Skocz do zawartości

Usuwanie emalii z drutu nawojowego


szimon

Pomocna odpowiedź

Problem jest następujący. W mojej konstrukcji wykorzystuje cztery silniki BLDC. Fabrycznie mają uzwojenia wyprowadzone na ok. 5cm, końcówka ok. 1 cm jest pocynowana. Niestety kilka końcówek ułamało się i teraz mam poważny problem, bo druty są w emalii, więc nie mogę niczego przylutować i generalnie uzyskać połączenia galwanicznego. Znacie jakieś domowe sposoby usuwania emalii z drutów? Pilnik nie wchodzi w grę, bo każde uzwojenie to 5 czy 6 drutów skręconych ze sobą. Na elektrodzie opisują dwa sposoby: podgrzewanie drutu i zanurzenie rozgrzanego w denaturacie (wtedy ponoć emalia schodzi bezproblemowo), oraz przyciskanie drutu rozgrzanym grotem do tabletki polopiryny (kwas acetylosalicylowy ponoć jakoś reaguje z emalią). No ale próbuję i próbuję i jakoś nie bardzo te metody działają. A więc zapytuję: Czy wiadome są użytkownikom jakieś inne, możliwe do zrealizowania w domu, metody usuwania emalii?

Link do komentarza
Share on other sites

do przewodów słuchawkowych robiłem to tak, że rozgrzewałem cynę na grocie i zanurzałem końcówkę przewodu w rozgrzanej cynie z gotującym się w niej topniku. Ale to były raczej cieniutkie przewody, a tutaj masz grubszy drut, więc potrzebowałbyś lutownicę większej mocy - podobnie jest pewnie z opisanymi przez Ciebie metodami.

Link do komentarza
Share on other sites

To chyba też zależy od tego czym pokryte są te przewody, raz lutowałem takie przewody słuchawkowe, że nic nie pomagało, a przy sposobie na tabletce to się można było tylko udusić 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Do usuwania emalii używa się striperów. W praktyce domowej z powodzeniem zastępuje je tabletka aspiryny. Położyć na niej drucik i przetopić lutownicą. Uwaga - wydzielają się szkodliwe opary.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.