Skocz do zawartości

Czy można stosować różne napięcie zasilania dla LCD i uC


Frackowiak

Pomocna odpowiedź

Mam pewną wątpliwość, chodzi o to czy można zasilać procesor (ATmega8L) napięciem 3,3V, a LCD napięciem 5V i liczyć że wszystko będzie działać jak należy? Pytam bo zrobiłem tak jak napisałem i na wyświetlaczu widziałem tylko i wyłącznie zapalony górny wiersz tak jakby procek nic do LCD nie wysyłał, gdy podłączyłem do procka zasilanie 5V wszystko wróciło do normy. Co muszę zrobić by móc zasilać uC z 3,3V, a LCD z 5V?

Z góry dzięki!!!

Link do komentarza
Share on other sites

kingofspace, niestety nie wiesz o czym piszesz. Tutaj potrzebny jest konwerter poziomów napięć, np. 74HCT126. MAX3232 konwertuje napięcia, ale docelowe są użyteczne dla RS232, tj. 10-15V

Na twoim miejscu sprawdziłbym w DS od jakiego napięcia wykrywa logiczną 1

Link do komentarza
Share on other sites

absolutnie nie

Z tym "absolutnie" się nie zgodzę - sam kilka razy podłączyłem w sposób bezpośredni Atmega32L (3,3V) i zwykły LCD 16x2. Śmigało, chociaż zdawałem sobie sprawę, że było to rozwiązanie tymczasowe i nieeleganckie. Najważniejsze, to sprawdzić od jakiego napięcia LCD rozróżnia stany wysokie..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pobawiłem się trochę i zmieniałem napięcie zasilania dla LCD i uC i okazało się, że wyświetlacz działał przy 3,3V, a nic nie było na nim widać bo trzeba było się jeszcze kontrastem pobawić. W tej chwili LCD wyświetla wszystko jak trzeba, nurtuje mnie tylko pytanie, jak na działanie takiego zestawu (w sumie bardziej LCDka) będzie wpływała niska/wysoka temperatura bo układ będzie zamontowany w aucie.

No i druga spraw mi się teraz nasunęła, otóż w układzie docelowo będzie LCD z podświetlaniem na 5V. Zastanawia mnie czy fakt zasilania podświetlenia nie będzie powodowało problemów w związku z zasilaniem logiki LCDka na 3,3V?

Link do komentarza
Share on other sites

Wpływało będzie tak że dioda słabiej będzie świecić.

Co do wpływu temperatury. Niesądze żeby temperatura jaka pojawia się w aucie miała znaczący wpływ na działanie układu. Przekonałem się sam że układy które nie powinny działać poniżej -40 potrafią działać i w -60 ale to taki szczegół 🙂.

Pozatym w aucie będziesz miał do -20 stopni...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja w ten sposób łączyłem programator stk200/300 (5V) z procesorem (3,3V), tak więc komunikacja była 2 kierunkowa. Z swojej strony polecam jednak podwójny inwerter cmos (dużo prostszy w użyciu) (czyli buffor), czyli dwie bramki not połączone szeregowo, co w konsekwencji daje 4 tranzystory mosfet.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.