Skocz do zawartości

TTGO z wyświetlaczem - problem z przesłaniem kodu


seba_t

Pomocna odpowiedź

Witam. Próbuję rozpocząć swoją przygodę z arduino. Na początek wybrałem płytkę TTGO esp32 z wyświetlaczem. Mam już pewne podstawy jeśli chodzi o samo programowanie w różnych językach ale nigdy nie próbowałem programować urządzeń. Po napisaniu najprostszego programu typu "hello word" albo wybraniu jakiegokolwiek gotowca nie mogę uruchomić go na swojej płytce. Przesyłanie zawsze kończy się komunikatem "hard resetting via RTS pin" i na tym koniec. Resetowanie przyciskiem umieszczanym na płycie nie daje rezultatów. Na YT znalazłem kilka filmów na ten temat. Między innymi ten poniższy, który pokazuje, że nie jest to żaden problem natomiast nic to nie zmienia. Nie uruchamia mi się program. 

Strasznie sie napaliłem na płytki arduino, widzę wiele zastosowań ale już 3 dzień nie mogę wystartować i powoli opadam z sił a podejrzewam, że to jakiś problem początkującego. Pomożecie?

Link do komentarza
Share on other sites

Może pokaż realne fotki swojej płytki (z opisami). Napisz coś więcej o tym module. W jakim środowisku programujesz? Jeśli w Arduino IDE to jaką płytkę wybierasz? Czy wysyłasz cokolwiek w celach diagnostycznych przez Serial i odbierasz to w monitorze portu szeregowego.

Pokaż swój program, a wtedy łatwiej będzie Ci pomóc.

Zobacz też ten film.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

No więc postanowiłem zrobić dokładnie to samo co gość w filmiku, który mi poleciłeś. Nawet zainstalowałem starszą wersję Arduino IDE. 1.8.12. Ustawienia prędkości i częstotliwości transmisji dokładanie takie same jak na filmie. Udało mi się przesłać prosty program wyświetlający napis "Hello" i właściwie to koniec. Widać, że jednak coś się dzieje i transmisja jest ok. Napis wyświetlam za pomocą funkcji Serial.println("Hello"); i odczytuję w monitorze portu szeregowego. Kolejnym krokiem było wysłanie programu z przykładów Arduino GetChipID i po uruchomieniu zwrotnie coś otrzymuję ale to są jakieś krzaki. Dołączam screen.

Próbowałem też wyświetlić coś na wyświetlaczu płytki ale niestety, nie działa nawet kod zmiany ekranu na czerwony. Po prostu nic się nie dzieje pomimo, że kod jest banalnie prosty:

#include <TFT_eSPI.h>
#include <SPI.h>

tft=TFT_eSPI();

void setup() {
  Serial.begin(9600);
  Serial.println("Hello");
tft.init();
tft.fillScreen(TFT_RED);

}

void loop() {

}

Pomyślałem, że może zepsuł się wyświetlacz ale raczej nie bo jak płytka miała fabryczny soft to ekran działał.

Myślę co dalej, żeby ruszyć z miejsca. Jak ktoś ma jakieś sugestię to bardzo bym prosił o radę.

 

1.jpg

2 .jpg

2 b.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 13.08.2022 o 19:52, ethanak napisał:

Cóż - kolega skrzętnie ukrył selecta od prędkości... po co mamy zaprzątać sobie głowę nieistotnymi szczegółami?

Raczej nikt nie robi tego specjalnie i na złość. To raczej kwestia niewiedzy 🙂 

@seba_t tak, jak napisano już wyżej - upewnij się, że monitor portu szeregowego działa u Ciebie z taką prędkością, z jaką wysyłane są dane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wskazówki. Jeden kroczek do przeodu. Okazuje się że właściwą prędkością jest 115200 i wtedy otrzymuję czytelną odpowiedź tzn ID Chip. 

Natomiast próbuję cokolwiek wyświetlić na ekranie np zmienić kolor tła (listing powyżej) i cały czas bez reakcji na ekranie.

Mam wybraną płytkę TTGO LoRa32-OLEDv1 czyli taką jak w filmiku. Niestety nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.