Skocz do zawartości

NE555 jako kontroler poruszania się silnika


Hordi

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc z góry przepraszam jeśli coś opiszę nie tak. 

Od jakiegoś czasu testuje sobie kilka rozwiązań związanych z NE555, mniej lub bardziej skomplikowane operacje. 

Jest jedna rzecz, która nie wiem czy w ogóle jest możliwa. Prawdopodobnie przy użyciu dwóch NE555

 

Problem jest taki, chcę aby układ samoistnie poruszał silnik w prawo przez chwilę na małych obrotach następnie po 30 min ma się poruszyć w lewo też na chwilę i tak w kółko 

 

Czy jest to możliwe ? 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za zainteresowanie tematem @Treker,

Odpowiadając na pytanie, silnik DC 3V zwykły, zasilany napięciem 4,5V

Zastanawia mnie czy można stworzyć taki obwód który będzie działać w pętli,( którą wyżej bardziej szczegółowo opisałem 😄 ) do wyczerpania baterii albo kiedy ktoś przełączy guzik na off 

 

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, Hordi napisał:

Zastanawia mnie czy można stworzyć taki obwód który będzie działać w pętli,( którą wyżej bardziej szczegółowo opisałem 😄 ) do wyczerpania baterii albo kiedy ktoś przełączy guzik na off 

Da się 😉 

IMHO i tak musisz zrobić mostek z tranzystorów, więc możesz wykorzystać jakiś układ NAND, by odwrócić polaryzację na podstawie wyjścia drugiego NE555.

Coś w tym stylu: https://tinyurl.com/2hhxep3q, układy NE555 zastąpiłem sygnałem PWM dla szybszego rysunku 😉 P.S. da się pewnie to jeszcze zoptymalizować do pojedynczego 4x2in

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Da się 😉 

IMHO i tak musisz zrobić mostek z tranzystorów, więc możesz wykorzystać jakiś układ NAND, by odwrócić polaryzację na podstawie wyjścia drugiego NE555.

Coś w tym stylu: https://tinyurl.com/2hhxep3q, układy NE555 zastąpiłem sygnałem PWM dla szybszego rysunku 😉 P.S. da się pewnie to jeszcze zoptymalizować do pojedynczego 4x2in

Cześć @H1M4W4R1,

Dzięki za odpowiedź, mniej więcej rozumiem co muszę wykonać ale tak dla pewności dołączam screen. 

 

Ciekawi mnie przede wszystkim wygląd tej cewki 

 

Pytanie na forum.png

Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, Hordi napisał:

Ciekawi mnie przede wszystkim wygląd tej cewki 

Pewnie wygląda jak Twój silnik. 🙂  Bo gdzie na tym schemacie masz silnik?
Możesz też rozważyć gotowy mostek H, np: https://www.ti.com/lit/ds/symlink/l293.pdf 
Fajny projekt do nauki elektroniki: kultowy ne555, trochę NANDów, mostek i silnik...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Hordi napisał:

Zaciekawiony Twoim pomysłem odnośnie "mostka H", czyli l293X, osobiście rozglądałem się pośród l293D 

Ale my mówimy o tym samym mostku - spójrz jeszcze raz na dokumentację, którą podesłałem:

image.thumb.png.eaee7d85aaed705800c89e30c2c93e27.png

6 minut temu, Hordi napisał:

czy trzeba do tego użyć adurino ? 

Nie trzeba. Można do tego użyć NE555, aby regulować obroty. Zwykłym przełącznikiem możesz terować kierunek, albo kolejny NE555. Jest dużo schematów w sieci, ale nie wklejam. NE555 i  L293D są dość tanie kup po 5 sztuk i dopiero jak spalisz po dwa, zerknij jak inni to robią. Największa frajda dojść samemu. Nawet jak coś będzie niedoskonałe, to tu na forum na pewno ktoś wytłumaczy dlaczego. I w ten sposób nauczysz się czegoś nowego. Lepsze to niż zrobienie gotowca bez świadomości po co jest 1/4 elementów. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki

Dnia 8.12.2022 o 00:04, pmochocki napisał:

Ale my mówimy o tym samym mostku - spójrz jeszcze raz na dokumentację, którą podesłałem:

image.thumb.png.eaee7d85aaed705800c89e30c2c93e27.png

Nie trzeba. Można do tego użyć NE555, aby regulować obroty. Zwykłym przełącznikiem możesz terować kierunek, albo kolejny NE555. Jest dużo schematów w sieci, ale nie wklejam. NE555 i  L293D są dość tanie kup po 5 sztuk i dopiero jak spalisz po dwa, zerknij jak inni to robią. Największa frajda dojść samemu. Nawet jak coś będzie niedoskonałe, to tu na forum na pewno ktoś wytłumaczy dlaczego. I w ten sposób nauczysz się czegoś nowego. Lepsze to niż zrobienie gotowca bez świadomości po co jest 1/4 elementów. 

Znowu porobiłem parę testów, udało mi się nawet spalić jeden NE555 😄

Niemniej mam jeden problem, użyłem tego schematu "TEST.png" 

Oczekiwanym rezultatem jest zapalenie się diody minutę po tym jak został naciśnięty przycisk.

Stworzyłem samemu taki obwód ale w moim przypadku, dioda LED zapalała się od razu a po wciśnięciu przycisku po prostu świeciła jaśniej 

Czy znajoma jest dla was przyczyna takiego stanu rzeczy ? 

Dołączam zdjęcia

 

TEST.PNG

Obwód 1.jpg

Obwód 2.jpg

Obwód 3.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
25 minut temu, Treker napisał:

@Hordi nie sprawdzałem całego układu, ale na schemacie, który zamieściłeś potencjometr ma 1 M, a u Ciebie jest to znacznie mniej.

Faktycznie, teraz ma to dużo sensu 😄 

Edytowano przez Hordi
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.12.2022 o 12:37, Treker napisał:

@Hordi jak nie masz takiego pontencjometru to dla testu możesz dołożyć do tego, który masz po kilka rezystorów połączonych szeregowo. Nie wiem co tam największego masz pod ręką 😉

 

Dzięki za poradę,

 

 

Ogólnie posiedziałem trochę samemu nad tym całym NE555 i udało mi się stworzyć timer który przez 3 minuty jest high a przez 4 sekundy low, 

Jak rozumiem dalej będę musiał użyć drugiego NE555 i bramek ?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Hordi napisał:

Jak rozumiem dalej będę musiał użyć drugiego NE555 i bramek ?

A przypomnij proszę jaki jest teraz cel projektu? Czy to nadal jest związane z głównym tematem, który dotyczył sterowania silników?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.12.2022 o 06:38, Treker napisał:

A przypomnij proszę jaki jest teraz cel projektu? Czy to nadal jest związane z głównym tematem, który dotyczył sterowania silników?

Wybacz późną odpowiedź. 

Celem projektu jest działający w pętli system aktywowania silnika 3V na 3 sekundy w odstępach od minuty do 30 min, jeszcze nie wiem ile minut musi być przerwy między działaniem silnika. Oczywiście raz ma działać w lewo a raz w prawo na zmianę

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.