Skocz do zawartości

Sterowanie grzałką 3 kW przez esp32


MichalOle

Pomocna odpowiedź

Witam. Posiadam sterownik DIY do pieca węglowego. Sterownik za pomocą 4 sztuk db18s20 odczytuje temperatury oraz przesyła te dane na stronę internetową. Łączy się również z serwerem od fotowoltaiki. Z tego względu mam pytanie. Chcę dodac funkcje, że gdy produkcja jest powyżej 3kW to ma uruchomić grzałkę. Programowo działa. Nie wiem co najlepiej dać aby połączyć esp32 wroom z tą grzałką. Szukam jakieś tanie i proste rozwiązanie. Docelowo mam 3 takie grzałki. A jak to będzie mało to mam jeszcze grzałkę 12kW. Tylko tym na pewno inaczej się steruje. To na kiedy indziej problem. Najlepiej proszę o link może do schematu, dokładny model podzespołu. Są to grzałkę jednofazowe na 230v.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze pomyśleć też o bezpieczeństwie. Są pewnie zawory, jeśli to jakiś bojler, ale w razie awarii elementu kluczującego i ciągłego załączenia grzałki (szczególnie tej 12 kW, choć nie wiem czy dla takiej mocy 230 VAC jest dobrym rozwiązaniem) dobrze uruchomić alarm. To może być układ niezależny o głównego sterownika samodzielnie informujący o zdarzeniu, jeśli już główny mikrokontroler działa i nie można już nic zmienić, ale też jak będzie awaria tego pierwszego, to ten dalej działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

SSR są fajniejsze pod względem sterowania, można je wielokrotnie w ciągu sekundy przełączyć. Styczniki mają za to mniejsze straty, ale nie można nimi często klepać. Część prądu płynącego przez półprzewodnik w SSR zamienia się w ciepło.
Pokazany na fotce przekaźnik SSR jest OK dla 230V i 400V, przy 230V będziesz miał prąd ponad 10A, koniecznie załóż radiator.

230V to Ci elektryk podłączy między np. L1 i N, dla "siły" to jest połączenie między L1 i L2, czyli między "fazami", w szczególności możesz mieć 3x400V i to jest lepsze niż 3x230V, bo prądy są mniejsze dla tej samej mocy, ale grzałka musi być na 400V, bo taka na 230V po prostu się upali.

I na koniec, ktoś kiedyś rozpruwał tanie SSR na filmiku i triak w środku dla różnych opisów amperów na obudowie był taki sam.  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 6.03.2023 o 22:40, _LM_ napisał:

Te grzałki to są na 230 czy 400V? 12kW to już nie są przelewki. Szukał bym jakiegoś fabrycznego rozwiązania. Wołam kolegę @BlackJack 

Sorki dawno mnie nie było. Trochę wypadłem z tematu. Więc wybaczcie jak palne głupotą.

A więc tak kolega MichalOle właściwie sam sobie odpowiedział, przy czym tak są SSRy na 230V i na 3x400V. Nigdy nie próbowałem 3 SSRami na 1-fazowymi sterować 3x400V. Co do sterowania SSRem z mikroprocesora, trzeba mieć na uwadze, żeby lepiej nie sterować minimalnym napięciem bramki. nawet jeżeli SSR ma na obudowie od  3V, nie ryzykowałbym sterowania poniżej 5V.Główny powód niezawodność, ze względu na spadki napięć. Zresztą SSRy nie przypadkiem mają taki duży zakres napięć sterowania.

Dla jednej fazy nie ma problemu, dla 3 faz nie jest to takie oczywiste.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Sam sobie nie odpowiedziałem 😃. Do tej pory korzystałem w inkubatorze na jajka gęsie ze sterowania przewodem grzejnym z mosfeta i triaka. Chyba tak się to nazywało. Budowałem to kilka lat temu i program miałem jeszcze w bascomie. Działa do tej pory świetnie. W tym roku sobie zrobiłem sterownik do pompkami przy piecu, odczytu produkcji energii z fotowltaiki przez api strony. Do pompek używam modułu przekaznikow. Co prawda kupiłem do tego modul 4 kanalowy ssr ale gdy podpiąłem pompkę mimo, że sterowania jeszcze nie było to prąd przechodził. Więc pewnie uszkodzone było. Pompki mają tylko po 300W. Dopiero potem potrzebowałem potwierdzenia czy ssr wystarczy do grzałki 3kW. To otrzymałem na forum. Mogę teraz pewnie podłączyć to pod mój układ. Mam już fotek 25a ale z braku czasu jeszcze nie podpięte. Może w tym tygodniu. Trzeba było posadzić w nowym przydomowym sadzie drzewka bo na to sezon jest teraz. Jeszcze będzie trzeba trochę program poprawić i będzie działać. A grzałkę 12kW będę uruchamiał dopiero jak paneli dołożę. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.