Skocz do zawartości

LPC111x a STM32F103v - niby dwa Cortexy, a różne...


toch88

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich !!

Mam pytanie dostałem w prezencie płytkę ZL ARM 27, ze sklepu KAMAMI. Mam kilka pytań otóż w µC może nie jestem jakiś tam super zielony, ale z uwagi na fakt że coś posiadam nauczyłbym się ARMów.

technika cyfrowa i analogowa jest mi nie obca, ale dopiero zaczynam się nią interesować - tak to tylko szkoła ..., z µC to tylko niestety 8051 jeszcze na DSMka i jak to na szkołę przystało Jagoda+ASSEMBLER za pan brat, skubnąłem trochę PLD VHDL, Altera, no i sterowniki programowalne PLC (simensa).

W programowaniu czuję się dobrze: C++, PHP dawno temu Pascal, ale szybko się uczę programować w nowych językach. Także od kwestii programistycznej nie będzie problemów.

Najbardziej kuleję jednak z braku wiedzy na temat jak to się robi... brak mi obeznania. Nie długo zaczynam naukę AVR atmeg16 wydaje się łatwe(podstawy).

Pierwsze z pytań:

- Czym się różnią oznaczania LPC111x np od STM32F103v ? czy to tylko inny typ obudowy.

Pytam gdyż szukałem materiałów do nauki Cortex-M3 i natrafiłem na kurs na tej stronie.

-Skąd brać informacje? Rozumiem że interenet, ale interesuje mnie coś bardziej konkretnego takiego jak wasze kursy ARMów.

-Zdaje sobie sprawę że czytając nie nauczę się zbyt wiele, bo tak jest z programowaniem, trzeba usiąść i mucić kod.

Razem z zestawem dostałem książkę STM32 hmm niby tam wszystko jest napisane, ale jest tam taki bałagan że ała . Książka zapewne ma służyć jako poradnik dla osób które się "przesiadają" np z AVR na ARM bo słabo ją rozumiem... Czytać potrafię bo nawet nieźle opanowałem to po książce Antoniego Plamitzera Maszyny Elektryczne jak ktoś czytał to wie o czym mówię.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przeczytanie mojego pierwszego wpisu.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

toch88:

1. Wymienione procesory są dwóch różnych firm. Ściągnij ze strony producenta dokładne informacje o konkretnym procesorze i tam też będziesz miał podane dostępne obudowy i jakie one mają oznaczenie. W głębi siedzi podobny rdzeń ARM cortex, natomiast każda firma do tego dobiera sobie peryferia typu ADC, DAC, FLASH, RAM itd. według własnych pomysłów i to wypuszcza na rynek.

2. Podstawowa informacja o procesorach to dokumentacja (datasheet) - oczywiście po angielsku. Bez tego ani rusz.

Do tego masz różne kursu itd. z których można się sporo dowiedzieć.

Książka do ARMów STM32 z kamami.pl jest niestety bardzo kiepska sama z siebie. Każdy kto ją widział tak powie.

Generalnie usiądź, skonfiguruj wszystko, ściągnij jakieś przykładowe programy (na stronie kamami chyba masz) i zacznij programować. Jak pierwszy program ruszy to potem już pójdzie to z górki.

Przejrzyj też pobieżnie dokumentację do procesorów typu LPC117x i STM32F103. Są to mniejwięcej równorzędne procesory. Zobaczysz czym się różnią (peryferia, dostępne obudowy i wyprowadzenia poszczególnych pinów itd.)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z bibliotekami do STM'a trzeba uważać. W necie krąży bardzo fajny reference manual, ładnie jest wszystko opisane, z przykładami, tylko że niestety jest do starszej wersji biblioteki. Ale są problemy z kompatybilnością wsteczną... Jeżeli chodzi o manual do tych nowych bibliotek to jest napisany nieco trudniej, dlatego mimo wszystko polecam zabawę na rejestrach;d 'nie taki diabeł straszny jak go malują'.🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.