Skocz do zawartości

Dobór elementów do rzeczywistej automatyki domowej


Burza22

Pomocna odpowiedź

Generalnie w tym kosztorysie nie interesuje Cię napęd bramy i jego sterownik (tak długo jak ma jakiś prosty sposób komunikacji - załóżmy że każdy ma, nie najtańszy z marketu). Tylko płytka robiąca za spinanie wszystkich "głupich" sterowników/modułów urządzeń/napędów: "Arduino", ESP, nRF, Pico W instalacja domowa, co to połączy w całość. Czy to przewody i centralne Arduino, czy każdy moduł urządzenia ma swoje ESP, czy Pico W połączone z WiFi, tego typu rzeczy. Koszt utrzymania. Dostęp do sieci itp.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, matsobdev napisał:

To pewnie One-Wire może być kandydatem

Żeby nie napisać "nie może", powiem że to słaby pomysł, raczej rs485 lub lepiej CAN. Dobrze gada kolega @matsobdev Skoro już wiadomo że komunikacja pójdzie po kablach to już można coś wymyślić. 

Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ system bardziej chciałbym oprzeć o sterowanie elementami przez telefon , łączność Bluetooth, całe sterowanie w domu , w makiecie mam sterowanie brama garażowa , roletą , czujnik ruchu w korytarzu który zapala diodę na 12 sek , w pokoju mam zainstalowane serwo które symuluje działanie zaworu np w grzejniku , oraz w ubikacji mam zainstalowana diodę zapalaną przyciskiem w aplikacji Arduino bluetooth controller przycisk on/off ma to symulować działanie wentylatora odprowadzającego wilgoć 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

29 minut temu, Burza22 napisał:

system bardziej chciałbym oprzeć o sterowanie elementami przez telefon , łączność Bluetooth

Pytanie co chcesz zrobić.

  1. Jeden procek sterujący z modułem BT *łączność z tekefonem) który robi wszystko i do którego przez odpowiednie interfejsy są podłączone układy wykonawcze (tzn. Arduino w puszce, obok driver od silników i 30 metrów grubaśnego kabla do rolety)
  2. Jeden procek sterujący z modułem BT, który zarządza układami podrzędnymi, a do nich dopiero podpięte drivery (tzn. Arduino, 30 metrów kabla, małe Arduino wykonujący polecenia, do niego podpięty driver od silników i metr grubaśnego kabla do rolety)
  3. Kilka procków wyposażonych w moduły BT, każdy robiący swoje.

Tylko jedna kombinacja jest prawidłowa...

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak jak myślisz chyba najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby kilka procków "Arduino" i każdy od czegos innego, do tego modułu bluetooth , wiem że nie praktyczne bo moglbym esp wziąć ale w projekcie uzylem juz Arduino to wypadałoby z tego po korzystać

Link do komentarza
Share on other sites

@Burza22 Chcesz mieć każdego Arduino wyposażonego w moduł BT?

ESP możesz wykorzystać, jak wspomniałem da się to łatwo programować w Arduino IDE (czyli zgodnie z tematem pracy), a w razie czego poszukaj sobie takiego tworu jak espduino (to ostateczność ale jakby ktoś się uparł).

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@ethanakJeśli w pracy pisałem że użyłem Arduino UNO i opisałem tą platformie to raczej w kosztorysie nie wypada napisać o ESP jak myślisz ? Bo samej makiety nie chce już zmieniać tym bardziej że wszystko już pomontowane.  Chyba że napisać w kosztorysie że w praktyce można by użyć ESP8266 które samo w sobie posiada moduł bluetooth , dzięki czemu ograniczymy ilość przewodów w mieszkaniu ? Co o tym myślisz?

 

Edytowano przez Burza22
Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, Burza22 napisał:

osobiście myślałem żeby np do bramy użyć osobnego arduino do bramy

No i bardzo dobrze. Masz swoje Arduino do bramy, Arduino do rolet (jedno lub więcej, zależy od tego gdzie te rolety są), Arduino do czegoś tam jeszcze... W pracy wspominasz że Arduino UNO bla bla bla, ale ze względów (tu wymyśl jakich) można użyć Arduino Pro Mini ze względu na praktycznie stuprocentową kompatybilność.

Czyli sprawę zgodności z tematem masz załatwioną. A że ESP jako jednostka centralna? Przecież nigdy nie twierdziłeś że wykorzystasz wyłącznie Arduino, prawda? A dywagacje na temat tego że można to zrobić na Arduino plus pięć modułów jakichśtam (oczywiście zaznaczając, że doskonale wiesz jak to zrobić), ale w rzeczywistym projekcie lepiej zastosować ESP32 (koszty, możliwość dalszej rozbudowy, jeszcze z siedem argumentów).

Tylko ja bym raczej kręcił nosem na BT do czegoś innego niż komunikacja głównego modułu z telefonem (o, i tu masz wyższość ESP: BT jest wbudowany, a rozszerzenie o możliwość łączenia przez WiFi to kwestia wyłącznie programu). Zauważ: ja u siebie (pewnie czytałeś) zastosowałem espnow dlatego, że nie mam szans poprowadzenia jakichkolwiek przewodów (gdybym mógł to bym użył magistrali CAN i Tobie to radzę, bo do tego toto wymyślili).

A i jeszcze jedno: ESP8266 nie ma BT, ESP32 ma.

 

Link do komentarza
Share on other sites

jak już skończę tą pracę to spróbuje zrobić w swoim mieszkaniu za pomocą wifi sterowanie roletami itp jestem ciekaw co z tego wyjdzie hah :D, trochę mnie to wciągnęło ale ze względu że pracuje i studiuje mało czasu na taką zabawę, za miesiąc tego czasu już będzie dużo więcej

 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak  @_LM_ Ostatnie pytanko do was 😄 chyba ze ktos inny by wiedział

Ogólnie jeszcze zastanawiam się nad doborem silnika do rolety oraz bramy. Napęd musi być taki żeby arduino sobie z tym poradziło .

Wybrałem:

do rolety:

https://silnikidorolet.eu/silnik-do-rolet-mobilus-m35-m-1014-p-248.html?gclid=EAIaIQobChMIibrHicDR_AIVLQWiAx0jaQtREAQYASABEgLM5_D_BwE&fbclid=IwAR1e-WaX3ujcOw6IOSuJ_84Wb5I5UKb8lF0mywWJVXureDuE56KYlcpDcM8

 

Ale mam problem z bramą czy to mógłby być zwykły napęd np fatec? Brama otwierana jest góra/dół. Chyba że wybrac silnik krokowy ale tutaj nie mam pojęcia jaką moc wybrać żeby to sensownie chodziło w przypadku normalnych domowych warunkach

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Burza22 napisał:

Ale mam problem z bramą czy to mógłby być zwykły napęd np fatec?

Zastosuj gotowy napęd ale z możliwością odczytu w jakim stanie brama się znajduje tj: otwarta, zamknięta uchylona. Nie znam się zbytnio na tym ale zdaje się że powinna być możliwość wyciągnięcia takiej informacji choćby z krańcówek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.