Skocz do zawartości

Zdalne włączanie komputera

Rurek5000

Pomocna odpowiedź

Cześć, chciałbym za pomocą Raspberry Pi 3 zdalnie włączyć swój komputer.
Zależy mi na tym, żebym mógł to zrobić przy pomocy strony internetowej lub telefonu i z każdego miejsca.

Do głowy przyszło mi kilka pomysłów. Samo złączanie komputera wydaje się być dość proste bo polega na zwarciu dwóch pinów co rozwiązał bym przekaźnikiem.
Problem polega na tym jak wysterować samą malinkę. Myślałem nad jakimś systemem z gms i wysyłaniem smsów lub dzwonieniem. Innym pomysłem była też strona internetowa, nie wiem tylko jak do tego podejść.

Chcę wykorzystać Raspberry ponieważ dostałem go kiedyś i nigdy go nie użyłem. Z tego wynika również moja nikła znajomość tematu.

Jeśli ktoś wpadnie na jeszcze lepszy pomysł chętnie wysłucham :)

14 godzin temu, Elvis napisał:

Zanim zaczniesz podłączać przekaźniki do komputera, proponuję przeczytać o funkcji Wake-on-LAN: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wake_on_LAN

Znam tę funkcję, z tego co wiem można uruchamiać komputer tylko w obrębie jednej sieci lan. Zależy mi na tym, żeby wysterować to z dowolnego miejsca 🙂

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 godzin temu, ethanak napisał:

Rozumiem że RPi jest cały czas zasilany? A jest może jakoś  podłączony do Internetu?

Póki co nic nie jest połączone. Nie ma problemu, żeby podłączyć malinkę do sieci. Tak jak wspomniałem wyżej, zależy mi na tym, żeby móc uruchomić komputer z poza sieci lan 🙂

3 godziny temu, Rurek5000 napisał:

Znam tę funkcję, z tego co wiem można uruchamiać komputer tylko w obrębie jednej sieci lan. Zależy mi na tym, żeby wysterować to z dowolnego miejsca 🙂

@Rurek5000 Raspberry Pi i Twój PC będą już w jednej sieci LAN (przynajmniej tak zakładam), więc możesz połączyć się (jakkolwiek) z RPi, a ono może przez LAN obudzić PC.

• Lubię! 1

Przed chwilą, Treker napisał:

Raspberry Pi i Twój PC będą już w jednej sieci LAN

Niekoniecznie - WoL wymaga fizycznego połączenia (Ethernet), a komputer lub RPi może być podłączony wyłącznie przez WiFi.

W każdym razie malinka może fizycznie włączyć komputer (niezależnie od tego czy przez WoL czy przekaźnikiem). Pozostaje kwestia zdalnego dostępu do malinki... a tu na razie nic nie wiemy o tym, jak toto jest podłączone do Internetu.

Co sądzisz o użyciu Telegrama? W końcu jakiś program na tę malinkę trzeba będzie i tak napisać, więc czemu nie kilkunastolinijkowego bota?

• Lubię! 2

Chodziło mi o to, że podłączanie przekaźnika i grzebanie w komputerze nie jest konieczne - zamiast łączyć kabelkami przekaźnik i włącznik komputera możemy połączyć wszystko siecią lokalną. Mamy mniej miejsc gdzie możemy popsuć nasz komputer i malinkę. Oczywiście nadal powstaje pytanie jak połączyć się z malinką - ale nie musimy nic lutować, podłączać przekaźników czy innych wynalazków.

• Lubię! 2

8 minut temu, ethanak napisał:

Niekoniecznie - WoL wymaga fizycznego połączenia (Ethernet), a komputer lub RPi może być podłączony wyłącznie przez WiFi.

W każdym razie malinka może fizycznie włączyć komputer (niezależnie od tego czy przez WoL czy przekaźnikiem). Pozostaje kwestia zdalnego dostępu do malinki... a tu na razie nic nie wiemy o tym, jak toto jest podłączone do Internetu.

Co sądzisz o użyciu Telegrama? W końcu jakiś program na tę malinkę trzeba będzie i tak napisać, więc czemu nie kilkunastolinijkowego bota?

Niestety moja znajomość Raspberry jest bardzo słaba. Masz na myśli napisanie bota na Telegram, który po odpowiedniej wiadomości wybudzi komputer przez WoL?

Z tego co rozumiem to będę mógł uruchomić kompa z dowolnego miejsca na ziemi wiadomością na telegramie?
To już mniej więcej wiem co robić. W pierwszej kolejności muszę włączać komputer przy pomocy WoL i malinki, kolejnym krokiem będzie obsłużenie tego przy pomocy bota.

Czy to brzmi jak coś realnego?