Skocz do zawartości

Dobór odpowiedniego silnika DC do linefollower'a


MateoS07

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry.

Mam problem z silnikami DC w moim linefollowerze - a mianowicie taki, że się psują.

 

Parametry mojego robota to:

- masa: 207 g

- wymiary: długość 200 mm, szerokość od koła do koła 187 mm

- zasilanie: 2 x Li - Po (w pełni naładowane łącznie 8,4 V) https://botland.com.pl/akumulatory-li-pol-1s-37v/15618-akumulator-li-pol-akyga-1100mah-1s-37v-zlacze-jst-bec-gniazdo-55x32x62mm-5904422343613.html

- sterownik silników: DRV8835 (ciągły prąd 1.2 A, chwilowy 1.5 A, zakres napięć 2 - 11 V) https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/851-drv8835-dwukanalowy-sterownik-silnikow-11v12a-pololu-2135-5904422367220.html

 

Zdjęcia robota:

346132743_631200915198818_7509649004502942177_n.thumb.jpg.f5e72f1a4cef278f8e27689b1df3a38e.jpg346169569_554548900171780_775849196152239820_n.thumb.jpg.89447b3ed296bbb199dafede55dbe224.jpg

Jak widać, robot ma dwa tylnie koła, a z przodu "ślizga" się na tej małej kulce (ona się nie obraca jak ball caster, robot się po prostu ślizga)

 

Dotychczas robot był napędzany tymi silnikami: 

https://botland.com.pl/silniki-micro-n20-seria-mp-medium-power/12555-silnik-n20-bt16-micro-101-2000rpm-9v-5904422306564.html

Maksymalne napięcie zasilania to 8.4 V, a realne napięcie wystawiane przez sterownik silników przy największej prędkości to 6.8 V (mierzone multimetrem).

Niestety mimo że te napięcia zawierają się w zakresie napięć tego modelu silnika (3 - 9 V) to silnik się psuje - wał silnika bardzo ciężko obrócić i nie chce startować.

 

Dlatego proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich parametrów silnika DC do mojego robota, lub (jeszcze lepiej) konkretnego modelu silnika. Najlepiej jakby miał takie same wymiary co dotychczas, żebym nie musiał zmieniać podwozia robota.

Jeśli pominąłem coś ważnego to odpowiem na dalsze pytania, z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@MateoS07 myślę, że jedną z przyczyn problemu jest błędny montaż silniki. Czarna obejma powinna być na przekładni, a nie na silniku. Powinno to wyglądać tak jak niżej. Może w Twoim przypadku na przekładnie działają dodatkowe siły, które z czasem psują napęd. Jeśli chcesz wymienić silniki na inne to możesz wybrać analogiczne silniki z POLOLU.

12555_9.jpg

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

@MateoS07 myślę, że jedną z przyczyn problemu jest błędny montaż silniki. Czarna obejma powinna być na przekładni, a nie na silniku. Powinno to wyglądać tak jak niżej. Może w Twoim przypadku na przekładnie działają dodatkowe siły, które z czasem psują napęd. Jeśli chcesz wymienić silniki na inne to możesz wybrać analogiczne silniki z POLOLU.

12555_9.jpg

 

Tak, to może być przyczyną. Zwłaszcza, że przy moim montażu drobinki i okruszki mogą wlatywać pomiędzy zębatki, uszkadzając je. 

Jeszcze takie pytanie, czy moment obrotowy tego silnika (0.3 kg*cm przy 9V) jest odpowiedni dla mojego robota (207 g i 200 x 187 mm)?

Oraz czy teoretycznie silniki mogły się psuć bo ich moment jest na przykład za niski i miały "za ciężko"?

Link do komentarza
Share on other sites

@MateoS07 jeśli silniki byłyby zbyt słabe to od nowości robot by nie jeździł zbyt dobrze, bo nie byłoby odpowiedniej "mocy w kołach". Jeśli na początku było dobrze to później powinno być tak samo. Silniki nie powinny się uszkodzić od tego, że były za słabe. Chyba, że np. były włączone na maksa, a koła stały w miejscu przed długi czas - w takiej sytuacji przez uzwojenia płynąłby duży prąd, który mógłby je uszkodzić. Zakładam, jednak, że w tutaj nie było takiej sytuacji. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.