Skocz do zawartości

Nagroda za pierwszy miesiąc konkursu wakacyjnego!


Treker

Pomocna odpowiedź

Nagroda za pierwszy miesiąc konkursu wakacyjnego!

Wczoraj minął pierwszy miesiąc wakacyjnego konkursu na najlepszy artykuł o robotyce. Do 30 czerwca zgłosiliście 9 artykułów, co można uznać za dobry wynik, ponieważ rok temu przez pierwszy miesiąc pojawił się tylko jeden artykuł, dopiero później pojawiły się kolejne 23 prace 😉

Lista artykułów zgłoszonych w tym miesiącu:1) Możliwość wykorzystania LEGO MindStorms Robotics Invention - Autor: balzak

2) Embedded Linux - test modułu MMnet1001 - Autor: Elvis

3) Programowanie AVR w Linux - Autor: Kocisko

4) Praktyczne zastosowanie regulatora PID w robotyce. - Autor: mog123

5) Przeróbka micro-serw ECO-16 - Autor: oktan

6) Przygotowanie środowiska do programowania AVR - Autor: OldSkull

7) Bootloadery - pierwsze kroki. RS232 i USB - Autor: BoBBy

8) SSN- Sztuczne sieci neuronowe - cz.1 - Autor: madik

9) Test modułu bluetooth KAmodBTM222 - Autor: ElvisTak jak mówiłem, co miesiąc jeden autor otrzyma drobną nagrodę, za artykuł lub artykuły, które uważam za jedne z lepszych (tylko w danym miesiącu). Przy przyznawaniu tych nagród kierowałem się następującymi aspektami:

  • Temat pracy
  • Wartość merytoryczna
  • Zgodność z regulaminem konkursu
  • Stopień dopracowania artykułu

W tym miesiącu miałem głównie na oku prace 3 autorów: Madika, BoBBy’ego i Elvisa. Idea artykułów Madika o sieciach neuronowych bardzo mi się spodobała, jednak pewne kontrowersje, które dotyczyły pierwszej części niestety skreśliły go z mojej listy. Mam nadzieję, że kolejne części, a szczególnie ta z kompletnym robotem opartym o SSN, będą na tyle dobre i samodzielne, że przyznam Madikowi nagrodę w kolejnych miesiącach. Artykuł BoBBy’iego o bootloaderach również jest ciekawy, ale jednak czegoś mi tam zabrakło. Wierzę, że autor jeszcze zdąży wykazać się w konkursie innymi obszernymi artykułami, które będą może troszkę bardziej ukierunkowane tylko w stronę robotyki 😉 Elvis jak do tej pory napisał dwa artykuły, w jednym przybliżył nam tematykę platformy ARM o potężnych możliwościach, która spokojnie pozwalałaby na komunikację przez Ethernet, używanie kamerki itd. Sporo osób zainteresowało się tą tematyką i chciało dowiedzieć się coś więcej, z tego co wiem już powstaje druga część artykułu, która dokładniej wszystko omówi oraz przedstawi nam dedykowany OS dla tej płytki. Drugi artykuł poruszył tematykę, której u nas jeszcze nie było – komunikacji przez moduł Bluetooth. Jak widać, przy obecnych cenach jest to technologia osiągalna dla większości z nas, bardzo interesująca wydaję się perspektywa wysyłania np. danych z czujników, napięcia akumulatorów lub innych ważnych informacji wprost na ekran własnego telefonu lub laptopa.

Nagrodą w tym miesiącu był moduł TEXAS INSTRUMENTS - TPS54160EVM-230 + gadżety Farnell Polska.

W tym miesiącu nagrodę otrzymuje Elvis. Liczę na to, że w kolejnych miesiącach będziemy mogli przeczytać więcej artykułów tego autora przedstawiających nam coraz to nowsze i bardziej zaawansowane moduły i technologie.

Wierzę, że autorzy którzy nie otrzymali teraz nagrody zmobilizują się do cięższej pracy i zaskoczą mnie w lipcu. Mam nadzieję, że tak jak rok temu zgłoszone artykuły to tylko początek fali świetnych tekstów o robotyce. Wszystkim, którzy już coś napisali gratuluję odwagi i wiedzy - czekamy na więcej 😉

Sponsor główny:

Farnell Polska

Sponsorzy:

html_mig_img
html_mig_img
html_mig_img

html_mig_img
html_mig_img
html_mig_img
html_mig_img

nagrody.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję bardzo za wyróżnienie. Postaram się nie obniżać poziomu i w kolejnych miesiącach przygotować następne artykuły.

Przygotowuję również kurs programowania ARM-ów - wszelkie uwagi, sugestie, życzenia mile widziane 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O, świetny pomysł, przy kosmicznych niemal teraz cenach AVRów. Będziesz robił ten kurs na podstawie własnej płytki? Bo byłoby całkiem fajne, te taniutkie army (bodajże LPC1111, 12, 13, 14) mają dość przyjazne obudowy - raster nawet 1,27mm! No i ceny też mega przyjazne - 7 (dla 1111) do 12 (dla 1114). No i taktowanie max 50MHz, to robi wrażenie. Z niecierpliwością czekam na taki artykuł, bo nawet narzędzia nie powinny być drogie (nie wiem czy nawet te army nie mają wbudowanego bootloadera uart, co byłoby mega wygodne). Ech, jeśli jeszcze przystępnie wprowadzisz w tajniki C na ARMy - zdecydowanie masz mój głos 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Artykuł będzie bazował na płytce ewaluacyjnej. Chodzi mi o to, żeby nie było problemów sprzętowych - złe lutowania, zwarcia, itd.

Opisywany będzie nieco starszy procesor rodziny LPC2xxx. Na szczęście, jeśli tylko programujemy w C, najnowsze Cortex-y programuje się w 90% identycznie. Mają nawet zachowane nazwy rejestrów (co prawda testowałem na LPC1768, ale mam nadzieję, że dotyczy to również maluchów).

Procesory rodziny LPC mają standardowo zainstalowany bootloader, programy można wgrywać przez UART.

Płytka którą, będę opisywać ma zamontowany max232, więc poza zakupem płytki, nie trzeba już ponosić kosztów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zdradzę tylko, że znaleźliśmy dość dobrą i tanią płytkę. Dodatkowo dla użytkowników diody będzie znaczy rabat 😉 Kurs ARM prowadzony będzie poza konkursem.

Link do komentarza
Share on other sites

Więc żeby bardziej zachęcić do czytania kursu - kurs będzie zgodnie z planem na LPC2114. Ale na koniec, podam przykład z LPC1114.

Nie wiedziałem, że NXP zmienił obudowy na tak wygodne... W obudowach PLCC44 raster wynosi 1.27mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.