Skocz do zawartości

Mini MOD. Poprawianie modułu USB<>RS232/485 po Chińczyku.


BlackJack

Pomocna odpowiedź

Od pewnego czasu szukałem fajnego konwertera USB<>RS232/485 aby uwolnić się od przelotek i kabelkologi. W końcu znalazłem coś co wydawało się remendium na Aliexpress, jednak szybko się okazało że to kolejna zabawka.

Chodzi konkretnie o ten modulik.

RS232_485.thumb.jpg.f5da2ce883f8a552f71eb641636fdac1.jpg

Okazało się, że port RS232 nie działa tak jak oczekuję, i nie mogę nawiązać połączenia z przekaźnikiem programowalnym TECO SG2? Szybko doszedłem co jest nie tak? Otóż złącze DB9 jest kastratem i ma tylko linie TXD, RXD i GND. Na szczęcie w MAX232 zostały dwa wolne kanały i mogłem sobie wyprowadzić potrzebne sygnały RTS, CTS i wszystko zagrało. Wystarczyło od spodu przylutować kilka kabelków jak na zdjęciu.

Ft232b_mod.thumb.png.05e6cdfc6be9005d45b5a3fccc7c9bc2.pngFt232B_sukcess.thumb.png.f72d418ce7591870852db708332dbd22.png

Podsumowanie.

Może to nie jest jakiś wielki projekt, modyfikacja ani wyczyn, po prostu trzeba było sobie poradzić i tyle. Publikuję ten wpis jako takie smutne podsumowanie współczesności. Nawet najprostsze układy trzeba dzisiaj od razu poprawiać po producentowi, bo nie potrafi tego zrobić jak się należy. Dlaczego tak piszę, Bo nawet producent chipu FDI w dokumentacji sugeruje w minimalnej konfiguracji portu RS232 wyprowadzenie linii RTS/CTS, pomijając już że MAX232 bez problemu na to pozwala.

Ps. Jakby wpis nie pasował do działu, proszę przenieść w odpowiednie miejsce.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 11.04.2023 o 11:31, BlackJack napisał:

Ps. Jakby wpis nie pasował do działu, proszę przenieść w odpowiednie miejsce.

Ten dział powstał z myślą m.in. o takich "trikach", więc jak najbardziej może tu zostać 😉 Dzięki za opis!

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, matsobdev napisał:

Miałem kiedyś przewód Ericsson (stary FastPort, do T65) <-> RS-232, w sumie pierwszy domowy internet, ale wyrzuciłem. Dopiero po czasie uświadamiam sobie, że przydatne rzeczy to mogły być.

Ogólnie najbardziej uniwersalne przelotki USB<>RS232 są na chipie FDI FT232R, Przy czym trzeba szukać tych w wykonaniu Full mode. Np. Unitek Y-108. Dla czego? Bo ten chip pozwala, indywidualnie negować poszczególne piny portu RS232 za pomocą programu FT_prog, co bardzo się przydaje przy komunikacji z przemysłowymi i nie tyko urządzaniami.

Ft232Rl.thumb.jpg.bcfba857a6f13bfd6ae302674c18e194.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.