Skocz do zawartości

Jakie silniki do średniego łazika?


Ignacy83

Pomocna odpowiedź

Cześć, prowadzę projekt budowy łazika z kilkoma uczniami. Wszyscy zieloni (ja też). Musimy jednak coś stworzyć. Potrzebuję pomocy w doborze silników do projektu. Łazik na kołach Mecanum śr. 80 mm. Ma być dosyć duży, na podwoziu ok 30 x 40 cm i wadze ok 8 - 10 kg. Na Arduino. Chcemy założyć mu dobrą baterię żelową. Mocne 43A mostki i właśnie do nich potrzebujemy silników. Nie może za szybko jeździć, koło ma obwód około 25cm. Czyli silnik ma mieć ok. 60 - 70 obrotów na minutę 100:1, 120:1. Domyślam się, że silniki nie mogą być zbyt słabe ale mocniejsze są znów trochę za drogie. Czy ktoś ma jakiś pomysł?   

Edytowano przez Ignacy83
Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś był poruszany temat podnoszonego biurka i pewnie za tą cenę nie ma nic nowego i lepszego. Ten ma gniazdo sześciokątne 1/4" po zdjęciu uchwytu, jest też tańszy ze stałym uchwytem. Bez obudowy można go wkomponować i zasłonić i będzie jak z fabryki. Zawsze jakaś przekładnia na pasku zębatym, żeby wykorzystać potencjał momentu.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, matsobdev napisał:

Zawsze jakaś przekładnia na pasku zębatym, żeby wykorzystać potencjał momentu.

Jeżeli to ma być łazik to raczej albo zęby, w najgorszym wypadku łańcuch. Ten sprzęt ma w założeniu pewnie bycie niezawodnym, a paski do takich nie należą i wymagają dość częstego serwisowania, a jednak dokładność ruchu nie jest tutaj istotna. To nie jest obrabiarka precyzyjna 😄 

14 minut temu, matsobdev napisał:

Kiedyś był poruszany temat podnoszonego biurka i pewnie za tą cenę nie ma nic nowego i lepszego.

Silnik z przekładnią za 40 PLN... I jeszcze trochę ABS'u do zmielenia, toż to zdzierstwo...

 

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

a paski do takich nie należą i wymagają dość częstego serwisowania

Czy ja wiem. Wszystko kiedyś się zużyje. Odpowiedni przekrój zęba pasa(u) pozwala zminimalizować zmęczenie przez rozłożenie obciążenia, nie wspominając o głośności i miarowości chodu napędu. Dla ciekawostki, nawet z rozrządu pompa wspomagania może być napędzana paskiem. Strategia eksploatacji i terminy przeglądów wynikają z tego, jak zaprojektowano dane urządzenie. Można wszystko przewymiarować i powiedzieć, że nie trzeba zaglądać. Łańcuchy i zęby trzeba smarować. Pod tym względem pas jest bezobsługowy.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silnik jest wysokoobrotowy i jest dwubiegowa przekładnia. Jak we wkrętarkach. Koło jest pewnie na 7 mm hex, to bit 7 na ćwierć cala i "połączone" - jeszcze wywiercić otwór, albo stoczyć bita i nagwintować, żeby ustalić. No i ułożyskować

Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, matsobdev napisał:

Pod tym względem pas jest bezobsługowy.

Gorzej jak wpadnie tam jakiś kamień... Zębatki czy łańcuch sobie całkiem nieźle z tym mogą poradzić o ile silniki mają odpowiedni moment. Ale patrząc po zdjęciu raczej nie będzie to aż tak istotne.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja kupiłem cztery używane NEMA - 17 za 24zł fakt że dochodzą koszty dodatkowe w postaci sterowników jednak ich ceny są niezbyt wygórowane. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, _LM_ napisał:

dochodzą koszty dodatkowe w postaci sterowników

Ale za to przy kołach typu omni/mecanum zapewniają wymagane precyzyjne sterowanie/synchronizację wszystkich kół, dość trudne do uzyskania w tradycyjnych silnikach szczotkowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak teraz popatrzyłem po allegro i zestaw pięciu tmc2208 to koszt 24zł plus drugie tyle za zestaw używanych silników i za mniej niż stówkę mamy napęd jak się patrzy. Zaryzykuję stwierdzenie że dla tych nema 17 to nawet przekładni nie potrzeba. 

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, Ignacy83 napisał:

Mocne 43A mostki i właśnie do nich potrzebujemy silników.

W sumie po co takie srogie sterowanie? Kiedyś jak się jeszcze mniej znałem, co teraz z uczelni robiłem zdalne sterowanie do czyjegoś robota i to było tak pancerne, frezowana płyta stalowa, chyba 10 mm, wieża też podobnej grubości. Te 10 kg to ważyło, a jeździło na dwóch silnikach (po przekątnej), coś w ten deseń. Choć było to niemrawe, ale też nie miałem czym naładować akumulatora (12 V żelowy mały). A inna sprawa, całość będzie sztywna, jakieś wykrzyże da radę zrobić? Bo tak czasem jedno koło będzie w powietrzu.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.