Skocz do zawartości

Określenie stanu naładowania akumulatorka LiFePO4


_LM_

Pomocna odpowiedź

Ponieważ ogniwo LiFePO4 ma mocno wypłaszczoną krzywą rozładowania, trudno jest oszacować jego stan - ilości skumulowanej energii, tylko na podstawie napięcia na zaciskach. Dlatego poszukuję gotowych rozwiązań, lub układów za pomocą których będę mógł oszacować ile energii zostało władowane bądź pobrane z akumulatorka. W prawdzie mam w głowie zarys takiego prostego układu który mógłby jedną linią powiadomić mikrokontroler o stanie zasilania ale być może znów wyważam otwarte drzwi i ktoś już podobny układ stworzył lub zna dedykowane scalaki.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

przez pewien czas chodziło mi po głowie podobne rozwiązanie na attiny10. Problem może być z poprawnym obliczaniem ładunku zwłaszcza że zasilany układ ma charakter impulsowy z dużą dynamiką zmian prądu od mikroamperów do kilku amperów w szczycie. Zastosowanie mikrokontrolera jest uzasadnione jeśli ma się odpowiednie algorytmy, z drugiej strony nie potrzebuję "aptekarskiej" dokładności a oszacowania stanu akumulatorka. Kilka procent błędu jest dopuszczalne 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Polecam na Attiny zrobić ja co prawda robię pomiaru na układach które pobierają do 200mA ale zawsze w funkcji można dopisać kalibracje obliczeniową którą zrekompensuje.

U mnie na takich układach jest bardzo wysoka dokładność wykorzystując Attiny i jej przetwornik.

Nie wiem może się z tym spotkałeś może nie to wrzucam. Miałem to zamówić czytałem na anglojęzycznych forach i bardzo to polecali. Nie zamówiłem z tego względu że na Attiny uzyskałem to C chciałem. Uwaga tylko na podroby bo czytałem różne opinie. 

Na Li on/ Lipo

 

https://kamami.pl/-moduly-peryferyjne-gravity-dfrobot/571797-gravity-i2c-37v-li-battery-fuel-gauge-uklad-kontroli-przeplywu-ladunku-dfr0563.html

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W przypadku LiFePO4 to nie przejdzie, trzeba znać obie wartości. To ma działać podobnie jak w smartfonie, układ zna pojemność wbudowanego akumulatora i na bieżąco go monitoruje, wie ile ładunku zostało dostarczone nawet jeśli ładowarka została podłączona na kilka minut, wie też ile pobrał system podczas pracy i stąd są procenty stanu akumulatorka

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, ja głównie robię na Lion i tam mi się to sprawdza na podstawie napięcia wyliczam sobie procenty. Ustalam próg górny dolny baterii i przeliczam na procenty. 

W tych układach co robię pomiary sa też małe obciążenia dlatego w moim przypadku o się sprawdza.

A ten układ z linku ?

Edytowano przez nebraska
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
6 minut temu, nebraska napisał:

A ten układ z linku ?

Sprawdzę jutro jaki IC w nim siedzi aby móc obejrzeć notę katalogową. 50zł za kawałek PCB ze złączami (gdzie i tak muszę swoją pcb zaprojektować) to kapke dużo. Jaki tam układ siedzi sprawdzę bo ten z mojego linku drugiego postu również nie bardzo się nadaje.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, Gal_kris napisał:

Hmm a może zainteresuje Cie ina219 na i2c mierzy napięcie, prąd, waty

Tak, jeśli nie znajdę dedykowanego układu będę eksperymentował z ina oraz dodatkowym mikrokontrolerem. Ogólnie mikrokontroler główny - esp32 w czasie wyłączenia urządzenia pozostaje bez zasilania, stąd potrzeba dodatkowego układu mierzącego energię akumulatorka. Wymagane jest aby cały czas był w obwodzie żeby mógł przechowywać informacje o skumulowanej energii. Swoją drogą urządzenie którego poszukuję ma wdzięczną nazwę  Kulombometr :)

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Gal_kris napisał:

Hmm a może zainteresuje Cie ina219 na i2c mierzy napięcie, prąd, waty. Gotowa płytka ma wymiary 3x3 cm

zobacz esp32 poe iso Olimex zasilanie z PoE albo wbudowanego gniazda na pakiet baterii 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.