Skocz do zawartości

Diagnostyka pcb


blenderman

Pomocna odpowiedź

Witam,

jestem ciekawy jak trafić na uszkodzony element/elementy na pcb. Ogólnie potrafię sprawdzić, czy element jest uszkodzony czy sprawny. Ostatnio naprawiłem pewien sprzęt i wystarczyło wymienić potencjometr, myślałem, że on nie pada, ale sprawdziłem diody, tranzystory i rezystory były ok, więc spróbowałem zmierzyć czy potencjometr nie padł i okazało się, że była przerwa na nim.

Mam teraz do czynienia z innym sprzętem, na którym widać, że na pewnym obszarze było "zjaranie", dioda Zenera została podjarana. Widać na niej, że jest na kilkanaście V(tylko 1 jest widoczna) ale sprawdziłem ją i w jedną stronę była nieskończoność a w drugą przewodzenie. Czy możliwe, że mimo że wydaje się w porządku, to straciła swoje właściwości? Ścieżka z diody Zenera idzie na opę - lm358n. Może to on się uszkodził? Widzę jeszcze mniej więcej, że sygnał leci jeszcze do przetwornika AD7547JN 0113 przez rezystory(nie mam dokumantacji). Zamówiłem diodę Zenera, Opę. AD7547JN nie znalazłem, chyba, że jest jakiś zamiennik na to(nie wiem jaki).

I jeszcze inny sprzęt, tu mam największą zagwozdkę, bo nie widzę, śladów "zjarania". Na razie mierzone elementy wydają się w porządku. Jak coś takiego diagnozować? Też nie mam dokumentacji. Bez sensu jest raczej wylutowywanie każdego elementu smd i sprawdzanie. 
 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Gość na filmiku podał 1,2V i 5A. Czy podawanie tylu amperów jest bezpieczne dla dowolnego sprzętu? Mi się wydaje, że nie ale nie wiem do końca jak to jest z tymi amperami.

Edytowano przez blenderman
literówka
Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, blenderman napisał:

Gość na filmiku podał 1,2V i 5A. Czy podawanie tylu amperów jest bezpieczne dla dowolnego sprzętu? Mi się wydaje, że nie ale nie wiem do końca jak to jest z tymi amperami.

Podał 1.2V na linię 1.2V, więc to żaden problem dla sprzętu. Ampery "same się dostosowały" do rezystancji obwodu (w dużym uproszczeniu), a ich wielkość oznacza najprawdopodobniej obecność zwarcia. Kamera termowizyjna pozwala łatwo je wykryć (dużo amperów to dużo watów, a dużo watów to sporo ciepła). Tak najczęściej naprawiane są sprzęty konsumenckie (laptopy, telefony etc.) - tylko musisz wiedzieć jakie jest napięcie na danej linii (dokumentacja albo pomiar na sprawnym sprzęcie) i po problemie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Kolejna sprawa, włączam zasilacz, napięcie można regulować, jak reguluję prąd to cały czas jest 0. Coś źle robię czy wyjście od prądu jest uszkodzone? Nawet jak dodaję obciążenie tj. rezystor prąd wynosi 0, przy napięciu kilka V.

Edytowano przez blenderman
dodanie informacji
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.