Skocz do zawartości

Multimetr za 20 zł - czy bezpieczny?


ruiqem

Pomocna odpowiedź

Do wykonania ćwiczeń z kursu o podstawach elektroniki zakupiłem multimetr za 20 zł (polecany na stronie kursu).

Niedawno zauważyłem, że na kanale RS Elektornika ostrzegają przed takim sprzętem. Autor wskazuje, że może być on niebezpieczny także przy niższych napięciach prądu stałego (podaje przykład akumulatora samochodowego).

Czy zgadzacie z tym stwierdzeniem?

Tutaj link do wideo:

 

Link do komentarza
Share on other sites

@ruiqem opinie o takich najtańszych multimetrach od zawsze są różne, wiele osób krytykuje je dla zasady. Według mnie do pierwszych zabaw z elektroniką są wystarczające. To jest dyskusja z gatunku "co lepsze: Android czy iPhone", czyli taka, w której nie ma jednej dobrej odpowiedzi.

Zdroworozsądkowo: mierniki takie są dostępne od lat nawet we wszystkich dużych sklepach typu Auchan, OBI, Castorama itd. Statystycznie muszą sprzedawać się tego setki tysięcy. Globalnie są to na pewno miliony. Gdyby faktycznie były aż tak niebezpieczne to już dawno byłyby wycofane. Warto też pamiętać, że nawet najtańsze mierniki muszą spełniać odpowiednie normy, inaczej nie byłyby dostępne w sprzedaży na terenie UE (w takiej skali).

Sam od takiego taniego miernika kiedyś zaczynałem - nawet teraz czasami z niego korzystam. Osobiście uważam, że nie ma czego się bać - szczególnie, że początkujący elektronicy i tak najczęściej mierzą niskie napięcia np. z małych baterii. Trzeba też pamiętać, że dla wielu osób początkujących liczy się każdy grosz. Są osoby, dla których miernik za 60-100 zł to już za dużo na start. Osobiście jestem zdania, że taki miernik na początek wystarczy, jak ktoś się "wkręci" w elektronikę to dokupi sobie później lepszy miernik. Znając podstawy łatwiej nawet wybrać kolejny miernik, bo wiadomo już co w praktyce się przydaje. Ten tańszy miernik wcale nie musi iść wtedy do śmieci, bo często przydają się dwa mierniki - jeden jako amperomierz, a drugi jako woltomierz. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Warto też pamiętać, że nawet najtańsze mierniki muszą spełniać odpowiednie normy, inaczej nie byłyby dostępne w sprzedaży na terenie UE (w takiej skali).

Z tym bym polemizował, bo w naszym kraju różnie bywa ze spełnianiem norm... 😉 

1 godzinę temu, Treker napisał:

Ten tańszy miernik wcale nie musi iść wtedy do śmieci, bo często przydają się dwa mierniki - jeden jako amperomierz, a drugi jako woltomierz. 

Albo jeden tani na "utylizację" jak coś nie wyjdzie w trakcie pomiaru i się spali... Np. dostanie "kopa" z 2kV@1nA...

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś już tu ktoś pokazywał wnętrze tego najtańszego miernika. Ja bym się obawiał włączanie go w obwody napięcia sieciowego a i dokładność pewnie też umowna 😉

Kompendium wiedzy o multimetrach można znaleźć na kanale laboratorium metrologii AGH 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!

Zależy do czego ma być ten multimetr....jak do nauki i max 230V, to za 20zł jest OK, choć bardzo szybko zepsuje się w nim przełącznik zakresów(zarasta brudem, bo obudowa jest nieszczelna i miernik zaczyna świrować).

Ale do napięć, które panują w układach lampowych, gdzie od 100-1000V, AC/DC, czy do pomiaru zasilacza o nikłej wydajności prądowej, jak stabilizatory 33V od warikapów w radioodbiornikach, to już nie.

W przypadku 33V napięcia warikapowego, tani multimetr będzie obciążał układ, fałszując pomiar....za to, jak mu na zakresie omomierza zapodasz 200-700V, to "ładnie" wybuchnie.

Dlatego ja zainwestowałem w Sanwa CD772, jeszcze się nie zepsuł, choć na zakresie omomierza dostał ponad 700V AC( moje zmęczenie), jest ten miernik porządnie zabezpieczony, ten za 20zł, by tak wyglądał, jakby w nim petarda "Korsarz" wybuchła.

Ja wolę nie kupować śmieci, bo szkoda na to pieniędzy....a za 20zł to jest wskaźnik a nie miernik, pierwszy lepszy "rusek" analogowy z lat 80-tych będzie od niego 1000 razy dokładniejszy.

Polecam coś takiego.

https://www.gotronik.pl/aneng-q1-miernik-uniwersalny-true-rms-p-5075.html

To jest automat, trudno taki ubić.....tylko ta cena, nie jest to już zabawka.

Ale jak ma być tylko zabawa Arduino, to i ten za 20zł starczy....tylko polecam kupić porządne przewody pomiarowe, bo to jest przyczyna, dla której są te mierniki niebezpieczne.

A jeszcze jedno: bezpiecznik w mierniku jest specjalny!

Nie wolno wkładać tak "zwykłej" wkładki 0,5A 5x20mm, nawet typu F(szybka), ma być dedykowany bezpiecznik do multimetrów.....one maja budowę, która pozwala na szybkie przerwanie obwodu i niedopuszczenie do zapalenia się łuku elektrycznego wewnątrz bezpiecznika!

 

Edytowano przez Kuba83
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.