Skocz do zawartości

Programowy reset maliny wifi problem?


nebraska

Pomocna odpowiedź

Tak działa chyba jest ok jeszcze ciężko mi w to uwierzyć pół roku się z tym borykam. Zrobiłem taki test wyłączyłem ruter potem go włączyłem malina nawiązała połączenie. Wyłączyłem ruter i maline czyli jakby nie było prądu i po chwili włączyłem malinę i ruter i też malina nawiązała kontakt przez wifi😍

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Po prostu malina zna zwoje ustawienia, i po połączeniu z routerem nie potrzebuje już nic od niego (właśnie pobranie danych z dhcp routera mogło być problemem).

Możesz ustawić w routerze pulę dhcp (ja mam od 100 do 199), a malince ustawic adres spoza tej puli. Wtedy masz stuprocentową pewność, że nie będzie konfliktów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

 

9 minut temu, ethanak napisał:

Po prostu malina zna zwoje ustawienia, i po połączeniu z routerem nie potrzebuje już nic od niego (właśnie pobranie danych z dhcp routera mogło być problemem).

Możesz ustawić w routerze pulę dhcp (ja mam od 100 do 199), a malince ustawic adres spoza tej puli. Wtedy masz stuprocentową pewność, że nie będzie konfliktów.

To tak zrobię jeszcze dopiszę w rezerwacji adresów w ruterze DHCP adres z końca żeby mieć pewność. Ja również ma 0d 100-199 mogę dać np 198 końcówkę?

ethanak baaaaaaaaaaaaardzo bardzo Ci dziękuję ozłocić Ciebie to mało ile ja się z tym bujałem tu wygrywa doświadczenie i wiedza Masakra jesteś Wielki. Szacun czytam Twoje posty na forum Kopalnia wiedzy. Dużo zdrówka, bo co my zrobimy tutaj bez ciebie. Uszczęśliwiłeś mnie nawet nie wiesz jak😍😍😍

Edytowano przez nebraska
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz - forum jest po to, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Teraz Ty będziesz mógł podpowiedziec coś komuś, kto będzie miał podobny problem.

Też dużo się tutaj nauczyłem...

A w ogóle to dziekuje za miłe słowa 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeszcze jeśli bym mógł prosić o pomoc. Zrobiłem kilka tesów z ruterem i wszystko pięknie wraca. W sofcie korzystam z powiadomień pushover.

Jeśli braknie wifi to malinka już wraca, ale pushover wymaga resetu żeby ponownie działały powiadomienia. Jednak przydał by mi się ten reset jakiś skrypt.

Jeśli nie ma wifi i wifi wróci to zresetuj malinkę tak działa apka pushover kiedy w momencie braknie wifi  i wifi wróci to push nie wraca trzeba zrobić reset, zeby push wrócił to było by całkiem malinowo.

Link do komentarza
Share on other sites

To takie windowsowe... jak auto nie chce zapalić to trzeba wysiaść i wsiąść.

Na 100% nie jest potrzebny reset maliny. Napisz dokładnie jak to zainstalowałeś bo to wygląda na błąd samego demona. Może być na priv żeby nie śmiecić w wątku, ale jeśli znajdzie się rozwiazanie to wrzucimy tutaj.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To jest w sumie biblioteka sorki wcześniej miałem push a zmieniłem na telegrama. Czytałem trochę o tym że można wysyłać zdj, powiadomienia itp ok podeślę na priv pokolei jak to instalowałem. Apka jest naprawdę super. I super to działa z malinką tylko martwi mnie że nie zawsze wraca po braku wi-fi.

 

 

Edytowano przez nebraska
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

***** ROZWIĄZANIE ******

Po wymianie wiadomośći z ethanak dzięki jego uprzejmośći i poświęcenia czasu nad moimi pytaniami, a trochcę ich było(dziękuje za cierpliwość) udało się zrobić porządek w programie(skrypcie) który ma za zadnie po wykryciu ruchu włączać kamerę i wysyłać zdj na tel. 

Bez pomocy ethanak nie rozwiązałbym problemów które tam były. Wielki szacun dla niego ogromna wiedza i doświadczenie.

Uważam, że jest to fajna fotopułapka na złodzieja dostajemy od razu info na tel ze zdjęciem.

Oprócz wysyłania zdjęć jest jeszcze opcja nagrywania złodzieja kiedy dostaniemy zdjęcie możemy wysłać komende VIDEO wtedy kamera będzie nagrywała cały obraz czas nagrywania możemy ustalić w programie po czym nagranie zostanie wysłane na tel.

W programie musimy wpisać swój BOTtoken i chat_id, który musimy wygenrować przez BotFather. Wtedy powiadomienia razem ze zdj będą przychodziły na tel.

Program posiada następujące funkcje :

ENABLE -  System Uzbrojony
DISABLE - System Rozbrojony 
CAMERA - Włącz Przesyłanie Zdjęć 
NOCAMERA - Wyłącz Przesyłanie Zdjęć 
PHOTO - Zrób Zdjęcie i Wyślij 
VIDEO - Nagraj i Wyślij Video
STATUS - Podaj Stan Urządzenia 
RESET - Resetuj Timer Blokady Sensora

Jeśli nie wiemy co dana komenda oznacza wpisując "pom" w apce telegram program nam podpowie co dana komenda oznacza.

Można również zrobić swoje Menu przez BotFather zdjęcie poniżej.

Wystarczy wejść w Bota BotFather wybrać /setcommands - change the list of commands i dalej nas krok po kroku poprowadzi Bot.

Zastosowano blokadę czasową sensora 180s(3min) ponieważ kiedy czujnik wykryje ruch żeby telegram nas nie bombardował zdjęciami gdy złodziej będzie się przemieszczał ponowna aktywacja czujnika następuje po 3min.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wrzucamy plik telecamera do home/pi

****** Autostart Programu po Resecie maliny *******************

cd telecamera  - tym poleceniem otwieramy katalog gdzie mam pliki

# Wykonujemy Polecenie tylko raz

  sudo loginctl enable-linger pi
  sudo cp telecamera.service /etc/systemd/system
  cp telecam.py ~/telecamera.py
  cp telecam.sh ~/telecamera.sh

# Tym poleceniem Uruchomiamy Bota

  sudo systemctl start telecamera

# Jeśli plik był zapisany wcześniej, zmieniliśmy plik system zapamiętał datę utworzenia. Trzeba użyć:

  sudo systemctl daemon-reload

# Ponownie uruchamiamy Bota

  sudo systemctl start telecamera

# Na koniec żeby program startował po resecie Maliny wydajemy komende

  sudo systemctl enable telecamera

# Jeśli chcemy zatrzymać program

  sudo systemctl stop telecamera

# Uruchamiamy ponownie

  sudo reboot

********************************************************************

Teraz trzeba zadbać o to, żeby malinka miała stabilne i pewne połączenie z naszym ruterem przez WIFI.

Musimy ustawić statyczne IP w malinie :

* Wpisujemy sudo nano /etc/dhcpcd.conf

* W Zakładce Example static IP Configuration Ustawiamy: Pamiętaj, aby

   odkomentować te linie!

# Example static IP configuration:

interface wlan0

static ip_address=192.168.0.9/24    # podajemy IP z którego korzysta malinka, zachowując /24

static routers=192.168.0.1                # podaj adres bramy rutera. Na kompie w wierszu poleceń wpisując ipconfig

static domain_name_servers=8.8.8.8 4.4.4.4          # DNS google

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na koniec żeby mieć pewność że malinka łączy się z naszym ruterem bez jakiś konfliktów ustawiamy w ruterze rezerwację adresu IP dla maliny.

* Wchodzimy do ustawień rutera zakładka DHCP

* Rezerwacja Adresów IP na podstawie MAC maliny ustawiamy adres IP z końcówej puli adresów rutera Np 192.168.0.198

 

 

menu telegram.png

telecamera.tgz

Edytowano przez nebraska
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Drobne uwagi:

  • programy dla RPi wrzucaj w plikach tgz a nie rar (nie każdy ma zainstalowany rar/unrar, a tar każdy)
  • zapomniałeś o poleceniu VIDEO (chyba że masz wersję bez video?)

Tworzenie pliku tgz:

tar -czf nazwapliku.tgz nazwakatalogu

A poza tym dlaczego nie robisz menu przez BotFathera?

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, ethanak napisał:

Drobne uwagi:

  • programy dla RPi wrzucaj w plikach tgz a nie rar (nie każdy ma zainstalowany rar/unrar, a tar każdy)
  • zapomniałeś o poleceniu VIDEO (chyba że masz wersję bez video?)

Tworzenie pliku tgz:

tar -czf nazwapliku.tgz nazwakatalogu

A poza tym dlaczego nie robisz menu przez BotFathera?

 

Faktycznie zapomniałem dodać video u siebie tez nie zrobiłem tego. Ok zrobię edycje dodam.

Nie wiem jak się robi menu przez BotFather

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, nebraska napisał:

Nie wiem jak się robi menu przez BotFather

Oj leniuszek!

Google: "How to build a menu in Telegram bot?" - dostaniesz kilka linków. Poza tym najprościej - łączysz się z BotFatherem, wydajesz polecenie /mybots i on już dalej praktycznie prowadzi za rączkę.

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.