Skocz do zawartości

sprawdzenie układu


makaron28

Pomocna odpowiedź

Heja!

W styczniu udało mi się zaparogramować po raz pierwszy ATmegę8 ( 😅 ), a na początku ferii wytrawiłem swoją pierwszą płytkę. Postanowiłem, że wykonam swojego pierwszego LF'a.

Rozrysowałem sobie uklad, a dokładnie dwa układy: jeden to płytka główna, a druga to płytka z czujnikami CNY70.

Na płycie głównej umieściłem m.i. uC, L293DNE, silniki (przerobione serwa) i przeł. krańcowy, natomiast na drugiej czujniki.

Możecie mi je sprawdzić, drobne sugestie też mile widziane.

Jeśli mam być szczery, to płytkę z czujnikami w dużej mierze zrzynałem z prezentacji już wykonanych LF'ów. 🙄

I kilka pytań:

- umieściłem tam cewkę 10uH, zgodnie z zaleceniami autora książki, z której się uczyłem. W razie braku cewek, autor proponuje wlutowanie na jej miejsce rezystora 100ohm. Co o tym myślicie? Dodam, że sam lutowałem tam rezystor (gry tworzyłem płytkę do pierwszego zaprogramowania uC), bo brakło mi cewek.

- może głupie pytanie, ale wolę być pewny na 100%. Sprawdzałem w dokumentacji CNY70 i stwierdziłem, że niebieski punkt to fotodioda, a ciemniejszy fototranzystor. Dobrze myślę?

- robocik ma planie dwie baterie 4,5V (3 AA lub AAA) i 9V. 9V po to, aby zasilić silniki (bo podłączenie serw przez L293DNE do 4,5V daje mizerne rezultaty - stwierdzam tak bo dwa tyg. temu skleciłem sobie robocika do nauki programowania). Czy dobrze lub "czy dobrze, ze" podłączyłem VCC1 i VCC2 w mostku H do 9V? (sorry, nie mogę tego teraz sprawdzić, bo zapodziała mi się gdzieś płytka stykowa)

PS: nie pytajcie się, dlaczego LF'owi przeł. krańcowy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że każdy robi ten sam błąd 🙂, marnujesz prąd zasilając diody czujników przez osobne rezystory. Przy 3 czujnikach, możesz ich diody połączyć szeregowo, licząc spadek po 1,2V na diodę (przy około 20mA) to spadek na nich wyniesie 3,6V, obliczasz potrzebny rezystor dla pozostałego spadku napięcia np 0,9V przy 20mA ten rezystor będzie miał wartość 45Om, a zaoszczędzisz około 40mA prądu 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie masz rezystorów przy diodach LED, o ile sa to diody LED ale taki jest symbol.

[ Dodano: 11-02-2011, 12:36 ]

- robocik ma planie dwie baterie 4,5V (3 AA lub AAA) i 9V. 9V po to, aby zasilić silniki

Długo na tym nie pojeździsz, baterie 9V nie nadają się do zasilania silników.

Zasilanie mostka jest źle, tylko do jednego z pinów zasilania dołącza się napięcie dla silników, sprawdź który to w dokumentacji bo szczerze przyznam że nie pamiętam.

Dodaj jeszcze jakieś przyciski, jakoś go trzeba włączać, startować a i do programowania się przydadzą.

[ Dodano: 11-02-2011, 12:39 ]

Dalej, pozbawiłeś się możliwości korzystania z PWM, świadomie? Bo obecnie robot bez sterowania prędkością silników to jak uczeń bez 2 i żołnierz bez karabiny razem wzięci.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Diody D1, D2, D3 masz bez rezystorów, co jest błędem. Na schemacie masz niesamowity burdel 🙂, ciężko się połapać co gdzie jest podłączone. Aref masz przez kondensator do GND, jeśli chcesz używać przetwornika ADC a sądzę, że tak, to powinieneś Aref podłączyć z Avcc. Nie jestem pewny czy zasilanie mostka masz podłączone dobrze. Nie wypowiadam się co do reszty, złącze do programowania i podłączenie pstryczków, pin od krańcówki mógłby mieć podciąganie do plusa, rezystor szeregowo i mały kondensator w celu sprzętowej eliminacji drgań. Spójrz na schemat mojego Stridera2 jak można to zrobić.

Trochę nie rozumiem po co każdy zakłada taki temat skoro w zasadzie w każdym schemacie powtarzają się dokładnie te same błędy, więc wystarczy sprawdzić co ktoś inny zrobił źle i jak wygląda poprawiony schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Co z tego że są te same błędy skoro tak fajnie można je powtarzać ? Jak z tymi R w szereg z LED-ami. Makaron28 wie lepiej i nie będzie ich dawał...

C3 ma mieć 100nF a nie µF. Jak się nie ma to za dławik można dać R. Zamiast filtra LC będzie mniej skuteczny RC ale lepiej tak niż dławik zastąpić zworką.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.