Skocz do zawartości

Zabezpieczenie na 5V DC


Grzegorz1397

Pomocna odpowiedź

Cześć, mam stację pogodową z wifi zasilaną trzema bateriami AAA. Pobór prądu stacji to około 70mA, w związku z czym baterie wytrzymują dzień, dwa. Chcę zastąpić baterie zasilaczem z przewodu usb i kostki do ładowania. Po podłączeniu zasilania stacja działa, ale chciałbym zabezpieczyć obwód. Chodzi mi dokładnie o zabezpieczenie przed uszkodzeniem kostki z ładowarki, tzn, że na przewodzie pojawi się 230V. Nawet nie chodzi mi o ochronę urządzenia, bo jest ono niewiele warte, ale żeby nie doszło np do pożaru, bo stacja będzie w drewnianym domku. Jak mogę to zrealizować? Czy jakiś szklany mały bezpiecznik się nadaje?

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Grzegorz1397 napisał:

Czy jakiś szklany mały bezpiecznik się nadaje?

Najprostsze zabezpieczenie to bezpiecznik + dioda Zener'a, ale jeżeli ładowarka ma transformator impulsowy to takie zabezpieczenie jest zazwyczaj nadprogramowe (o ile nie jest to najtańszy chiński złom).

image.thumb.png.9440f9c93c264d7a681eaea895de652e.png

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli można byłoby po prostu kupić trochę lepszą kostkę i można nie stosować zabezpieczenia? Właściwie tak bym pewnie zrobił, ale naszło mnie na przemyślenia, bo mnie właśnie ładowarka ostatnio kopnęła prądem i zastanawiam się jaki skutek mogłoby to przynieść gdyby wysokie napięcie doszło do odbiornika.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli nie ma transformatora w zasilaczu i tylko prostuje i "przerywa" napięcie to względem uziemienia jest tam wysokie napięcie w impulsach i wtedy może kopać. Ale takich to chyba nikt nie stosuje. Jak jest transformator to bez uszkodzenia mechanicznego wysokie napięcie na wyjściu się nie pojawi

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Okej, w takim razie zostawię przylutowane przewody bez zabezpieczenia. Nie wiedziałem nawet, że ta kostka która mnie kopnęła nie miała transformatora. Szkoda, że wyrzuciłem, bo mogłem otworzyć ją z ciekawości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.