Skocz do zawartości

Zasilacz regulowany (stabilizowany) 25V/4A


Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Fajny projekt.

Przydała by się lista elementów i schemat.

Jedyna rzecz, którą zrobiłbym inaczej to zespół wentylatora. Zastosowałbym wentylator na napięcie 24V, dzięki czemu można by wyeliminować stabilizator 7812 i jego radiator - dodatkowe źródło ciepła i strata energii.

Jeśli akurat miałeś wentylator na 12V, to zamiast 7812 możesz dać niewielki moduł step down, który w sposób sprawny energetycznie obniży napięcie z 24V na 12V i nie będzie wymagał radiatora.

Link do komentarza
Share on other sites

@aimeiz jasne, moge dorzucić listę elementów i schemat , a co do wentylatora miałem dwunastkę z poprzedniego projektu , z tad jego użycie,  natomiast co do przetwornicy stepdown , oczywiście mogłem jej użyć natomiast niechcialem robić wszystkiego na elementach gotowych a miałem pod ręką ten właśnie układ że stabilizatorem , jeżeli układ będzie się przegrzewał mimo użycia radiatora , napewno rozważę użycie przetwornicy , Pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!

Zasilacz impulsowy nie do wszystkiego się nadaje!⚠️

Mam impulsowy WANPTEK na TL494, 0-10A/0-30V, niestety śmieci on poniżej 1-2MHz i to mocno, CB-Radio z niego zasilane działa poprawnie ale odbiornik AM na fale średnie wydaje tylko warkot.

Do zasilania analogu małych częstotliwości jest OK, mam ten ficzer w nim, że mogę na przykład żarzyć lampy typu PL500(27V/0,3A) i bez problemu idzie to zrobić a 4 lampy to 1,2A więc się nie spoci nawet, bez problemu też laptopa, co 8A pobiera przy 19V, wentylator po kilku minutach dopiero rusza.

Co do opisanego projektu, to bym zmierzył tętnienia na wyjściu na oscyloskopie, wtedy byś zobaczył ile syfu wychodzi z takiej przetwornicy.

A śmieci impulsowe  powyżej 100-200kHz byś zobaczył w postaci "grubej linii" nawet na 50-60 letnim analogu CRT, ja oglądałem "cyfrowe" przebiegi na wojskowym Siemensie z 1969 roku i wszystko idealnie widać.

A zamiast przetwarzać AC na DC i DC na DC, to bym poszedł w TL494 i trafo od zasilacza ATX, wtedy byłby mocarny sprzęt.

 

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dlatego do elektroniki warto też mieć zasilacz liniowy, np. Korad KA3005D, który wyjście ma stosunkowo czyste. "Grzejnik" nawet nic nie robiąc pobiera ~14W, w porównaniu do zasilaczy impulsowych jest nieekonomiczny, ale coś za coś.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wszystkie zasilacze impulsowe śmiecą w sposób znaczący. Mam stację KF i jakiś czas temu pozbyłem się zasilaczy liniowych na rzecz sprawnych, niegrzejących nieśmiecących impulsowych. Można kupić za niewielkie kwoty zasilacze od serwerów. Duża moc, wysoka jakość, zabezpieczenia, ale to zasilacze nieregulowane. Przez zmianę kilku oporników podwyższa się napięcie na 13.8V i mamy zasilacz do Transceiverów. Zwykle 60A. Są Radia np. FTDX101MP - nadajnik 200W, gdzie zasilanie jest 40 czy 50V, wiec radio kupuje się z zasilaczem i jest to zasilacz impulsowy, który nie śmieci. Nie wspomnę o zasilaczach wzmacniaczy gdzie zasilacz ma moc wyjściową 3-4KW. Zwykle co najmniej dwukrotnie więcej niż moc wyjściowa wzmacniacza.

To kwestia filtrów na wejściu i wyjściu i częstotliwości przetwornicy. Im wyższa tym lepiej. Stare zasilacze impulsowe miały przetwornice na kilkunastu, kilkudziesięciu KHz i prążki zakłóceń były gęsto. Teraz przetwornice mogą taktować na 100 - 500KHz i więcej, więc harmoniczne są znacznie rzadziej. Oczywiście zasilacz liniowy, jeśli się nie wzbudza ma czystsze napięcie, ale niestety sprawność jest kuriozalna.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Kuba83 Cześć , wiadomo że wyjscie w zasilaczu tej konfiguracji nie bedzie aż tak czyste jak w niektórych konfiguracjach na atx'ach ale jego zadaniem aktualnie nie są żadne moduły ani układy wymagające prądu o idealnych przebiegach , póki napięcie na wyjściu jest stabilne , to mi do prostych prac wystarcza , napewno w którymś momencie bedę musiał kupić zasilacz do tkzw. zadań specjalnych np: wyżej juz wymieniony Korad . A co do konfiguracji na zasilaczu komputerowym , to jezeli zaglebie sie w temat to napewno sprobuje zrobic zasilacz na tej zasadzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.