Skocz do zawartości

Oscyloskop - pomoc w wyborze


radek04

Pomocna odpowiedź

Cześć, 

po długich wahaniach ponownie rozważam zakup oscyloskopu. 

Widziałem podobny post sprzed roku, ale postanowiłem założyć nowy temat.

Sprzęt potrzebuję w zasadzie "na już", więc wolę się poradzić, by nie zrobić błędu.

Budżet: 1000 - 3000 zł. Niekoniecznie chcę wydać aż 3k na bajery, których nigdy nie wykorzystam. 

Wymagania (do weryfikacji): 

- 4 kanały

- pasmo 200 MHz

- dekoder/analizator magistral szeregowych

- wbudowany prosty generator

- w miarę kompaktowy

- dostępny bez długiego czekania.

Chciałem przystawkę PC, bo cena fajna, miejsca nie zajmuje, a i tak używany będzie w zasadzie tylko na biurku z monitorem. Proszę o opinie, jakie są z nimi problemy, czy obsługa nie irytuje itp. Na razie zniechęca mnie brak dekoderów magistrali.

Potrzebuję go głównie do projektów mikroprocesorowych i cyfrowego przetwarzania sygnałów. Na razie najszybszy testowany przeze mnie sygnał to zegar podawany na mikrofon PDM (ok. 3 MHz). Nie wiem, czy kiedykolwiek będę potrzebował szerszego pasma, ale korzystam z STM32H7 na zegarze 480 MHz. 

Przede wszystkim liczę na praktyczne recenzje, a nie suche parametry. Wygoda obsługi jest dla mnie ważna. 

Jestem mocno otwarty na wszelkie propozycje.

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, radek04 napisał:

Chciałem przystawkę PC, bo cena fajna, miejsca nie zajmuje, a i tak używany będzie w zasadzie tylko na biurku z monitorem. Proszę o opinie, jakie są z nimi problemy, czy obsługa nie irytuje itp. Na razie zniechęca mnie brak dekoderów magistrali.

Szukaj czegoś z panelem analogowym. Podziękujesz później 😉 Za dużo przestawiania ustawień, by sięgać myszkę co 5 sekund, a panel jest zawsze łatwo dostępny...

Osobiście mam SDS 1202X-E, który działa całkiem nieźle. W momencie zakupu była promocja i wyhaczyłem nowy za bodajże 1700,- (koniec 2020 roku). Alternatywnie Rigol, ale to już ciut większy wydatek.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, pmochocki napisał:

Gdyby nie on to zabawa wzmacniaczami operacyjnymi i nowymi ATTiny zakończyła by się porażką. Rozmiar jest kompaktowy. 

Przypomnij, proszę, jaki dokładnie model wybrałeś? Coś byś zmienił?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

22 minuty temu, radek04 napisał:

Przypomnij, proszę, jaki dokładnie model wybrałeś? Coś byś zmienił?

Ja mam SDS1204X-E - nic bym nie zmienił bo nie wykorzystuje jego potencjału. Przez ostatnie pół roku nie było czasu na hobby. Dopiero wracam do zabawy.

Oscyloskop pomógł mi rozwiązać takie problemy jak - źle zaprojektowana masa aktywna wzmacniacza operacyjnego:

image.thumb.png.895195e3c631878a738d242ac9a149a5.png

Przesłuchy UARTa na na części analogowej:

SDS00001.png.8452e63da6109b96a3f452445568cdd4.thumb.png.a1002b76e0fcfde6760a4620fc8c5af9.png

I sporo innych. Pierwszy debug części cyfrowej zazwyczaj robię zwykłym analizatorem stanów logicznych i w większości przypadków wystarcza. Tu podałem przykłady gdzie analizator nie miał szans mi pomóc.

Martwiłem się rozmiarem pamiętając oscyloskopy z czasów studiów, ale przez 2 dekady trochę się zmieniło i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Bardzo intuicyjne użytkowanie, jak ktoś korzystał z oscyloskopu wcześniej. Nie miałem żadnych nieprzyjemnych sytuacji typu zwieszenie, choć trochę się obawiałem, że coś takiego może się zdarzyć.  

 

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@radek04 popatrz na RIGOL-e o których też wyżej wspomniał Kolega @H1M4W4R1 na przykład https://ndn.com.pl/pl/polecane/4042-oscyloskop-cyfrowy-rigol-ds1054z-50mhz-4-kanaly.html . Co prawda jest to wersja 4x50 MHz ale kiedyś można było go przeprogramować na 4x100 MHz https://www.instructables.com/How-to-Hack-Upgrade-a-Rigol-DS1054Z-Digital-Oscill/ . Tylko nie jestem pewny czy jest to dalej aktualne - trzeba by to dokładnie "obadać".  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

28 minut temu, radek04 napisał:

Fajny, tylko trochę przekracza mój budżet. Zastanawiam się, czy warto brać 200 MHz zamiast 100 MHz...

No właśnie - maiłem ten sam problem co Ty. Wyszedłem z założenia: jak kupię 100 MHz, zaraz okaże się że mi do czegoś brakuje. A jak kupię 200 MHz pewnie nigdy nie użyję - takie życie. Wiesz co wybrałem...

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, pmochocki napisał:

Wiesz co wybrałem...

A przydało się kiedykolwiek powyżej 100 MHz? Komu i do czego sie przydają takie częstotliwości? Najszybszy element używany do tej pory przeze mnie (poza uC) to kwarc 48 MHz.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, radek04 napisał:

A przydało się kiedykolwiek powyżej 100 MHz? Komu i do czego sie przydają takie częstotliwości? Najszybszy element używany do tej pory przeze mnie (poza uC) to kwarc 48 MHz.

Pamiętaj, że potrzebujesz większej częstotliwości gdy chcesz zobaczyć coś innego niż sinus 😄 Zwykle 10x większa jest wystarczająca. Najszybsze zmiany to było jakieś 100MHz w PWM'ie, ale to już była sinusoida... 😄 (Pi Pico PIO)

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

A jaka jest prawdziwa różnica między modelami SDS1104X-E oraz SDS1204X-E, jeżeli mają identyczny przetwornik A/C 1 GSa/s?  W niższym modelu nie wyświetli mi sinusoidy 200 MHz? Czy wyświetli zniekształconą? Bardziej zniekształconą niż w wyższym modelu z tym samym ADC?

Czy to oby nie jest czysty chwyt marketingowy? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zakupiłem SDS1104X-E. Był dużo tańszy od SDS1204X-E, a przede wszystkim dostępny od ręki. 150 MHz mierzy dobrze (oczywiście tłumienie jest już większe). Co do wentylatora, to w moim przypadku nie ma mowy o pracy w nocy. Ale każdy ma inną żonę 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.