Skocz do zawartości

endstop jako włącz/wył.silnik krokowy w maszynce do filamentu


Pomocna odpowiedź

Witam. "Syn marnotrawny wrócił..." 😉

Maszynka działa.

W każdej możliwej chwili wspiera szybko opróżniające się rolki oryginalnych filamentów.

Ale pojawił się nowy pomysł/problem, gdy kończy się pasek z butelki PET/po drugiej stronie ekstrudera gotowy filament, to koniec filamentu potrafi się wkręcić między zębatki i może zablokować silnik krokowy.

Po całym weekendzie eksperymentów i prób poddałem się. Nic nie działa (żadna porada z netu).

Chodzi mi oto aby na bazie endstopu (jak w czujniku końca filamentu) zatrzymać silnik zaraz po skończeniu się taśmy.

 

W/w endstop udało mi się dobrze podłączyć do gniazda zmax. Repieter host po komendzie M119 pokazuje Trigged po wciśnięciu endstopu.

Płyta mks base 1.5

Endstop chce zamontować za ekstruderem tak aby pręt filamentu naciskał na blaszkę endstopu a gdy się skończy to przestanie go naciskać i zatrzyna silnik.

Nie potrafie zaprogramować aby gdy filament wyjdzie z ekstrudera to  włącznik się "odciśnie" i wyłączy silnik.

Mam płytę główną mks base 1.5 i Marlina z linku:

20230305_143329.thumb.jpg.1927612db5b1b72362aa665ae450eb6d.jpg.13c1943b3eabbf14a41957fffe31e4ff.jpg

https://osoyoo.com/driver/Marlin-mks2004.rar

Do prób programowania mam arduino a do testów repieter host.

Próbowałem inne "Marliny" wczytywać do płyty głównej. 

 Wiele porad od "czujnikow filamentu" spróbowałem i klapa. 

 

Schemat pracy: 

Wciśnięty endstop-silnik działa

Odciśnięty endstop-silnik stop.

20230305_143348.thumb.jpg.9de876ab6d7724aaf8bb2db6daf75a8c.thumb.jpg.6c45b35707c748aa9aecc9fbb5c49381.jpg

Proszę o pomoc w oprogramowaniu tego problemu bo wiedza u mnie zerowa w tej dziedzinie.

 

Po zmontowaniu postaram się w dziale dyi od nowa opisać historię powstawania projektu.

 

Próbka z 5L butelki PET.

20230305_145437.thumb.jpg.2a0c255b07ddc600b4b5edf0fd6175a0.jpg.1b908bca427dcf9c68c76f2f54f26a03.jpg

Dziękuję za ew. pomoc.

Edytowano przez Ericdrave
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dodam, że używam gcode wg załącznika. uruchamiam z karty sd i jak głowica w maszynce się nagrzeje, uruchamia się silnik przeciągający taśmę przez głowicę. Potrzebuję oprogramować to ustrojstwo tak, aby endstop (który zamontuję za głowicą tak, aby był dociskany przez powstający filament) wyłączał silnik gdy taśma się skończy i włączał się gdy nową taśmę zamontuję ręcznie w maszynce, która po przejściu przez głowicę dociśnie endstop z powrotem .

 

Temp205_Vel1950.rar

Edytowano przez Ericdrave
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 godzin temu, Ericdrave napisał:

Ktoś tu wogóle zagląda?!

Tak.

Twoje pytanie nie jest takie proste jak się wydaje... Wykorzystujesz soft od drukarki do zbudowania linii produkcyjnej filamentu. Nie konfigurowałem nigdy Marlina (pomijając Prusę), więc się nie wypowiem, gdzie jest sekcja konfiguracji od czujników krańcowych, ale i tak standardową procedurą w przypadku wykrycia krańcówki jest wyrzucenie błędu, a nie zatrzymanie silnika. Prawdopodobnie będziesz potrzebował albo przerobić kawał kodu, albo napisać coś swojego; chyba że ktoś z większym doświadczeniem z Marlinem wie jak temu zaradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

 Dzięki za odpowiedź, już straciłem nadzieję na to, że się ktoś odezwie.

Jest jak najbardziej. Podpinałem już go do Z+ np. i w programie do sterowania ręcznego drukarką repetier host po komendzie M119 wykrywał "trigged"gdy czujnik był wciśnięty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.