Skocz do zawartości

Dobór elementów do rzeczywistej automatyki domowej


Burza22

Pomocna odpowiedź

Dzien dobry, jako iż zrobiłem już większość pracy inżynierskiej i zbudowałem makietę która działa dość dobrze, to chciałbym swojej pracy zrobić kosztorys dla jakiegoś domku rodzinnego. W makiecie sterowanie roleta góra , dół odbywa się za pomocą serwa wielo obrotowego , pozycja jest na podstawie czujnika halla a na rolecie samej umieściłem poprostu magnesy. Podobnie w bramie garażowej która otwiera się góra dół i pozycja jest przedstawiana dzięki czujnikom halla i magnesom. Pisze więc z zapytaniem czy mógłby mi ktoś pomóc dobrać elementy do rzeczywistej automatyki domowej żeby to poprawnie działało i samo sterowanie oprzeć na Arduino Uno oraz module bluetooth dzięki którym można łączyć się z telefonem. 

Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, ethanak napisał:

Nie wiem jak Twój promotor, ale normalnie to za sam pomysł powinno się delikwenta wyrzucić za drzwi.

@ethanak nie bądź tak krytyczny, wiele się zmieniło. Już od kilku lat Arduino jest sercem wielu prac inżynierskich i magisterskich. Chyba, że chodzi Ci o coś innego, ale to nie wyłapałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Hm... doprecyzuję.

ATmega - może być; rozwiązanie trochę przestarzałe, ale wystarczające.

Arduino UNO - nie; płytka zaprojektowana przede wszystkim do nauki, nie do stosowania w rzeczywistych instalacjach. Do tego są płytki z serii Pro.

No i padło takie słówko "kosztorys"... rozumiem, że w pracy nie będzie zdania "wsadzimy tam chińskiego klona, może zadziała". A inżynier powinien jednak umieć przynajmniej oszacować koszty różnych rozwiązań...

Gdyby padło pytanie "czy to może być Arduino UNO plus moduł BT, a jeśli nie to co?" - o, to zupełnie coś innego. Można wybrać dużo lepsze rozwiązania (choćby zaprojektowany specjalnie do tego ESP32). Ale założenie "robimy to na UNO bo makieta mi działa" jakoś dziwnie mi przypomina "wsadzimy do samochodu pedały, bo ostatnio jechałem rowerem i fajnie było".

Od razu uprzedzam: z chęcią koledze pomogę, o ile wyjaśni mi, co odpowie na pytanie promotora "dlaczego wybrał Pan właśnie Arduino UNO?".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, ethanak napisał:

Od razu uprzedzam: z chęcią koledze pomogę, o ile wyjaśni mi, co odpowie na pytanie promotora "dlaczego wybrał Pan właśnie Arduino UNO?".

Znając stan polskiej edukacji wyższej prędzej spodziewałbym się pytania: "Czemu nie użył pan mikrokontrolerów PIC?"

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak w swojej pracy miałem pokazać możliwości Arduino w zastosowaniu automatyki domowej , więc po prostu zbudowałem sobie makietę gdzie steruje różnymi elementami jak serwa o pracy ciągłej oraz zwykłe serwonapędy a także zbudowałem mini stacje pogodową z zastosowaniem ekranu lcd i prostego czujnika dht 11 więc nie wiem w czym spina? Dlatego też zapytałem o taki kosztorys żeby dobrać jak najlepsze elementy dla rzeczywistego domu / mieszkania.... 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Burza22 napisał:

żeby dobrać jak najlepsze elementy dla rzeczywistego domu / mieszkania

Dlaczego więc nie np. Pro Mini a koniecznie UNO? Bo UNO nie jest najlepszym elementem dla rzeczywistego domu/mieszkania...

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Burza22 napisał:

Pisze więc z zapytaniem czy mógłby mi ktoś pomóc dobrać elementy do rzeczywistej automatyki domowej żeby to poprawnie działało i samo sterowanie oprzeć na Arduino Uno oraz module bluetooth dzięki którym można łączyć się z telefonem.

Coś takiego może służyć jako upewnienie się, że brama jest np. zamknięta. Taka brama garażowa może posiadać w sobie czujniki mechaniczne - krańcówki, które wiedzą kiedy napęd wyłączyć. Pewnie jest też wiele innych metod - przeciążenie, opto-, echo-. Pomijając nadrzędne zabezpieczenie, jeśli coś jest w świetle bramy, kiedy ona się zamyka. Jak w windzie, choć pewnie nie wszystkie, a już stare takich udogodnień mogą nie mieć. IoT tutaj to pewnie by było zrobić projekt napędu bramy z oczujnikowaniem, a IoT domowe by się ograniczyło do komunikacji (nawet najprostsza - podać napięcie na pin góra/dół w sterowniku napędu bramy i jeśli jest wyjście, to zebrać informację, czy jest błąd, czy zakończyło otwierać/zamykać) ze sterownikiem bramy i ewentualnym upewnieniu czujnikiem, jak w drugim słowie tego postu.

Czyli napęd bramy, to taki na szybko, dla podglądu czego właściwie szukasz. Oczywiście musi mieć jakąś formę komunikacji z zewnątrz poza pilotem - lutowanie przewodów do przycisków i obsługa tego z Arduino to nie to, coś jak tutaj. Tutaj nie idziesz na pełne DIY. Silnik od pralki, długa śruba trapezowa i nakrętka czy inne pomysły.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Burza22 napisał:

w sumie w kosztorysie mogę zaproponować inny rodzaj arduino niż użyte w makiecie ze względu właśnie na wydajność ,

Może nie tyle wydajność co przeznaczenie płytek; przykładowy Pro Mini ma ten sam procek co UNO, różni się przede wszystkim budową (nie ma żadnych gniazdek tylko piny do wlutowania) przystosowaną do stałego podłączenia (bez jakichś dyndających dupontów i płytek stykowych).

Jeśli chodzi o wydajność... mała ATmega powinna sobie z tym bez problemu poradzić. Wspomniałem o ESP32 z innych względów: wbudowany BT i WiFi, czyli uproszczenie zarówno programu, jak i konstrukcji całego urządzenia. A że ma być Arduino - przecież możesz to programować w Arduino IDE, czyli z tematem pracy jak najbardziej się zgadza 🙂

Co do napędów nie chcę się wypowiadać, poczekam aż dojdzie do sterowania, bezawaryjności i zachowania w przypadku awarii.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, Burza22 napisał:

tylko zastanawiałem się jakiego rodzaju napędy użyć i zasilanie jakie tam zapodać najlepiej.

Uhm... osobiście jestem fanem silników krokowych, bo łatwo do nich dorobić przekładnie - czy to zębate, pasowe czy łańcuchowe, ale to jednocześnie powoduje, że przekładnia jest niezbędna, bo bez niej układ raczej nie zadziała. Wtedy dochodzi kwestia hałasu do rozważenia.

Alternatywa to silniki z wkrętarek, ale wtedy trzeba pilnować pozycji krańcowych i zrobić zabezpieczenie mechaniczne przed zbyt dużym "wylotem" poza zakres.

Co do zasilania to zwykle stosuję 12V do prostych urządzeń, 24V do prostych urządzeń technicznych (jakieś mieszadła, młyny itp.) do maszyn NC/CNC 48V, a najlepiej 90V.

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, Burza22 napisał:

Dlatego też zapytałem o taki kosztorys żeby dobrać jak najlepsze elementy dla rzeczywistego domu / mieszkania.... 

Dla rzeczywistych warunków lepiej zastosować kilka mniejszych sterowników zarządzanych przez centralkę/serwer. O ile w makiecie ładnie udało się wszystkim sterować z jednego mikrokontrolera i jego portów to w rzeczywistości to się nie uda, trzeba taki system zaprojektować od podstaw. Zapewne musi być użyta jakaś magistrala do wymiany danych, tym wszystkim trzeba zarządzać, więc należy zacząć od rozważań co z czym i jak połączyć. Nie wątpię że część tych zadań spokojnie obsłuży arduino z ATMegą na pokładzie - zwłaszcza urządzenia końcowe. Ale zaś pytanie czy warto pchać się w przestarzałe mikrokontrolery których co gorsza jest brak na rynku? 

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Więc kilka pytań na początek: 

Czy system będzie podłączony do internetu?

Czy istnieje możliwość prowadzenia przewodów do czujników/układów wykonawczych?

 Urządzenia będą pracować tylko wewnątrz obiektu czy również na zewnątrz?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.