Skocz do zawartości

Problem ze startem silników po instalacji GRBL silniki nie startują


Wiktork

Pomocna odpowiedź

Wgrałem soft do arduino NANO 3  z mega 328 i z CH340 na pokładzie zgodnie z opisem na waszej stronie i start wykonałem programem UGS z maliny, silniki są zablokowane program działa wykonując każdą linię programu .ngc, dioda miga wskazując działanie, to samo dzieje się arduino UNO z mega 328 i z CH340 ale te silniki nie są zablokowane   używam Shilet dla NANO 3 jak i UNO, sterowniki silników A4988.

Silniki są sprawne jak i sterowniki które sprawdzałem w innej konfiguracji. Czy tu popełniam jakiś błąd przy konfiguracji, czy to wina tych klonów. Nadmieniam że wykonałem CNC na innych układach i ze sterowaniem z LPT z oprogramowaniem Linuxcnc i nie miałem problemu.       

POZDRAWIAM

Link do komentarza
Share on other sites

16 godzin temu, Wiktork napisał:

Silniki są sprawne jak i sterowniki które sprawdzałem w innej konfiguracji. Czy tu popełniam jakiś błąd przy konfiguracji, czy to wina tych klonów. Nadmieniam że wykonałem CNC na innych układach i ze sterowaniem z LPT z oprogramowaniem Linuxcnc i nie miałem problemu.       

Sprawdź czy nie masz zamienionych cewek 😉 To dość częsty problem z przewodami do krokowców (średnio 90% przewodów, które dostawałem miało zamienione wyprowadzenia i silniki nie chciały ruszyć, tylko drżały)

Multimetr przyłożony do odpowiednich wyprowadzeń przewodu (dwa z lewej i dwa z prawej) powinien wykazywać opór zwykle kilku kOhm (zależy od silników). Jeżeli pokazuje OL, to oznacza, że masz zamienione przewody i musisz szukać które są źle zarobione 😉 

Ewentualnie silniki mogą nie dostawać napięcia z shielda... Ale to inna kwestia.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Sprawdź czy nie masz zamienionych cewek 😉 To dość częsty problem z przewodami do krokowców (średnio 90% przewodów, które dostawałem miało zamienione wyprowadzenia i silniki nie chciały ruszyć, tylko drżały)

Multimetr przyłożony do odpowiednich wyprowadzeń przewodu (dwa z lewej i dwa z prawej) powinien wykazywać opór zwykle kilku kOhm (zależy od silników). Jeżeli pokazuje OL, to oznacza, że masz zamienione przewody i musisz szukać które są źle zarobione 😉 

Ewentualnie silniki mogą nie dostawać napięcia z shielda... Ale to inna kwestia.

witam 

korzystałem z poradnika na V-slot, a jak pisałem silniki sprawdzałem i pracują w takiej konfiguracji jak opisałem, silniki nie drżą tylko są zablokowane.       

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ktoś mógłby mi pomóc z problemem:

Kupiłem CNC 3820 z kontrolerem GRBL, maszyne podłączyłem do komputera z CH340 i do Universal GCODE 

Sender (Platform).

Maszyna się uruchomiła, na tyle, że możliwe było poruszenie silnikami, ale niestety próba wykonania próbnego Templatu kończyła się błędem (Machine Out of movement limits, please config working area". 

Tak więc użyłem zgodnie z instrukcją producenta maszyny Config Wizard i według instrukcji  poustawiałem parametry krańcówek, Homing, Soft Limits i kalibracje silników krokowych, Soft Limits etc.. 

No i sie zaczęło, mam komunikat "ALARM X Y Z PROBE" a maszyna przestała reagować na zadane ruchy kontrolera.

Komputer komunikuje się ze sterownikiem, a sterownik odpowiada na zapytanie o status. Ale nie przyjmuje komend w stylu $H (zawiesza się i trzeba robić hard reset) ani też na próby poruszenia silnika z kontrolera (efekt identyczny jak przy próbie Homingu).

Myślę, że Wizard nadpisał coś w setupie kontrolera i pojawił się problem, ale nie wiem jak go rozwiązać.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem i może mi podpowiedzić jak wrócić do ustawień fabrycznych?

Albo może bardziej generalnie jak poprawnie skonfigurować mój system żeby działał?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

- w konfiguracji fabrycznej zwykle nie ustawiają parametrów frezarki takich jak $130, 131, 132.

- jest tam 250 mm a parametry osi x, y,z są zwykle inne.

- z poziomu konsoli podaj komendę $$ i daj wyniki na forum.

- poniżej moje z CNC 3018 MAX 500

- cnc 3820 ???


Grbl 1.1f ['$' for help]
>>> $$
$0 = 10    (Step pulse time, microseconds)
$1 = 25    (Step idle delay, milliseconds)
$2 = 0    (Step pulse invert, mask)
$3 = 2    (Step direction invert, mask)
$4 = 0    (Invert step enable pin, boolean)
$5 = 0    (Invert limit pins, boolean)
$6 = 0    (Invert probe pin, boolean)
$10 = 3    (Status report options, mask)
$11 = 0.010    (Junction deviation, millimeters)
$12 = 0.002    (Arc tolerance, millimeters)
$13 = 0    (Report in inches, boolean)
$20 = 1    (Soft limits enable, boolean)
$21 = 1    (Hard limits enable, boolean)
$22 = 1    (Homing cycle enable, boolean)
$23 = 1    (Homing direction invert, mask)
$24 = 25.000    (Homing locate feed rate, mm/min)
$25 = 500.000    (Homing search seek rate, mm/min)
$26 = 250    (Homing switch debounce delay, milliseconds)
$27 = 0.700    (Homing switch pull-off distance, millimeters)
$30 = 10000    (Maximum spindle speed, RPM)
$31 = 0    (Minimum spindle speed, RPM)
$32 = 0    (Laser-mode enable, boolean)
$100 = 800.000    (X-axis travel resolution, step/mm)
$101 = 800.000    (Y-axis travel resolution, step/mm)
$102 = 800.000    (Z-axis travel resolution, step/mm)
$110 = 1600.000    (X-axis maximum rate, mm/min)
$111 = 1600.000    (Y-axis maximum rate, mm/min)
$112 = 1600.000    (Z-axis maximum rate, mm/min)
$120 = 100.000    (X-axis acceleration, mm/sec^2)
$121 = 100.000    (Y-axis acceleration, mm/sec^2)
$122 = 30.000    (Z-axis acceleration, mm/sec^2)
$130 = 295.000    (X-axis maximum travel, millimeters)
$131 = 178.000    (Y-axis maximum travel, millimeters)
$132 = 44.000    (Z-axis maximum travel, millimeters)

 

 

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.