Skocz do zawartości

Line Follower


skovv

Pomocna odpowiedź

Witam. Mógłby ktoś podać jakiś naprawdę dobry artykuł o tworzeniu linefollowera(BEAM)? Mile widziane zdjęcia, wypisane wszystkie części, ogólnie cały proces produkcji dokładnie opisany 🙂 Prosiłbym również o wytłumaczenie roli kontestatorów, rezystatorów itp 🙂

Z góry dzięki.

Skovv.

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Kontestator - osoba protestująca przeciw czemuś, biorąca udział w publicznej kontestacji 🙂

Chodzi Ci o kondensator i rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

To nie forum o podstawach elektroniki. Polecam:

http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=60&meid=13

Co do LF BEAM, masz szczegółowy artykuł o budowie światłoluba, przerobienie tego na LF to kwestia dodania dwóch diod. Przejrzyj też sobie konstrukcje w dziale z sukcesami początkujących. Nie mniej jednak, bez podstaw wiedzy nic nie zdziałasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że bez podstaw nic nie zdziałam, dlatego chcę się dowiedzieć na czym polega praca poszczególnych elementów itp. Patrzałem na tej stronie: http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=60&meid=13 plik "Rezystory, cz. 1 (1325KB)" i autor nie raczył nawet opisać do czego służy -.-

Link do komentarza
Share on other sites

A tak trudno poszukać na google? Czy nawet na forum?

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-zrobic-robota-jestem-kompletnie-zielony-vt165.htm

Do tego był milion tematów o "Oślej Łączce", wydanej też w formie książki "Wyprawy w świat elektroniki" Góreckiego, szczegóły w przyklejonym temacie o przydatnej literaturze.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam trochę części(kupowałem z rok temu do robota, jednak nie wypaliło a części zostały) widoczne na poniższych zdjęciach(bo za bardzo nie pamiętam co to jest :/ ). Może ktoś powiedzieć co to jest, bo nie pamiętam 😃? Oto zdjęcia:

http://www.speedyshare.com/files/27318703/elementy.rar

Jest tu na pewno:

-mikroprocesor Attiny2313 + koszyczek

-układ scalony L293B+połowa koszyczka xD

-na tych czarnych puszeczkach(kondensatory?) pisze: "WISDOM®VENT | -40+105(stopni)C | 220uF

-2 rodzaje rezystorów(?): jedne dłuższe drugie krótsze

-te kółeczka(może to też rezystory?) mają napisane tylko "104"

-diody zabezpieczające są do układu scalonego L293B( po 4 na każdy silnik, w sklepie nie było L293D )

-Silniczki są wyjęte z tacki CD ze starego kompa

-Mam jeszcze trochę przewodów :] //kable to są pod ziemią, chodzi Ci o przewody

Dało by się coś z tego zrobić? Ewentualnie mogę coś dokupić 🙂 Byłbym baaardzo wdzięczny za pomoc 🙂

Skovv

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Po to jest pole "wysyłanie obrazka na serwer", żeby z niego skorzystać

Link do komentarza
Share on other sites

-na tych czarnych puszeczkach(kontestatory?)

Te czarne "puszeczki" to kondensatory elektrolityczne nie kontestatory .

-40+105(stopni)C | 220uF

-40+105(stopni)C zakres w jakiej temperaturze powinno dobrze pracować. 220 uF to pojemność.

-2 rodzaje rezystorów(?): jedne dłuższe drugie krótsze

Napisz ich kod paskowy to ci powiem jakie są to rezystory.

-te kółeczka(może to też rezystatory?) mają napisane tylko "104"

Nie są to rezystory. są to kondensatory ceramiczne. 104 oznacza że są 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz zrobić coś na uC, to potrzebujesz programatora. Ew. fototranzystory, jeśli chcesz zrobić światłoluba na L293.

I weź sobie do serca moje rady o fundamentalnej sprawie jaką są podstawy wiedzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast j293b, powinien być L293B.

sorki, źle wcisnąłem 🙂

Jeśli chcesz zrobić coś na uC, to potrzebujesz programatora. Ew. fototranzystory, jeśli chcesz zrobić światłoluba na L293.

I weź sobie do serca moje rady o fundamentalnej sprawie jaką są podstawy wiedzy.

Wezmę się za naukę, tymczasem moglibyście zaprezentować jakiegoś linefollowera, którego mógłbym wykonać z moich części( ew. coś dokupić )? Jakiś najprostszy 🙂 Co do programatora to kupie ale pierw zrobię na układzie scalonym i jeśli wyjdzie to spróbuję zaprojektować coś swojego, na pewno programowanego 🙂

P.S: co znaczy "uC"?

Link do komentarza
Share on other sites

uC oznacza mikrokontroler. Dopóki nie zdobędziesz elementarnej wiedzy z elektroniki nawet nie zaczynaj zabawy z mikrokontrolerami.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już zrobisz tego Line Followera i będziesz chciał się zabrać za konstrukcję z uC to pamiętaj, że błędów się raczej nie wystrzerzesz. Ja męczyłem się z zaprogramowaniem uC pół roku, ale cierpliwość w końcu się opłaciła, bo właśnie projektuję Line Followera z uC. Także powodzenia i życzę wytrwałości 😉

Link do komentarza
Share on other sites

heh 😃 Wielkie dzięki 🙂 Wcześniej robiłeś na układzie scalonym tak? Może mógłbyś polecić jakiś dobry projekt LF który wykonałbym z moich części( dokupie przewody( 😋 ), płytkę uniwersalną, diody i co jeszcze będzie trzeba ), ładnie opisany?

Link do komentarza
Share on other sites

Jest taka rosyjska stronka. Ale jak masz np. Google Chrome to przetłumaczy Ci na tyle zrozumiale, że dasz rade, poza tym schematy są w formie obrazka. LF na L293D nie robiłem, ale robiłem Waldka Światłoluba i wyszło, a żeby zrobić z tego LF to trzeba dołożyć diody. Tu masz link do tej stronki:

myrobot.ru

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.