Skocz do zawartości

Nie działające Arduino UNO - Ostatnie urządzenie USB podłączone do tego komputera nie działa


aneta311

Pomocna odpowiedź

Programowałam już na Arduino część 1 i wszystko działało. Teraz kiedy podłączam Arduino wyskakuje mi komunikat "Nie rozpoznano urządzenia USB." "Ostatnie urządzenie USB podłączone do tego komputera nie działa właściwie i system Windows nie rozpoznaje go. Zalecenia. Spróbuj ponownie podłączyć urządzenie. Jeśli system Windows nadal nie będzie go rozpoznawać, może to oznaczać, że nie działa ono poprawnie.". Próbowałam odłączać urządzenie, wyłączać i włączać laptopa i nic 😞 Będzie trzeba kupić nowe Arduino? Dioda ON świeci. 😞 😞 

arduino.png

Edytowano przez aneta311
Link do komentarza
Share on other sites

@aneta311 czy odłączyłeś wszystkie rzeczy, które były podłączone do tego Arduino? Pamiętasz kiedy układ się zepsuł, jaki program wgrywałeś, co do niego miałeś podłączone?

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba wiem co jest powodem. Głupia ja, podłączyłam inny brzęczyk,a potem przypomniałam sobie, że nie wolno, ten z elektroniki 2, bo mi się pomieszał😕 To pewnie przez to. Następnym razem jak podłączyłam Arduino wszystko działało, ale po jakimś czasie pojawił się dźwięk odłączanego urządzenia od USB i Arduino zniknęło z podłączonych urządzeń, tam gdzie wcześniej pisało COM6 już tego nie było. Próbowałam podłączyć Arduino jeszcze raz, wyłączyć i włączyć komputer, przez chwilę działało a za chwile dźwięk odłączanego urządzenia i Arduino znikło z podłączonych urządzeń. Potem próbowałam jeszcze raz tym razem komunikat ten który wrzuciłam w poprzednim poście na forum. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, aneta311 napisał:

Próbowałam podłączyć Arduino jeszcze raz, wyłączyć i włączyć komputer, przez chwilę działało a za chwile dźwięk odłączanego urządzenia i Arduino znikło z podłączonych urządzeń.

Polecam podłączyć i zrobić test palca (aka. sprawdzić czy coś się nie grzeje) - w szczególności konwerter USB-UART i stabilizator 3V3:

A000066_03.front_1000x750.thumb.png.3dcb2e1a9acf68063e43a62ec241de5f.png

Nie zaszkodzi też sprawdzić bezpiecznika (żółte oznaczenie na zdjęciu)

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, aneta311 napisał:

Głupia ja, podłączyłam inny brzęczyk,a potem przypomniałam sobie, że nie wolno, ten z elektroniki 2, bo mi się pomieszał😕 To pewnie przez to.

Czy ten "brzęczyk" to przypadkiem nie jest zwykły głośnik? Przepięcia występujące na cewce głośnika mogły spowodować uszkodzenia elementów na płytce Arduino, a nawet port USB komputera. Podobnie jak cewka przekaźnika uszkodzi tranzystor jeśli nie ma diody zabezpieczającej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jest napisane brzęczyk z generatorem. Port USB na szczęście działa, podłączyłam do niego kamerę i telefon i wszystko jest okej. A i głupie pytanie "zdjęcie całego obwodu, który jest podłączony do arduino" czyli zdjęcie arduino, kabla czy czego 😄

20240118_191435.jpg

Edytowano przez aneta311
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak podejrzewasz uszkodzenie uC to można całkiem wyciągnąć Atmega328p z podstawki i bez niej podłączyć płytkę do PC, jak reszta jest sprawna to po podłączeniu UNO do PC powinna się zgłosić normalnie płytka UNO, za to opowiada mała Atmega16u2 przy porcie USB. Wystarczy podważyć 328p pęsetą lub małym śrubokrętem z każdej strony na zmianę, delikatnie. Oczywiście nic tak nie naprawisz, tylko potwierdzisz uszkodzenie Atmega328p.

Jak nie masz więcej zabawek poza tym jednym Arduino to wiele nie zdziałasz, nie opłaca się naprawiać elektroniki u fachowców, bo za samo spojrzenie kupisz kilka klonów UNO.

Początkujący może zmienić kabel USB, port USB w PC, w porywach wymienić uC Atmega 328P (ceny trochę znormalniały, czysta jest na Allegro za 2 dyszki, można kupić 3 i mieć darmową wysyłkę w pakiecie SMART, albo z Ali 5 szt. za 14$ z dostawą w 10 dni). Może jakiś znajomy mający więcej doświadczenia potwierdzi co tam faktycznie uleciało z dymem. Po wymianie Atmegi trzeba wgrać bootloader programatorem. Ze stówkę za wszystko trzeba będzie wydać, ale zyskasz parę nowych płytek i programator USBASP, to się często przydaje z Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.