Skocz do zawartości

Autonomiczny robot z układem wizyjnym


Elvis

Pomocna odpowiedź

Jak chodzi o składową Y w modelu YUV to zdjęcia czarno-białe na dole artykułu powstały przez przypisanie do wszystkich składowych RGB wartości Y.

Dla linefollowera myślę że wystarczyłoby to w zupełności. Jak chodzi o światłoluba to pewnie też, chociaż można byłoby dodać filtr na U-V, żeby wyodrębnić tylko interesujący nas kolor.

Przedstawiłem algorytm przeliczania z YUV do RGB z kilku powodów. Po pierwsze chciałem sprawdzić, czy dobrze odczytuję dane z kamerki.

Po drugie poprzednia wersja miała algorytm JPEG->RGB->analiza, chciałem porównać prędkość działania z przetwarzaniem YUV->RGB->analiza oraz samym przetwarzaniem obrazu na podstawie składowej Y.

Jak widać ta kamerka pozwala na dużo szybsze działanie, chociaż szkoda że na razie nie mam na czym przetestować w pełni autonomicznej wersji robota.

[ Dodano: 22 Sie 10 03:34 ]

No a platformy rzeczywiście szkoda, bo takie jeździdełko zawsze się przydaje, serwa nie są całe? bo wyglądają na zdjęciach jak by tylko plastik przytopiło.

Temperatura była na tyle duża, że miedziane przewody popaliło. Serwa uległy stopieniu, w obudowach porobiły się dziury. Nawet sharp uległ stopieniu - tego mi najbardziej szkoda.

Ogólnie cały robocik trafił do śmieci... Teraz zastanawiam się czym go zastąpić.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc to sam nie wiem co się stało. Robot stał spokojnie w pokoju, włączniki od płyty AVR oraz ARM9 były wyłączone. Nagle pojawił się dym. Możliwe że było spięcie przed włącznikami płytek. Ja bardziej podejrzewam, że luty płytki AVR przebiły obudowę akumulatora.

W sumie nic się nie stało, ale przestrzegam przed używaniem li-pol - trzeba być baaaardzo ostrożnym.

Link do komentarza
Share on other sites

A, lekko offtopując: jestem mile zaskoczony 'obudową' pakiecików turnigy, w twardy plastik. Naprawdę zabezpiecza to delikatną folię na samych akumulatorkach, która łatwo się ugina (właśnie od czegoś typu wystające luty). Ponadto, przy testowych płytkach bardzo fajne jest podklejenie spodu miękkim depronem, czy czymś takim (to samo tworzywo, z którego są tacki na żywność), tak jak tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1723285.html .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.