Skocz do zawartości

Źródło światła do rzutnika Ania


ethanak

Pomocna odpowiedź

Hej.

Znalazłem dzisiaj ten zabytek w rupieciach - niestety bez żarówki. Owszem, na Aledrogo można to kupić, ale zależałoby mi na czymś, co nie ogrzewa pomieszczenia do 30°...

Jakiś pomysł? Tylko bez teorii proszę, wzory znam, liczyć umiem, interesują mnie praktyczne rozwiązania.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Z LED-ami jest ten problem, że te muszą mieć możliwość pracy przy prądzie zmiennym.....ten rzutnik ma zwykły transformator 220/6V.

O ile "zamiennik" LED-owy ma możliwość pracy na AC, to jest OK, jeśli nie, to będzie tragedia, szczególnie w najtańszych LED, które mają tylko rezystor.

Po prostu dioda będzie błyskać z częstotliwością 50Hz, ja tak zrobiłem o 3 nad ranem podświetlenie w amplitunerze, oryginalne oprawki nie istniały, no to wziąłem LED 5mm zimne białe , dałem diodę 1N4007 i rezystory.....myślałem, że zwariuję, w oczach poczułem silne kłucie, efekt jakbym spojrzał na ekran CRT z maksymalnie podkręconą jasnością.,

Po dorzuceniu elektrolitu 470µF błyskanie ustało ale podświetlenie przygasa przy starcie pompy ciepła, włączaniu czajnika czy nawet komputera stacjonarnego.

Ten transformator w rzutniku miał dać pod obciążeniem 21W, napięcie 6-6,5V, teraz mamy 230V, czyli jałowo będzie z 7,5-8,5V, co po wyprostowaniu i odfiltrowaniu da około 10V, jak dasz kondensator około 4700µF, to 'żarówka LED" z auta powinna pracować poprawnie ale ta droższa  z przetwornicą wewnątrz.

W LED-ach nie ma czegoś takiego, jak bezwładność cieplną włókna, żarówka nie miga przy 50-60Hz.

Albo LED na DC i wywalić trafo ze środka, wrzucić stary zasilacz od routera czy cokolwiek 12V.

Ja bym dał zasilacz impulsowy, bo ten można na śmietniku znaleźć, sam Autor ma pewnie kilka sztuk, bo 12V dość pospolite

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.