Skocz do zawartości

Symulator obrotów silnika spalinowego


lukas_cieszynsk

Pomocna odpowiedź

Cześć. Jakiś czas temu zająłem się naprawą obrotomierzy do silników spalinowych, a dokładnie do ciągników Renault z lat 80-90, czyli "stare". W tej chwili do testów stosuję układ z NE555 z kursu FORBOTA. Zmieniłem w układzie kondensator (2,2 uF na wyczucie), żeby mi złapały zakres pracy wskazówki. Zrezygnowałem z rezystora i wstawiłem potencjometr żeby sterować wychyleniem wskazówki oraz usunąłem odnogę od potencjometru bo nie była mi potrzebna.

001.thumb.jpg.d3fff022878da3c2aec095f0e8840a0c.jpg

Zdjęcie w załączniku. Drugie zdjęcie przedstawia płytkę obrotomierz z licznikiem motogodzin. Scalak z 8 nóżkami to SAK215.

002.thumb.jpg.249c26394af34c4ee979690799fb5797.jpg

Chcę stworzyć symulator, który będzie wysyłał sygnały do płytki obrotomierza, ale w zakresie 0-3000 obrotów (0-50Hz). Fajnie było by obroty ustawiać potencjometrem. Dodatkowo chciał bym widzieć ile w danej chwili jest obrotów "silnika", ponieważ musze widzieć, czy wskazania wskazówki zgadzają się z rzeczywistością.

Proszę o pomoc bardziej zaawansowanych niż ja elektroników :).

Gdzieś, ktoś mi napisał, że powinienem kupił generator PWM:

https://allegro.pl/oferta/cyfrowy-generator-pwm-1hz-150khz-3-3-30v-prostokat-11572660440?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=ZTYxYjllNGQtZTk0My00M2VlLWFiYjMtZTNiMGJjMmQ1MThmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d11f26e6-ab09-4de4-ae33-5c265c1d4899

co nie zmienia faktu, że nie do końca rozumiem zastosowanie jego.

Edytowano przez lukas_cieszynsk
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ano pomysły to pewnie wszyscy tu mają...

Co do elektroniki: jakiś klon Arduino, enkoder, wyświetlacz z gatunku najtańszych, coś na wyjściu bo nie wiem czy można GPIO podłączyć do obrotomierza,... i w tym momencie nic więcej nie wiem.

Przykładowo: jakie są minimalne mierzone obroty (nie mów że zero, ale to ma być 1 RPM czy 100 RPM, duża różnica), jaka ma być dokładność i raster symulowanych obrotów - bez tego nikt nawet nie będzie starał się stworzyć w sumie dość prostego programu.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, ethanak napisał:

Ano pomysły to pewnie wszyscy tu mają...

Co do elektroniki: jakiś klon Arduino, enkoder, wyświetlacz z gatunku najtańszych, coś na wyjściu bo nie wiem czy można GPIO podłączyć do obrotomierza,... i w tym momencie nic więcej nie wiem.

Przykładowo: jakie są minimalne mierzone obroty (nie mów że zero, ale to ma być 1 RPM czy 100 RPM, duża różnica), jaka ma być dokładność i raster symulowanych obrotów - bez tego nikt nawet nie będzie starał się stworzyć w sumie dość prostego programu.

Jakieś atiny13  🙂

proszę podać zakres i wsio.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Autor wątku chyba już zbudował co potrzebuje, bo nawet nie odpowiada na pytania. Może je spróbuję odpowiedzieć chociaż na podstawowe.

Minimalne obroty wystarczą 100, dokładność jak będzie wynosiła 50 obrotów to i tak nikt nie zauważy. Czyli może zaniżać o 25 lub o tyle samo zawyżać. Moim zdaniem większa dokładność zbędna, bo na zegarze wyskalowanym w setkach nikt tego nie zobaczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli mamy 60 możliwych prędkości. Przy max.3000 RPM i rozdzielczości 50 RPM można spokojnie użyć micros() do takiego "ręcznego" PWM.

Do tego enkoder (lepszy niż potencjometr) i jakiś fajny wyświetlacz 4x7seg...

Arduino Uno (klon) chyba wyjdzie najtaniej - chociaż jak ktoś się lubi bawić w C na Pico to RPi Pico może wyjść taniej 🙂

Teraz jeszcze któryś z młodszych adeptów sztuki programowania Arduino niech napisze program 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. Nie odpisywałem na pytania bo nie miałem możliwości. Pierwsza sprawa. W tematach elektroniki jestem na poziomie sprawdzania pojemności kondensatora czy odczytu rezystancji rezystora, co do programowania to "0". W tym temacie potrzebuję poprowadzenia za przysłowiową rękę. Minimalne obroty silnika po odpaleniu to ustalmy, że 500 obr/min dokładność +-25. Jak coś piszcie będę odpisywał w miarę możliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

No wiesz... ale jak chcesz gotowca to dział  "praca". My się tu raczej zajmujemy pomocą w robieniu czegoś przez kogoś a nie robieniem czegoś za kogoś. A chętnego do napisania programu nawet za free pewnie znajdziesz.

Link do komentarza
Share on other sites

A odpłatnie ktoś podjął by się zrobienia tego symulatora? Z drugiej strony chętnie bym się czegoś nauczył, ale pewnie z mojego poziomu na poziom programowania to jest przepaść i w tydzień tego nie zrobię. No trudno. A co myślicie o generatorze PWM, będzie to jakoś działać? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.