Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze avr


lucek20

Pomocna odpowiedź

W skrócie.. potrzebuję łącznika między esp32 a sim800 z pamięcią przynajmniej 64kB. Szukam więc czegoś z 3 uartami ( + jeden do serial monitara).  Do tej pory, żyłem w przekonaniu, że jest atmega328p, 32u4, i 2560. Ta ostatnie spełniała by wymogi ale jest za duża rozmiarowo. W głębokich poszukiwaniach odkryłem, że są inne mikrokontrolery, a jeden z nich spełnia moje wymagania: AVR128DB28. Pytanie jak się do tego dobrać? czym to się programuje? można pod to podpiąć ch340, tak jak atmegę328p i wgrywać program oraz odczytywać dane z seriala? Sorry jeżeli pytania są głupie, ale po atmedze328 przesiadłem się na esp i praca z nią w arduino ide jest prosta.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybyś mógł przeżyć jeden uart programowy to jest takie coś jak atmega1284 (ciut większa od 328p, ale za to 16k ram, 128k flash, 4k eeprom) 

https://www.tme.eu/pl/details/atmega1284-pu/rodzina-avr-8-bit/microchip-atmel/ 

Edit...jest rdzeń do IDE na to więc programujesz normalnie jak Ardu

Edytowano przez farmaceuta
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

59 minut temu, farmaceuta napisał:

No a z ciekawości zapytam...czemu nie użyjesz drugiego Esp32?

A ja pójdę dalej - z czego wynika potrzeba stosowania czegokolwiek pomiędzy ESP32 a SIM800?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sim używam wraz z biblioteką tinygsm. Biblioteka spoko, ale strasznie blokująca.  Nie może być tak, że praca SIM będzie wpływać w jakiś sposób na pracę ESP( sterownik nawadniania). Próbowałem przenieść obsługę SIM do innego wątku, rdzenia, ale słabo to wygląda. Testowałem rozwiązanie z atmegą jako pośrednikiem no i efekt był git( oprócz softwareserial). Praca SIM w żaden sposób nie wpływa na  ESP, a to jest najważniejsze dla mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, lucek20 napisał:

( oprócz softwareserial).

Są jeszcze inne wynalazki, dużo lepsze jak np. neoSWserial, altsoftserial...oba libsy są nie blokujące w przeciwieństwie do SoftwareSerial... 

Chociaz ja ostatnio robiłem płytkę z dwoma modułami sim800l, jeden biegał na hardware uart a drugi na SoftwareSerial....i szczerze? Nie zauważyłem żeby jakoś to blokowało Arduino...na Esp32 akurat nie chciało mi się testować...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sama inicjalizacja sim800 i połączenie z gprs i mqtt trwa jakieś 8 sekund. Do tego często zrywane jest połączenie z serwerem, a nawiązanie nowego połączenia też trwa. Pod ESP mam podpięty LCD TFT z dotykiem, używam Wi-Fi, oraz innych czujników, więc ma się czym zajmować. Delay() w tinygsm znacznie utrudnia tę pracę. Dlatego właśnie potrzebuję "pośrednika".

Link do komentarza
Share on other sites

To może zastosować inną bibliotekę dla SIM800?

 

Uzupełnienie:

Nie widzę powodów dla którego obsługa SIM800 przy pomocy komend AT miała być blokująca - procesor wysyła komendę i oczekując na odpowiedź może robić cokolwiek.

Z drugiej strony - procesy związane z nawadnianiem są chyba na tyle wolnozmienne, że nawet kilkosekundowe opóźnienie nie powinno mieć znaczenia.

 

Edytowano przez jand
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, lucek20 napisał:

W skrócie.. potrzebuję łącznika między esp32 a sim800 z pamięcią przynajmniej 64kB. Szukam więc czegoś z 3 uartami ( + jeden do serial monitara).  Do tej pory, żyłem w przekonaniu, że jest atmega328p, 32u4, i 2560. Ta ostatnie spełniała by wymogi ale jest za duża rozmiarowo. W głębokich poszukiwaniach odkryłem, że są inne mikrokontrolery, a jeden z nich spełnia moje wymagania: AVR128DB28. Pytanie jak się do tego dobrać? czym to się programuje? można pod to podpiąć ch340, tak jak atmegę328p i wgrywać program oraz odczytywać dane z seriala? Sorry jeżeli pytania są głupie, ale po atmedze328 przesiadłem się na esp i praca z nią w arduino ide jest prosta.

Ale przecież esp32 ma trzy sprzętowe uart'y 🙂

Przy okazji: coś musisz źle kompbinować z biblioteką gsm, bo blokowanie w oczekiwaniu na odpowiedź to tylko na własne życzenie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.