Skocz do zawartości

Robonaut 2 gotowy do startu!


tommerg

Pomocna odpowiedź

Robonaut 2 gotowy do startu!

Już dziś (tj. 24 lutego 2011 roku) nastąpi wielka chwila dla wszystkich fanów robotyki. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, około godziny 22:50 czasu polskiego, z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje prom kosmiczny Discovery, niosąc ze sobą na pokładzie załogę astronautów i co najważniejsze Robonauta 2, skonstruowanego przez NASA humanoidalnego robota, który stanie się pierwszym tego typu urządzeniem wyniesionym w kosmos.

Celem Discovery ma być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS, gdzie Robonaut 2 stanie się stałym bywalcem współpracując z jej załogą. Astronauci zamierzają wykorzystać urządzenie w jednym z laboratoriów, konfigurując je by wykonywało tak proste zadania jak wciskanie przełączników czy podawanie narzędzi.

Głównym celem tego eksperymentu jest dowiedzenie się jak takie maszyny zachowują się w przestrzeni kosmicznej, jednocześnie zapewniając pracownikom jakże potrzebną parę rąk. NASA ma nadzieję, że doświadczenie to pomoże na tyle ulepszyć robota, by w przyszłości był w stanie pomagać w znacznie bardziej złożonych zadaniach, włączając w to naprawy stacji, jak i wewnętrzne misje badawcze.

Robonaut 2, zadania wykonywać może samodzielnie lub z pomocą człowieka wykorzystując zastosowany w nim system zdalnego sterowania. Pracownicy stacji kierować maszyną będą za pomocą laptopa, choć istnieje także możliwość kontroli bota bezpośrednio z Ziemi, choć należy tu oczywiście wziąć pod uwagę kilka sekund opóźnienia.

Warto przypomnieć, że jedną z najistotniejszych cech Robonauta 2 jest jego ogromna zręczność, oferowana przez podobne do ich odpowiedników u człowieka, ramiona i dłonie. Każde ramię ma długość około 80 cm i utrzymać może około 9 kg (przy grawitacji Ziemskiej). Każda ręka ma 12 stopni swobody: 4 umieszczone w kciuku, po 3 w palcach środkowym i wskazującym oraz po 1 w pozostałych 2 palcach. Układ gestykulacji napędzany jest przez elektroniczny system ścięgien, co daje urządzeniu możliwość korzystania z tych samych narzędzi, z których korzystałby człowiek.

Bardzo ważna jest tu także możliwość precyzyjnego sterowania momentem obrotowym tychże rąk, jako że będą one korzystać z grona wcześniej niezdefiniowanych obiektów i narzędzi. Odpowiednio nastawiony pozwala robotowi doskonale imitować ludzkie ręce i przystosowywać się do niespodziewanych zmian. Zdolności te NASA pokazywała już wcześniej, przy okazji prezentacji, w której poproszono kilka losowych osób o uściśnięcie dłoni bota.

Oczywiście robot to nie tylko ramiona i ręce. Robonaut 2 waży około 150 kg, nie posiada nóg - pozostaje jedynie urządzeniem stacjonarnym, mimo wielu eksperymentów, które prowadzili naukowcy NASA w celu uzupełnienia konstrukcji nogami czy kołami. Zbudowany głównie z aluminium z dodatkiem stalowych części, posiada ponad 350 czujników oraz w sumie 42 stopnie swobody.

Za osłoną jego głowy pozostają 4 kamery, dwie główne - świadczące obraz widoczny przez samego robota jak i jego operatorów, oraz dwie kamery pomocnicze. Piąta kamera, oparta na systemie podczerwieni znajduje się w okolicy twarzy dostarczając maszynie głębię wizji. Ponieważ głowa pełna jest różnorodnych kamer, system, na którym pracuje Robonaut - 38 procesorów PowerPC, umieszczony jest wewnątrz tułowia.

W drugiej fazie tego projektu, NASA zamierza zwiększyć mobilność produktu dodając zdolność poruszania się wewnątrz ISS za pomocą nóg lub kół. Trzeci etap przewiduje zwiększenie roli maszyny do możliwości pracy również na zewnątrz Stacji Kosmicznej ISS. Robonaut bierze także udział w Projekcie M, który polega na skonstruowaniu robota i umieszczeniu go na naszym Księżycu w mniej niż 1000 dni, wyprzedzając Japonię, która obrała sobie taki cel na rok 2015.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/

Podobne na forbot.pl:

* Japoński robot już niedługo na Stacji ISS!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Warto jeszcze podkreślić, że do samego końca start był zagrożony z powodu awarii komputera zajmującego obliczaniem trajektorii lotu. Jeszcze kilka minut przed startem cała misja miała status "NO GO" dopiero na minuty(sekundy?) przed nadejściem "okna" w którym można było wystartować zdecydowano się na start.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.