Skocz do zawartości

Schemat Line followera


Patryk614

Pomocna odpowiedź

Witam, proszę o sprawdzenie schematu. Schemat został trochę zmodernizowany, aby można było szybciej zaprojektować płytkę. Zostały usunięte trzy kodensatory C3( przy zasilaniu 5V IC2), C10 i C17( też IC2), ponieważ ciężko było je umieścić na płytce. Więc zamiast tego zostały dane kondensatory o większej pojemnośći przy zasilaczu C4(470u) i C7(100u). Jak sądzicie czy to dobry pomysł, czy są potrzebne? Jeśli macie jakieś pomysły jak umieścić te trzy kondensatory na płytce to piście. 🙂

I mam jeszcze jedną sprawę:

- jakie diody Schotkiego do tego schematu były by najlepsze?

- Ile MHz ma mieć rezonator kwarcowy 16MHz?

- ile kondensatory przy kwarcu 25pF?

- cewka 100uH?

- jaka dioda prostownicza zabespieczająca przed złym podłączeniem zacisków?

- i ogólnie czy wszystkie elementy mają dobrze dobraną wartość?

- czy ATmega8, mostek L298N i stabilizator 7805 z Botland.pl nadadzą się?

I sorry za takie głupie pytania i tak dużo, wole mieć zapięte wszystko na ostatni guzik. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza płytka:

1.C10 chyba nie 100nf a kilkadziesiąt uf elektrolit low-esr

2.aref nie podpinaj do vcc, ale kondensator 100nf ok

3.c15 to 100nf ceramik - będzie ok

Druga płytka: (po co dwie płytki?!?)

1.aref ten sam błąd co w pierwszej

2.xtal1/2 ok. 22pf a nie 100nf

3.vs/gnd brak kondensatorów przy L298 i 100nf od strony zasilania VCC

To tak pobieżnie. Nie wklejaj dwóch praktycznie takich samych płytek, bo nie wiadomo którą mamy sprawdzić.

Płytka - cienkie linie zasilające, brak rozlania masy, za blisko diody schottky a masz dużo miejsca

Diody masz podpisane na jednym schemacie i jest ok.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

MirekCz, Widać że polygony są zaznaczone.

[ Dodano: 24-01-2011, 08:45 ]

Dioda zabezpieczające to może byc zwykła 1n4001 lub inna dioda prostownicza. Pamiętaj o spadku na diodzie 0,5v. Co do wartości przy kwarcu to w ds'ie jest taka ładna tabelka pokazująca kondki do danej częstotliwości. Taktowanie dla lfr'a jest ważne więc daj te 16 MHz.

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Nie mili, a mega;)

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem wasze uwagi. 🙂 A co z tą cewką 100uH wystarczy, diody Schotkiego 1N5819 wystarczą, czy ATmega8, mostek L298N i stabilizator 7805 z Botland.pl nadadzą się, a dokładnie gdzie ta tabela w datasheet, jakąś znalazłem też było 22pF. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Teraz jest elegancko. Dławiki w płytkach uruchomieniowych dają nawet mniej, bo 10uH, ale 100uH nie zaszkodzi. Diody Schottky'ego 1N5819 są jak znalazł (sam je stosuję przy L298), zamiast Atmegi8 może warto zainteresować się nowszą Atmegą88 (wymiary i "pinologia" ta sama, poprawione błędy), zamiast stabilizatora 7805 może warto pomyśleć o jakimś LDO? Np. LD1117V5 albo LM2940S5.0. Robot będzie pracować przy niższym napięciu (pamiętaj o spadku napięcia na diodzie D9). 22pF starczą, w razie czego można fusami włączyć wewnętrzny kondzior bodajże ~30pF.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, to dobrze, że elegancko, troche poznałem Eagle od a do z i to są efekty. Lepsza płytka niż ta poprzednia, którą dawałem do sprawdzenia. Znalazłem takie porównanie ATmegi8 i ATmegi88 :http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2553.pdf i nawet się zbytnio nie różnią. ATmega88 ma lepsze parametry a cenowo jest nieznaczna róznica. Połączenia pinów są takie same? I co do stabilizatora LDO to LD1117V5 nigdzie nie mogę znaleść. Kondy i połączenia trzeba będzie zmieniać czy nie? Taktowanie do 16MHz przy rezonatorze kwarcowym takie same w przypadku ATmegi88? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wyprowadzenie pinów jest to samo. W kwestii różnic - z poziomu BASCOM-AVR w zasadzie nie zauważysz żadnej (poza inną deklaracją $regfile ;]). Kondensatory na schemacie teraz są ok. Na PCB zastanawiają mnie tylko te wielkie "szpagaty" maleńkich ceramików, ale może tak Ci jest wygodniej.

Poszukaj stabilizatora LM2940S5.0, chyba nawet ma takie same wyprowadzenia jak 7805 (nie musisz niczego zmieniać na płytce), kondensatory w układzie zasilacza też powinny być ok. Maksymalne taktowanie masz w nocie katalogowej, poszukaj sobie ;]

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, Nawyk zmieniam ATmege8 na ATmege88 to będzie najlepszy wybór. Stabilizator jak znajdę to też zmienię. 🙂Armir zaraz zmienię grubość lini. 🙂

[ Dodano: 24-01-2011, 18:58 ]

Wiem te dwie po środku 🙂 Tylko nie mam zbytnio jak. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak i tak przesunę to i tak nachodzi na drugą. 🙂 A co do stabilizatora to znalazłem LM2940S5.0 w avt ale SMD. 😉

[ Dodano: 24-01-2011, 19:17 ]

A co do max. wartości rezonatora kwarcowego Atmegi88 to znalazłem w zakładce Podstawowe parametry najpopularniejszych mikrokontrolerów wynosi 24MHz. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na pierwszej stronie masz:

Speed Grade:

– ATmega48V/88V/168V: 0 - 4 MHz @ 1.8V - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7V - 5.5V

– ATmega48/88/168: 0 - 10 MHz @ 2.7V - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5V - 5.5V

Czyli przy zasilaniu z zakresu 4,5-5,5V masz maks. 20MHz.

Stabilizator: http://sklep.avt.pl/p/pl/45146/uklad+scalony+lm2940ct-5-0.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.