Skocz do zawartości

Multimetr - jaki wybrać?


Unknown404

Pomocna odpowiedź

Witam, mam pytanie odnośnie tego, jaki multimetr wybrać. Skończyłem kurs elektroniki 1, a aktualnie jestem na kursie elektroniki 2 #9. Temat elektroniki mnie dość mocno zaciekawił i z tego względu zamierzam kupić elementy elektroniczne do ćwiczeń praktycznych, lecz do tego potrzebny jest również multimetr. 

Póki co znalazłem jeden multimetr, który przykuł moją uwagę - aneng an870- spodobała mi się w nim spora ilość funkcji, parametry, dobre opinie a przy tym cena (na aliexpress za ok 130zł). 

Największy problem z wyborem sprawia mi ilość i różnorodność multimetrów na rynku, dlatego chciałbym się dowiedzieć co o tym sądzicie i czy macie jakiś multimetr do polecenia. Zależy mi najbardziej na opcji auto range, dokładności i sporym zakresie pomiarów (głównie dla niewielkich wartości). Mimo, że to mój pierwszy multimetr, to wolę dołożyć nieco więcej i kupić trochę lepszy sprzęt tak za nie więcej niż 300zł.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Edytowano przez Unknown404
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.04.2024 o 19:12, Unknown404 napisał:

Póki co znalazłem jeden multimetr, który przykuł moją uwagę - aneng an870- spodobała mi się w nim spora ilość funkcji, parametry, dobre opinie a przy tym cena (na aliexpress za ok 130zł). 

An870 jest w porządku dla amatora elektronika, do niskich napięć. Na DC ma całkiem przyzwoitą precyzję. Wskazania prądu "płyną" już przy około 5A DC, producent miał wyobraźnię dając napis "20A". Nie ma tu żadnej korekcji temperaturowej, wiadomo, CCC. Pomiar rezystancji wolny, pipczyk szybki. Zabezpieczenia w środku gorsze niż w unit-ach, w zasadzie 2 bezpieczniki ceramiczne i tyle. Egzemplarz, który mam wariuje też czasem przy zmianie nastaw, wyświetla jakieś głupoty. Gumowy holster pokrył się czymś białym jak pleśń, ale doczyściłem alkoholem.

Tu masz zdjęcia i więcej info:

https://lygte-info.dk/review/DMMAnengAN870 UK.html

Edytowano przez orb777
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z moich doświadczeń wynika, że multimetru musi się człowiek nauczyć a że jest istotą "niekompletną" popełnia błędy. Wcześniej czy później taki multimetr (przez roztargnienie itp.) zostanie użyty w niewłaściwy sposób i multimetr uszkodzi się. Dlatego ja namawiam, do zakupu jako pierwszego, multimetru jak najtańszego i przez to do nauki świetnie nadającego się. Podobnie jak naukę np. jazdy samochodem też polecam rozpoczynać na starym i tanim "gracie" aby w ten sposób ograniczyć jej koszty. Ja zaczynałem od nałogowców bo w tym czasie nie było innych i wszystkie były bardzo drogie i trudnodostęone. Zanim nauczyłem się nim sprawnie posługiwać musiałem go kilkakrotnie naprawiać. Spaliłem rezystor bo w ustawieniu na pomiaru oporności usiłowałem pomierzyć napięcie itp. Skończył "życie" po upadku ("wywinąłem orła" na śliskim chodniku i walnąłem torbą o ziemię). "Poszedł" ustrój pomiarowy i nie dało się go już naprawić. Z sentymentu wiele lat później kupiłem jego następcę i najczęściej jego używam chociaż zmiana zakresów jest dość uciążliwa. Tak obecnie wygląda:

 1937542800_1721725704_thumb.jpg

 Mam jeszcze z polskich "Meratronika" V 640 i Lavo 3. Do tego kilka z byłego CCCP i jeden francuski. Niektóre już ledwie zipią ale można jeszcze nimi się posłużyć. Mam też jakieś (byle jakie) cyfrowe ale używam je sporadycznie.

P.S.

Te bateryjki służą do pomiaru rezystancji na rozszerzonym zakresie x 10 000.

Edytowano przez Preskaler
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Preskaler napisał:

Dlatego ja namawiam, do zakupu jako pierwszego, multimetru jak najtańszego i przez to do nauki świetnie nadającego się.

Ja zaczynałem od DT830B. Mogę go polecić jako pierwszy multimetr dla zupełnie początkujących:

20240915_121201.thumb.jpg.a309df40fc4922471823f7b6f09e1877.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dpm (przynajmniej mój egzemplarz) ma problemy ze wskazaniami napięcia DC jeżeli sygnał ma spore tętnienia, np. uni-t ut33c lepiej sobie radzi. Tyle, że cena 2x. Uni-t przeżył podwójne zgaszenie światła w mieszkaniu, bo zawsze sprawdzam 2x, hehe - gapiostwo i sonda w gnieździe A.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, orb777 napisał:

Dpm (przynajmniej mój egzemplarz) ma problemy ze wskazaniami napięcia DC jeżeli sygnał ma spore tętnienia, np. uni-t ut33c lepiej sobie radzi...

Chyba każdy cyfrowy tak ma? W takich przypadkach najlepiej spisują się analogi. Bezwładność ustroju pomiarowego i wskazówki znakomicie uśredniają wskazania. Dlatego m/inn. wolę pomiary analogiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.