Skocz do zawartości

Otwieranie zmywarki wyzwalane czasowo


Maciej_D

Pomocna odpowiedź

Cześć, jestem z wykształcenia inżynierem, ale tylko z racji studiów, bo pracuję jako "zwykły" programista. Więc jak mi ktoś podsunie pomysł to wszystko sobie doczytam, z drugiej nie mam żadnego doświadczenia w tworzeniu własnych układów. Niemniej postanowiłem zabrać się za eksperymenty domowe.

Chcę stworzyć mechanizm uchylania drzwi do zmywarki po zakończeniu zmywania. Nowsze zmywarki mają taki system, ale moja nie ma. Chciałbym móc włączyć zmywarkę, ustawić w mechanizmie czas, po którym drzwi do zmywarki zostaną uchylone na powiedzmy 5-10cm i np pojechać na wakacje bez obawy, że zawartość zmywarki pozostanie wilgotna przez tydzień.

Wyobrażam sobie, że można ustawić jakiś czasowy wyzwalacz, który w odpowiednim momencie zwolni uprzednio napiętą sprężynę, która odepchnie drzwi zmywarki od obudowy bądź blatu kuchennego. Co Wy na takie wyzwanie? 🙂 jakiś serwomechanizm? Sprężyna? Ktoś coś?

Edytowano przez Maciej_D
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Maciej_D napisał:

Wyobrażam sobie, że można ustawić jakiś czasowy wyzwalacz, który w odpowiednim momencie zwolni uprzednio napiętą sprężynę, która odepchnie drzwi zmywarki od obudowy bądź blatu kuchennego. Co Wy na takie wyzwanie?

W profesjonalnym sprzęcie zwykle jest to silnik krokowy i przekładnia z ruchu obrotowego na liniowy, by odepchnąć czubek drzwi. Rzadziej mechanizm zwalniający zatrzask i odpowiedni projekt drzwiczek, by same opadały do pewnego stopnia.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja chyba też bym kombinował coś z silnikiem krokowym i z jakąś śruba/dźwignią... najłatwiej się dorobić (najtaniej) dokładnego pozycjonowania (powtarzalnego) śruby, zębatki. Jak i samo sterowanie jest banalnie proste..

Edytowano przez farmaceuta
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Maciej_D napisał:

 Poczytam o silnikach krokowych i dam znać, jak coś zrobię

To tu nie ma co czytać bo to proste podlaczenie i sterowanie...raczej zostaje kwestia tego czy jest miejsce żeby taki silnik zmieścić...nema 17 ma chyba coś koło 45*45mm (taki wystarczy do śruby)

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, farmaceuta napisał:

To tu nie ma co czytać bo to proste podlaczenie i sterowanie...raczej zostaje kwestia tego czy jest miejsce żeby taki silnik zmieścić...nema 17 ma chyba coś koło 45*45mm (taki wystarczy do śruby)

Nie zapominaj o NEMA8 (20*20), tylko one mają dość mały moment, ale przekładnie po coś istnieją 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

54 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

Nie zapominaj o NEMA8 (20*20), tylko one mają dość mały moment, ale przekładnie po coś istnieją 😉 

A no zgadza się, moment można osiągnąć jaki się chce, kwestia doboru przekładni...ale cenowo napewno będzie drożej bo z tego co pamietam to te nema8 droższe jak nema17, a i jakieś fajne przekładnie też do tanich nie należą...gdzie nema17 używkę ~0.5Nm można dorwać na alle za ~10-15zl, no ale o takich wyborach to będzie można gadać jak autor sprawdzi co tam dużego można upchnąć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

będzie można gadać jak autor sprawdzi co tam dużego można upchnąć

Pewnie można upchnąć nawet silnik od pralki - tylko pozostaje pytanie co ten silnik ma robić.

 

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, ethanak napisał:

Pewnie można upchnąć nawet silnik od pralki - tylko pozostaje pytanie co ten silnik ma robić.

 

Uchylić drzwiczki, zapewne za pomocą jakiegoś zmyślnego mechanizmu😜 trzeba by zrobić obdukcję sprzętu i chwilę pomyśleć żeby się nie narobić ale zrobić, i to tak żeby jak najmniej ingerować w fabryczne wykonanie zmywarki...najprostrze w sumie co mi przychodzi to śruba i dluga nakretka umieszczone od czoła z zakresem ~10cm. Silnik wykręca nakrętkę o zadaną długość po czym wkręca ją spowrotem...😉

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, farmaceuta napisał:

zapewne za pomocą jakiegoś zmyślnego mechanizmu

O, i od tego trzeba zacząć. Może gdyby kolega wątkotwórca podał trochę szczegółów można by było zacząć zmyślać ów mechanizm...

Mi osobiście najbardziej się podoba idea sprężyny i czegoś w rodzaju elektrozamka.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Mi osobiście najbardziej się podoba idea sprężyny i czegoś w rodzaju elektrozamka.

No to też dobry pomysł...prostrze niż ze śrubami i silnikami...nie wiem nawet czy zmywarka ma jakąś blokadę przed otwarciem podczas pracy, coś jak pralka, ale jeśli tak to można by dołożyć jakąś "krańcówkę" i w sumie nie trzeba żadnego mikrokontrolera, a tylko odrobinę części analogowych..

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, farmaceuta napisał:

No to też dobry pomysł...prostrze niż ze śrubami i silnikami...nie wiem nawet czy zmywarka ma jakąś blokadę przed otwarciem podczas pracy, coś jak pralka, ale jeśli tak to można by dołożyć jakąś "krańcówkę" i w sumie nie trzeba żadnego mikrokontrolera, a tylko odrobinę części analogowych..

Zmywarka z reguły nie ma zabezpieczenia przed otwarciem drzwi (z autopsji). Wody w zmywarce jest minimalna ilość i zwykle jest pompowana do kanałów nad naczyniami, z których pod ciśnieniem opłukuje naczynia z brudu. 

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

i jakieś fajne przekładnie też do tanich nie należą...

Jeżeli kolega ma dostęp do drukarki 3D to należą do tanich 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Skoro niema blokady to można zastosować elektromagnes z magnesem stałym po drugiej stronie, tak jak w drzwiach przeciw pożarowych. W normalnym stanie magnes przyciąga do metalowych blach rdzenia elektromagnesu, przepływ prądu przez cewkę odpycha magnes(stały) i uchyla drzwi

Link do komentarza
Share on other sites

Niektóre zamki do zmywarek można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Zamiast więc wymyślać jak zbudować mechanizm otwierający drzwi zmywarki, może wystarczy zastosować oryginalny zamek od zmywarki? Trzeba oczywiście sprawdzić czy da się go łatwo zamontować w drzwiach posiadanej zmywarki.

Ewentualnie można próbować zbudować mechanizm otwierający drzwi zmywarki w oparciu o silnik z odpowiednią przekładnią i tak zwany mimośród (krzywkę), który obracając się odepchnie drzwi zmywarki otwierając je.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.