Skocz do zawartości

ESP01 Czujnik zwarcia


kilerus

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Na elektronice się nie znam zbytnio, ale potrzebuję zrobić czujnik do mojego projektu z ESP01.

Są dwa kable rozpięte równolegle. W jednym jest napięcie 5V, a w drugim masa. Jeżeli ślimak zewrze te dwa kable to porazi go prąd i sobie pójdzie (wiem, bo zrobiłem rok temu na 9V takie zabezpieczenie i to działa). Ja chciałbym złapać ten sygnał i przekazać go do pinu esp01, a ten ściągnie czas z serwera NTP i wyśle mi to do Firebase (kod jest już napisany w VSC Platformio). Później zrobię sobie jakąś stronkę z wykresem w których dniach i o jakich godzinach przychodzą ślimaki. Naniosę na wykres też dane z serwera pogodowego IMGW.

Esp01 jest zasilane z powerbanku, który ma panel słoneczny, poprzez przetwornicę. Tak, że mam dostęp do 5V.

Powiedzmy, że zrobiłem tak z 3,3V i użyłem do tego czujnika wilgotności gleby. Tam można ustawić pokrętłem próg pojawienia się stanu zerowego na pinie cyfrowym D0 (niestety w esp01 nie ma pinu analogowego). Tylko, że wolałbym 5V, a poza tym zapewne ten czujnik ogranicza natężenie prądu i ślimaki nie będą skore do odejścia. Czy się mylę?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
8 minut temu, kilerus napisał:

Powiedzmy, że zrobiłem tak z 3,3V i użyłem do tego czujnika wilgotności gleby. Tam można ustawić pokrętłem próg pojawienia się stanu zerowego na pinie cyfrowym D0 (niestety w esp01 nie ma pinu analogowego). Tylko, że wolałbym 5V, a poza tym zapewne ten czujnik ogranicza natężenie prądu i ślimaki nie będą skore do odejścia. Czy się mylę?

Ale czemu nie pomiar natężęnia prądu na jakimś rezystorze rzędu 10/100E-3R ? Taki dziabąg bez problemu wykryje skok bez większych problemów ze spadkami.

Ewentualnie możesz po stronie masy dać diodę i mierzyć spadek napięcia na niej - w momencie zamknięcia obwodu pojawi się jakieś 0.7V, w przeciwnym razie 0V.

Podobny "diodowy" system zastosowałem w tym schemacie:

Działał prawidłowo😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki, ale ja to kompletnym laikiem jestem.

Rozumiem, że można zrobić dzielnik napięcia w którym ślimak będzie rezystorem? Ja dałem rezystor 470kOhm.

 

Porobiłem dzisiaj pomiary miernikiem i niestety napiecie po zwarciu ze ślimakiem spada, ale tak samo spada gdy włożę kable do wody. 

A wiamomo, że te kable będą narażone na wodę. Musiałbym zapewnić dla jednego kabla suche środowisko. Nie wiem czy to jest realne, np. gdy jest duża wilgotność powietrza.

 

Zrobiłem też test z wodą z suszarki do prania. Zwykła woda pokazywała mi 1V, a ta woda pokazywała 1,5V. Woda z "nieba" też jest bardziej jałowa, ale jak się osadzi na drwewnianej konstrukcji to już nie będzie tak dobrze.

 

Natomiast jak bawiłem się z natężeniem to ono w ogóle nie wsytępowało.

 

Edytowano przez kilerus
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.