Skocz do zawartości

Moduł przekaźników stykowych i SSR do ESP - klucz trazystorowy


gilange

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

chciałem wysterować moduły przekaźników takie jak w załączniku.

Chcę wykorzystać do tego klucze tranzystorowe (mam BC517 - to jest darlington - będzie to odpowiednie do tego zastosowania?). Tranzystory chce użyć dla tego, że te moduły niby wymagają 5 V a ESP na wyjściu daje 3,3 V.

Na bramkę przez rezystor 10 kOhm będę podawał wyjście z ESP - co spowoduje uziemienie wejścia modułu przekaźnikowego przez tranzystor.

Jeżeli podłączył bym wyjście ESP bezpośrednio do modułu przekaźnikowego to podawał bym na moduł przekaźników napięcie, a przez tranzystory będę to wejście modułu przekaźnikowego uziemiał.

Nie znam budowy tych tanich z allegro modułów przekaźników. Czy uziemianie wyjścia przez tranzystor będzie działało tak samo jak podawanie 3,3 V z nóżek ESP?

 

20221123_091831.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Może zacznę od początku: chce śledzić temperaturę i sterować piecem (zwieranie styku) i pompami (podawanie 230V) zdalnie w domu, w którym aktualnie nie będę mieszkał. Home Assistant na RPI4 i ESP8266 myślę, że do tego wystarczy.

Zacząłem rysować układ w KiCad żeby wytrawić sobie płytkę pod ESP - jest w załączniku.

Mógłby ktoś sprawdzić czy ten układ zadziała do sterowania przekaźnikami SSR/stykowymi (patrz 1 post załącznik) i pomiaru temperatury i wilgotności (SHT30)?

Wolę aby sprawdził to ktoś, zanim zostawię taki układ w pustym domu.

Może za bardzo kombinuje - mogę puścić wyjścia ESP bezpośrednio na wejścia modułów przekaźnikowych?

 

ESP_1.JPG

Edytowano przez gilange
Link do komentarza
Share on other sites

Tak na przykładzie tego przekaźnika mechanicznego, masz listwę JD VCC GND, zdejmij zworkę i tu podajesz napięcie z zasilacza 5V, na drugą listwę podajesz GND LUB VCC=3.3V, w zależności czy przekaźnik jest sterowany stanem niskim czy wysokim, IN1 i IN2 podłaczasz do pinów uC 3.3V. Super by było gdyby GND z listwy zasilania cewek nie był połączony z GND logiki po prawej, można to sprawdzić multimetrem. Tak samo sprawdź multimetrem czy po lewej nie podałeś  napięcia na kołek zwarty z VCC logiki.

Nic więcej nie jest potrzebne. uC ma zasilić świecenie 2 led, możesz sprawdzić pobór prądu tego konkretnego modułu z pinu uC, ja steruję podobnym z ESP8266 bez problemów.

Oczywiście tranzystor można dodać, ale bardziej istotne jest osobne zasilanie części wykonawczej cewek przekaźnika niż napięcie na część logiczną.

Przekaźnik SSR powinien mieć analogiczne wymagania, ale nie wiedzę dokładnie wyprowadzeń, może są różne typy.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Kaczakat, dzięki za odpowiedź. Teraz już wiem że bezpośrednio można z ESP sterować cewkami w tym module. W załączniku wysyłam zdj pinów SSR, tam też można bezpośrednio z wyjść uC sterować przekaźnikami?

Chciałbym uściślić opis twojego połączenia

1. Po zdjęciu zworki mam dać 5V na JD-VCC czy VCC?

2. Osobne GND po lewe i po prawej - nie wiem jak to fizycznie zrobić. GND za przetwornicą jest jedno i wszystkie GND jest do niej podłączone. 

20221124_080600.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Na płytce sterowanej stanem niskim, po podłączeniu 5V i gnd będziesz miał na pinie IN napięcie 5V.

Sterowaną wysokim podłączyłbym do ESP by przetestować stabilność, na pinie IN powinno być bez sygnału z ESP 0V, ale skrzętnie ukryłeś napis na płytce "Trigger ...", czy jest HIGH czy LOW. Na Allegro widzę dostępne oba.

Płytka SSR faktycznie nie ma takiej opcji by rozdzielić zasilania bo tu nie ma nawet części wykonawczej, jest jeden komplet pinów zasilania, tylko zdublowany na listwę kołkową, element optyczny jest wewnątrz przekaźnika SSR. Niektóre płytki są jednak reklamowane jako obsługujące 3.3V, więc pozostaje sprawdzenie czy będą pracowały stabilnie z takim sterowaniem albo dodać zwykły tranzystor NPN. 

Oba typy płytek mają tranzystory na płytce, te sterowane stanem wysokim powinny spokojnie zadziałać przy sygnale 3.3V i zasilane z 5V. Dla sterowanych stanem niskim istniejący tranzystor na płytce ogranicza tylko prąd na pin uC, nic nie wnosi w kwestii obniżenia napięcia.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że domyśle oba moduły przekaźników wysterowane są poprzez uziemienie pinów IN, SSR jest LOW Level Trigger. Nie będę kombinował tylko będę piny IN uziemiał przez tranzystory NPN, a same tranzystory będą sterowane z uC.

Jest tylko jedna rzecz której nie rozumiem. Zrobiłem testowy układ z SSR i jak rezystor przed bramką wisiał w powietrzu to SSR się włączał. Ktoś wie dlaczego? Używałem tranzystora BC517 (układ darlingtona, przed kolektorem były przekaźniki SSR a emiter był uziemiony), R=10 kOhm.

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, gilange napisał:

Nie będę kombinował tylko będę piny IN uziemiał

Strasznie źle się czyta Twoje posty kiedy piszesz o uziemianiu. Uziemienie to zupełnie inna "bajka" zobacz tutaj

Co by nie mówić jak już bierzesz się za projektowanie swoich urządzeń to warto poczytać.

1 godzinę temu, gilange napisał:

Zrobiłem testowy układ z SSR i jak rezystor przed bramką wisiał w powietrzu to .......

Chyba tylko ty wiesz o czym piszesz. O jakiej bramce i rezystorze mowa? Takim uniwersalnym językiem zrozumiałym przez wszystkich "elektroników" na świecie są schematy. Pokaż więc schemat tego eksperymentu, a pewni lepiej Cię zrozumiemy.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Ja z kolei wygrzebałem z pudła przekaźnik SSR tego typu - 2A,  podłączyłem na biurku do zasilania by przetestować,  sterowanie stanem niskim działa przy zasilaniu od około 3V, przy 2.9V już nie.

Jak coś wisi nie podłączone to zbiera zakłócenia, darlington ma takie wzmocnienie, że pewnie prąd z zakłóceń wystarcza by go aktywować.

W przekaźniku SSR 2A jest sprzętu za "złotypindziesiąt", jak i tak chcesz lutować coś wokół... W dużych przekaźnikach SSR Fotek "40A" najdrożej kosztuje chyba obudowa, złącza kablowe i zalanie żywicą.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
4 godziny temu, Belferek napisał:

Strasznie źle się czyta Twoje posty kiedy piszesz o uziemianiu. Uziemienie to zupełnie inna "bajka" zobacz tutaj

Co by nie mówić jak już bierzesz się za projektowanie swoich urządzeń to warto poczytać.

Chyba tylko ty wiesz o czym piszesz. O jakiej bramce i rezystorze mowa? Takim uniwersalnym językiem zrozumiałym przez wszystkich "elektroników" na świecie są schematy. Pokaż więc schemat tego eksperymentu, a pewni lepiej Cię zrozumiemy.

Chyba jeszcze nie napisałem, że jestem początkujący w temacie elektroniki. Powinienem powiedzieć "podłączyć do masy". Dzięki za sprostowanie i proszę śmiało wypominać mi takie błędy -w przyszłości będzie mniej sytuacji kompromitujących. 

W załączniku wysyłam schemat „eksperymentu”. DC+ DC- i CH1 to zaciski modułu przekaźników SSR.

3 godziny temu, kaczakat napisał:

Ja z kolei wygrzebałem z pudła przekaźnik SSR tego typu - 2A,  podłączyłem na biurku do zasilania by przetestować,  sterowanie stanem niskim działa przy zasilaniu od około 3V, przy 2.9V już nie.

Jak coś wisi nie podłączone to zbiera zakłócenia, darlington ma takie wzmocnienie, że pewnie prąd z zakłóceń wystarcza by go aktywować.

W przekaźniku SSR 2A jest sprzętu za "złotypindziesiąt", jak i tak chcesz lutować coś wokół... W dużych przekaźnikach SSR Fotek "40A" najdrożej kosztuje chyba obudowa, złącza kablowe i zalanie żywicą.

Też podejrzewałem, że te zadziałanie przekaźnika wynika z dużego wzmocnienia - czułości na zakłócenia darlingtona. Nie chciałbym aby w przyszłości przekaźnik ten załączył mi coś samoistnie. Myślę że wrzucę tam normalny tranzystor. W załączniku wysyłam schemat płytki sterującej przekaźnikami 2x stykowe i 4x SSR przez ESP (zdj. modułów przekaźników w poprzednich postach w tym temacie). Proszę o jego sprawdzenie (może coś dodać, żeby te SSR samoistnie nie zadziałały przypadkowo), z góry dzięki 🙂

b.JPG

Schemat.JPG

Edytowano przez gilange
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.