Skocz do zawartości

Arduino IDE 2.0.0


SQ7EQE

Pomocna odpowiedź

A ja mam pytanie jeśli można...jak zamknąć lewe menu? To w którym mam Libsy,board manager etc ..tak żeby mi kod wyświetlało na całym ekranie..🤔 (denerwuje mnie jak mam w około tyle rzeczy a edytor taki mały 😜)

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

I jakie pierwsze wrażenia macie? Szczerze mówiąc planowałem napisać małego newsa na blog w tej sprawie, ale wstrzymałem się w oczekiwaniu na jakąś szybką wersję 2.0.1. Wygląda jednak na to, że aktualna wersja daje rade 🙂 

Posty, które dotyczyły samodzielnej kompilacji wydzieliłem tutaj: https://forbot.pl/forum/topic/21961-czy-warto-samodzielnie-kompilowac-programy-ze-zrodel/

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Wygląda jednak na to, że aktualna wersja daje rade

Śmiałbym polemizować:

a200scr.thumb.jpg.f8bea32094397d3c8ea36c29a643db5e.jpg

Po czym reakcja na zamknięcie okna lub wybranie "quit" (nie wiem na które, na któreś mi zareagował) następuje mniej więcej po minucie.

O tym że brakuje mi pozycji "użyj zewnętrznego edytora" w preferencjach to nawet nie wspominam - trzeba być arcymegalomanem aby uważać, że ten twór edytoropodobny można porównać choćby z Geany.

Ciekawe, jak wywołać budowanie szkicu z linii poleceń i jak zmienić lokalizację folderów roboczych...

Parę razy w terminalu przemknęło mi że mam wolny komputer - faktycznie, I7 z 16 GB RAM może nie jest najświeższym wynalazkiem, ale z innymi programami (np. kdenlive z miksowaniem sześciu ścieżek video) jakoś nie miałem problemów...

Ogólnie:

  • Do edytora się pewnie można przyzwyczaić (chociaż to przypomina przesiadkę z Porsche do Trabanta)
  • Szybszy komputer można sobie kupić
  • Fanaberie typu kompilacja z linii poleceń czy - o zgrozo - zmiana położenia folderów roboczych to tylko fanaberie i trzeba stulić uszy i być grzecznym.

No, ale tego że mi nie chce skompilować programu to mu nie wybaczę.

Chociaż... może jest tak jak stwierdził @Elvis, że użytkownicy Linuksa nie są w grupie docelowej użytkowników Arduino?

Reasumując: bezużyteczny.

Testowane na XUbuntu 20.04 LTS, I7 3.5GHz, 16 GB RAM.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Domyślam się że problem leży gdzie indziej:

$ wc -l *.cpp *.ino *.h | fgrep razem
  4824 razem
$ fgrep 'include <' *.cpp *.ino *.h | cut -d ' ' -f 2 | sort | uniq
<Adafruit_GFX.h>
<Adafruit_ILI9341.h>
<analogWrite.h>
<Arduino.h>
<Arduino_JSON.h>
<ArduinoOTA.h>
<AudioFileSource.h>
<AudioFileSourceSPIFFS.h>
<AudioGenerator.h>
<AudioGeneratorWAV.h>
<AudioOutputI2S.h>
<ESP32Encoder.h>
<ESPmDNS.h>
<esp_now.h>
<FS.h>
<HTTPClient.h>
<Preferences.h>
<RTClib.h>
<SPIFFS.h>
<SPI.h>
<time.h>
<TimeLib.h>
<TM1637Display.h>
<WiFi.h>
<Wire.h>

Mniejsze programy się kompilują bez problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka zrzutów ekranu ...

2139662211_Zrzutekranuz2022-10-0413-41-11.thumb.png.583173cec9e8696a60dccae4298656a0.png637906622_Zrzutekranuz2022-10-0413-41-29.thumb.png.7b98a6c710b1861d5d528872113dad76.png422910610_Zrzutekranuz2022-10-0413-42-21.thumb.png.da0dcbe6384a12482a9cccc9e107fc8c.png1353477842_Zrzutekranuz2022-10-0413-42-38.thumb.png.92e54df6c3ed0fc5ff17e70ad18ed18d.png2024441846_Zrzutekranuz2022-10-0413-43-01.thumb.png.429307ec0fcc394a92a2cf9a6fcb8474.png1625809713_Zrzutekranuz2022-10-0413-40-51.thumb.png.3ac53f58ac4496eba8ea35175a656e5c.png

i jak na razie, u mnie kompiluje wszystko, tylko, że ja mam wersję zbudowaną prze siebie aha i jeszcze trzeba poczekać na niektóre biblioteki, bo nie wszystkie są zgodne z tym środowiskiem, będę szukał dalej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@SQ7EQE Fajnie, mi się przykłady też pięknie kompilują mimo że nie użyłem super zoptymalizowanego skompilowanego przez siebie IDE (w końcu całą czarną robotę odwala GCC a tego nie kompilujesz). Zwróć może jednak uwagę na mój poprzedni post - ilość linii programu i ilość bibliotek - i wyciągnij wnioski.

BTW. żeby nie było, jest to program który już był kompilowany na 1.8.13 bodajże (dwa lata temu) i działa pięknie.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

@SQ7EQE Fajnie, mi się przykłady też pięknie kompilują mimo że nie użyłem super zoptymalizowanego skompilowanego przez siebie IDE (w końcu całą czarną robotę odwala GCC a tego nie kompilujesz). Zwróć może jednak uwagę na mój poprzedni post - ilość linii programu i ilość bibliotek - i wyciągnij wnioski.

BTW. żeby nie było, jest to program który już był kompilowany na 1.8.13 bodajże (dwa lata temu) i działa pięknie.

No właśnie ... tu małe repetytorium

774456923_Zrzutekranuz2022-10-0416-02-15.thumb.png.df2b9b47ba80ac7f06eb4f8e5626d8fa.png

Jeśli kod wynikowy z kompilatora jest większy do pamięci programu to kompilator wywali błąd podobnie jeśli pamięć na zmienne będzie przepełniona to również i kompilator wywali błąd!! Przygotowywanie programów do testów bez uwzględnienia architektury mikrokontrolera i wzajemnych konfliktów pomiędzy bibliotekami mija się z celem a poza tym to środowisko oparte jest o engine Eclipse i ma swoją specyfikę! Jeśli IDE nie odszuka wszystkich plików(indeksowanie) to kompilator wywali błąd!! Czasem zajmuje to spory kawałek czasu i nie zawsze jest skuteczne( gdy plików brak, to nie wywali komunikatu w konsoli, bo jej tu brak). Podobna sytuacja jest na platformie STM32 i środowiskach IDE opartych o Eclipse

To jest właśnie specyfika programowania mikrokontrolerów, bardzo zależna od hardware  a nie tylko software, często to hardware ogranicza a wtedy należy zmienić mikrokontroler;)

73 and es for ur yl 88 de sq7eqe

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, SQ7EQE napisał:

Jeśli kod wynikowy z kompilatora jest większy do pamięci programu to kompilator wywali błąd

Wybacz, ale albo w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz, albo nawet nie spojrzałeś na to co mi wywala IDE.

Kompilator nie wywala żadnego błędu (zresztą nie powinien, bo kod się ładnie kompiluje tym samym kompilatorem tylko bez durnego IDE a uczciwym arduino-builderem). Błąd generuje samo IDE.

16 minut temu, SQ7EQE napisał:

To jest właśnie specyfika programowania mikrokontrolerów, bardzo zależna od hardware  a nie tylko software

Pogięło Cię? Przecież tłumaczę jak komuś mądremu że kod się ładnie kompiluje z tymi samymi bibliotekami i bardzo ładnie działa. Specjalnie wziąłem za przykład działający kod a nie jakieś przykładziki dla przedszkolaczków. Na razie próbujesz wyjaśnić jakieś wydumane problemy w stylu kartofli dla dzików, a to nie ta opcja.

99

Link do komentarza
Share on other sites

Ech... postanowiłem dać jeszcze jedną szansę dwójeczce. Program krótszy, tym razem kompiluje się bez problemu, natomiast...

python3 "/home/ethanak/.arduino15/packages/esp32/hardware/esp32/2.0.4/tools/espota.py" -r -i "192.168.1.57" -f "/tmp/arduino-sketch-E5471FAA2BF03E095131D19ACBECC171/Goblyn.ino.bin"
Sending invitation to 192.168.1.57 
Authenticating...FAIL
20:26:39 [ERROR]: Authentication Failed
Failed uploading: uploading error: exit status 1

Hm... czegoś jakby brakowało... ktoś mi powie, gdzie się tu hasło wpisuje? Poważnie pytam...

Link do komentarza
Share on other sites

Dodatkowo jest heca z zewnętrznym edytorem. Normalnie wszystkie szanujące się programy (np. OpenSCAD czy poprzednie wersje IDE) przy włączeniu zewnętrznego edytora nie pozwalają na edycję wbudowanym. Tu co prawda w panelu preferencji nie ma takiej opcji, ale wbudowany edytor odświeża się przy każdym zapisie pliku przez zewnętrzną aplikację... w sumie nie bardzo wiadomo kto edytuje plik.

Powodzenia w razie przypadkowego nadpisania sobie jakiegoś ważnego pliku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.