Skocz do zawartości

Wykorzystanie Extended IO w płytce ESP32-2432So35 pod *dwa* sensory


LeciZNamiPilot

Pomocna odpowiedź

Mam płytki developerskie ESP32-2432So35 (z Chin), o takie:

Se302f9ebb6654a91ab7928602a5a9fc9y.jpg

 

One mają wejścia na sensor wilgotności/temperatury, głośnik oraz ExtendedIO jako "konektor ogólnego przeznaczenia".

Pytanie czy da się, a jeśli tak, to jak wykorzystać to ExtendedIO do podłączenia jednocześnie czujnika GPS oraz enkodera?

Przeglądam sieć, o tej płytce jest trochę informacji, głównie o jej dotykowym wyświetlaczu. Mam dokumentację z ich strony z Google Drive, ale nigdzie się nie zająknęli jak wykorzystać ExtendedIO 🙂

Ktoś coś wiem, zna może tą płytkę (lub podobną) i jest w stanie pomóc?

 

Wyjścia ExtendedIO to 4 piny:

- GND

- IO21

- IO22

- IO35

Tu są docsy - https://drive.google.com/drive/folders/1S9Joi5JY6v9B5mvOLreeGPJ5nowEc1zA?spm=a2g0o.detail.1000023.1.17102169vREj5d

Katalog z 35 na końcu w nazwie. ESP32-2432So35

 

Czy uda się podłączyć jednocześnie GPS oraz enkoder pod tą płytkę??

 

Z góry dziękuję za pomoc!<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowiedź!

GPS to SAM-M8Q (MATEKSYS). Enkoder "standardowy" z Arduino. Przez chwilę myślałem, żeby się przełączać między nimi, a korzystałyby z tego samego gniazda, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Nigdy nie będą wykorzystywane w tym samym czasie.

Ale chyba prościej będzie kupić inny dev-kit... Którą zatem płytkę ESP32 z Bluetooth BLE polecisz pod dwa sensory?

Pomyślałem o jednej z prostszych: Mikrokontroler ESP-32S z wbudowanym modułem ESP-WROOM-32.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, LeciZNamiPilot napisał:

Którą zatem płytkę ESP32 z Bluetooth BLE polecisz pod dwa sensory?

 

Ja używam albo LOLIN32 Lite (jeśli musi być zasilanie z aku), albo pierwszego lepszego ESP32 DevKita, albo "gołego" WROOM/WROVER.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dokładnie takich używam (nawet zdaje się że ostatnio od tego gościa kupowałem). Aku - to już zależy od tego co chcesz, ale raczej nie mniejsze niż 1000mAh. Masz tu przykłady: https://botland.com.pl/275-akumulatory-li-pol-1s-37v

Na Akygach się nigdy jeszcze nie zawiodłem, chociaż pewnie są lepsze.

Ewentualnie jakiś 18650, ale to chyba przerost formy nad treścią.

 

Aha: jak szukasz na aledrogo to nie wszyscy mają prawidłową nazwę LOLIN32 Lite - szukaj również pod ESP32 Lite

 

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na tej płytce jest też złącze UART. Dla zmylenia przeciwnika opisane jako "Power supply" 🙂

Ale nawet jakbyś nie chciał go używać, to do gps potrzebujesz tylko wejścia szeregowego danych NMEA. Wystarczy przemapować jeden z pinów tego ExtendedIO na Rx, a dwa pozostałe użyć do enkodera.

Można użyć też IO na których jest led rgb albo karta sd. Ale to już wymaga lutowania.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Kable szczęśliwie zakupiłem, mam już i są OK, tj. pasują.

Ale pojawił się kolejny problem.... Nie wiem jakie przyporządkować wartości (numery pin-ów) dla RX/TX w gnieździe P1 mojej płytki. Korzystam z biblioteki TinyGPSPlus (  https://github.com/mikalhart/TinyGPSPlus ) i przykłady się uruchamiają, ale rzucają błędem "check wiring". Obstawiam, ze podaję złe numery pin-ów.

Druga sprawa, dowiedziałem się, że nie można korzystać jednocześnie z gniazda P1 do transmisji UART oraz portu USB, co utrudnia debuggowanie wszystkiego. Ale powiedzmy z tym sobie poradziłem (BLE).

Z góry dzięki za podpowiedzi!

Tu są DOCS: http://pan.jczn1688.com/directlink/1/ESP32 module/3.5inch_ESP32-3248S035.zip?spm=a2g0o.detail.1000023.1.4d21CmARCmARXj&file=3.5inch_ESP32-3248S035.zip

Płytka

Schematy i wyprowadzenia

 

 

 

Edytowano przez LeciZNamiPilot
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, LeciZNamiPilot napisał:

Nie wiem jakie przyporządkować wartości (numery pin-ów) dla RX/TX w gnieździe P1 mojej płytki.

Hm... co sądzisz o tym żeby przyporządkować te które są fizycznie podłączone?

Aha, IO35 nie możesz użyć jako Tx, ale to pewnie wiesz...

Link do komentarza
Share on other sites

A masz tam 34 bo zdaje się że nie?

Piny od 34 w górę są input-only. Czyli nie ustawisz jako Tx,  ale (podobno, nie sprawdzałem) pójdą jako Rx.

Jeśli potrzebujesz Rx-only to możesz ustawić jako Tx UART_PIN_NO_CHANGE (inaczej -1). Też nie próbowałem, ale według dokumentacji powinno działać.

A, i dlaczego uart0 a nie 1 albo 2?

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za pomoc!  Tak mam 38 nóżek (WROOM-32). Pierwsza i ostatnia są zmasowane.

Na pierwszej grafice którą załączyłem są gniazda na płytce. ExtendedIO będzie wykorzystane do innego sensora. Kolejny UART wykorzystuje chyba dioda RGB. I zostaje jeden w porcie P1 Power Supply 4-pin 1.25 i z niego muszę skorzystać (innego wyjścia nie ma).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.