Skocz do zawartości

STK500v2 a USBasp


Szuszy

Pomocna odpowiedź

No i tak: mam problem. Nie mogę zaprogramować attiny2313. Używam Bascom'a i avrdude z nakładką graficzną. Gdy kliknę "Write" to dioda na programatorze zaczyna migać, a po chwili w komputerze wyskakuje komunikat:

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Poprawiłem obrazek na taki o sensownych wymiarach. Następnym razem przytnij to co białe np. w paintcie, wszystko jest lepiej widoczne i nie trzeba powiększać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Najprawdopodobniej masz źle podłączony adapter/procka. Sprawdź wszystkie połączenia (w tym luty), sprawdź czy zasilasz układ z USB (zworka!), czy GND programatora jest połączone z GND układu (analogicznie VCC) i czy masz założoną zworkę Slow SCK jeśli nie zmieniałeś fabrycznego taktowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A czy STK500 obsługuje programowe ustawianie prędkości transmisji jak nowe usbasp?

Spróbuj w konsoli wywołać:

avrdude -p t2313 -c stk500v2 -e -U flash:w:nazwa_pliku.hex:i -B 40

uwaga: będzie szło wolno. Jeśli to nie zadziała, znaczy, że masz źle wykonane fizyczne połączenia. Jeśli zadziałą analogicznie zmień sobie fusebity na szybszą transmisję.

Link do komentarza
Share on other sites

Dlatego zapytałam od jakiego to producenta.

Nawyku mi w sinaprog nigdy nie poszło. A w tym samym środowisku (układ, programator, mikrokontroler, zasilanie) raz działało, a raz nie.

Mialam głupie błędy (nie widział comu, programatora, microcontrolera, avrdude sygnalizował coś tam coś tam-1 i inne szatańskie wersety), by później zobaczyć wszystko.

Programator poszedł mi tylko przy użyciu mkAVRCalculator. Dziwne nie? Tam łączył się z programatorem i jak przy użyciu czarodziejskiej różdżki mogłam spokojnie czytaś sygnaturę w bascomie. Czary-mary.

Teraz mam inny programator. Po 3 minutach wszystko śmigało.

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie tam SinaProg nigdy jeszcze nie zawiódł - a testowałem go na jednym USBasp i trzech STK500v2 (dwa takie same, chyba z "Gotronik", a trzeci innej firmy - jakiś noname z Allegro).

SinaProg ma tą zaletę nad nakładkami avrdude-gui, że nie zaprogramujesz przez przypadek fusebitów. Raz zdarzyło mi się zablokować atmegę 1280 w robocie na kilka godzin przed zawodami, wystarczył przypadkowy "ptaszek" przy nie tym polu co trzeba...

Z mkAVRCalculator nie korzystałem, także wierzę Ci na słowo, że z niego taki czarodziej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj w konsoli wywołać:

avrdude -p t2313 -c stk500v2 -e -U flash:w:nazwa_pliku.hex:i -B 40

A dało by się to zrobić z nakładką graficzną??? Bo to CMD to dla mnie czarna magia 🤯

Jak będę miał chwilę to spróbuje z tym mkAVRCalculator.

Link do komentarza
Share on other sites

Podziałaj Szuszy, bo być może ja coś przeoczyłam - co jest bardzo prawdopodobne przy moim małym doświadczeniu. Może Tobie pójdzie jak trzeba. W końcu programator mi przecież działał te 2 dni.

1. Zaprogramuj sobie programator (avrstudio/menu tools/AVRprog/USB_AVR_ISP_II_FT_STK500v2_v1.3.hex)

2. Zdejmij czarną zworkę, czerwana i zielona jak w obrazku z pdf

3. Connect ->stk500, port jaki przypisaleś

4. AVR -> W device.... typ kostki

5. ISP frequency potestuj różne (bo może masz jakiś kwarc zewnętrzny) i postaraj się przeczytać sygnaturę.

Sam program (ten kalkulator) też zapisuje hexy do flasha i sramu:)

[ Dodano: 11-11-2010, 18:48 ]

Nawyk, zatem Hitchcock miał rację z ptaszkami:))) Nabieram lęku przed fusami:)) Tymi z kawy też🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@szuszy: utwórz plik tekstowy o rozszerzeniu .bat, edytuj go notatnikiem i wpisz mu komendy, na koniec dodaj "pause" (aby od razu nie zamknął terminala), zapisz i uruchom go dwuklikiem myszy. Jeśli chodzi o nakładki to w AVR Burn-O-Mat (racej polecam, chociaż najlepsze są pliki bat) w "additional options" dopisz -B 40 (albo jakaś inna wartość, bo to jest dzielnik częstotliwości).

I przede wszystkim sprawdź miernikiem czy wszystkie połączenia sa poprawnie oraz czy nie ma zwarć!

Link do komentarza
Share on other sites

flamasterka, czego bym nie robił, wystakuje mi to:

EDIT:

Udało się!!! Trzeba było zmienić ustawienia AVRdude i wszystko śmiga!

Teraz pytanie: Jak usunąć program z procka??? Bo chce wgrać inny 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.