Skocz do zawartości

ESP32 pomiar napięcia przez tranzystor


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich:)

Buduje proste urządzenie oparte o ESP32 i potrzebuje w nim mierzyć spadek napięcia, ale w taki sposób aby całe urządzenie pobierało jak najmniej energii (zasilanie bateryjne). Generalnie chodzi o badanie poziomu szamba na zasadzie umieszczenia w nim dwóch metalowych prętów i badaniu napięcia przez ESP. Koncepcja działania jest następująca: ESP32 jest w trybie głębokiego uśpienia przez 10 minut, następnie wybudza się, przełącza tranzystor, który umożliwia przepływ napięcia, następnie wykonuje pomiar, później wyłącza tranzystor BC337, przesyła dane dane przez LoRa do innego urządzenia i znów przechodzi w tryb uśpienia. Na poniższym schemacie do złącz X2-1 i X2-2 mają być podpięte dwa przewody miedziane o przekroju 1 mm2 a ich końcach mają być wspomniane wcześniej pręty. Gdy poziom szamba wzrośnie i pręty się zanurzą, ESP32 powinno o tym sygnalizować. Czy dobrze kombinuje z tym tranzystorem? Układ będzie prawidłowo pracował? A może całkowicie go wyrzucić, tylko jak to wpłynie na żywotność baterii?

160192137_szambotronv1.thumb.png.14fce131e88b21d2338a132a03b48f56.png

Link do komentarza
Share on other sites

Ze względu na dużą wartość oporników (w sumie ponad 200k) i wyłączanie tranzystorem nie przyniesie wielkich oszczędności.

Jeśli się jednak na to zdecydujesz, to trzeba pamiętać że w stanie deep sleep normalnie stan wyjść jest nieokreślony, a więc i taki byłby stan tranzystora. Aby mieć pewność, że na wyjściu będzie utrzymywał się stan niski trzeba zastosować komendę gpio_hold_en(gpio_num_t).

Wejście GPIO34 musi być zdefiniowane jako wejście analogowe, gdyż przy tak dużych wartościach oporników mogą być problemy z rozpoznawaniem stanów logicznych.

Rozumiem, że czujnik ma działać binarnie (poziom wysoki/niski)  - pomiar poziomu w centymetrach pewnie się nie uda ze względu na duży rozrzut oporności zawartości szamba.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź:)

Generalnie chcę mieć informacje na zasadzie szambo pełne/puste. Do odczyt stanu będę używał analogRead(). Tak jak wspomniałeś, trudno będzie rozpoznać stan niski/wysoki więc to chyba lepsze rozwiązanie. Po prostu założę, że napięcie do określonego poziomu to pusty zbiornik, a powyżej pełny. Taka informacja w zupełności mi wystarczy. 

Ewentualnie mogę zdublować układ pomiarowy, "sondy" umieścić na różnych wysokościach i w ten sposób mieś informacje: szambo puste/prawie pełne/pełne.

Co do samego tranzystora to chyba jednak z niego zrezygnuję, faktycznie nie daje to zbyt wiele korzyści.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, czytałem ten wątek. Samo urządzenie planuję zainstalować poza zbiornikiem, więc nie będzie korodować, a co do sondy, to nie będzie problemu wymieniać ją co jakiś czas:) Dwa pręty na kablu nie będą problematyczne.

Z góry dziękuję za pomoc i rozwianie wątpliwości.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.