Skocz do zawartości

Przetwornica LM2576 - pytanie o cewkę


Skipper

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie. Przymierzam się do zrobienia stabilizacji napięcia na silnikach za pomocą przetwornicy step-down LM2576 ADJ. Układ miałby pracować w konfiguracji jak w Figure 2 w datasheet. Mam problem z dobraniem cewki... W teorii musi przez nią płynąć prąd rzędu 2.5-3A. w Przypisie podana jest zalecana przez producenta cewka: PE-92108

W praktyce taka cewka jest nie do znalezienia. Odszukałem coś takiego: Cewka 5A Pytanie jest takie, czy taka cewka się nada?

Jeśli czyta ten temat ktoś kto stosuje ten stabilizator, może podzieliłby się informacją jak on rozwiązał ten problem ?

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ta cewka którą podałeś jest za duża. Wystarczą takie (symbole z TME):

DPU100A3

DE1207-100

Testowałem te cewki i na pewno będzie ta przetwornica z nimi działać. Ważne jest aby cewka miała jak najmniejszą oporność.

Jeśli pobierasz większy prąd (2-3A) tylko w impulsie to wystarczy dać na wyjściu przetwornicy większe kondensatory.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Przymierzasz się czyli raczej jeszcze nie masz kości. Dlaczego wybrałeś przestarzałą 2576 zamiast np. 2596 czy odpowiednią z serii 26xx ? Nowsze potrzebują znacznie mniejszych indukcyjności.

Znasz orientacyjne Uwy ? 2576, owszem, będzie chodzić - ale z jakim Uwy ? Jak 2576, to sprawdź w monogramach jakie Uwy będzie można uzyskać na zaproponowanych indukcyjnościach.

Do przetwornic indukcyjność zależy m/w od różnicy Uwe / Uwy i przewidywanego Uwy. W Adj. Uwy można w pewnym zakresie zmieniać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Xweldog, prawdę powiedziawszy kostki kupiłem już dawniej, wyczytałem na forum że są przyzwoite (chyba nawet nes86 o nich wspominał i przy okazji zakupów na TME dorzuciłem), teraz gdy problemem zaczął być brak stałości napięcia silników postanowiłem wykorzystać je. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Elektronika nie stoi w miejscu, to, co było optymalne kilka lat temu, nie jest tym teraz.

Niech będzie 2576. Nie ma żadnego problemu z doborem indukcyjności ( chyba że chodzi Ci o zakup ). Znasz Uwe, wiesz jakie chcesz mieć Uwy i to wszystko. Proste obliczenia i w monogramach znajdziesz wynik.

Link do komentarza
Share on other sites

Tej, to znaczy której ? Głównym parametrem cewek jest indukcyjność, wartości nie podajesz w żadnym z powyższych postów, w linku też nie mogę się jej doszukać - a chcesz kupować ? Jaką ?

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, masz rację trochę po łebkach napisałem to wszystko, zamierzam się poprawić:

W pierwszej kolejności przedstawiam schemat według którego będzie podłączona przetwornica:

Następnie został wyliczona wartość parametru E*T~42(V*us):

Następnie wartość została rzutowana na ośY wykresu poniżej, a na osi X został wybrany znamionowy prąd płynący przez cewkę:

Z charakterystyki dowiedzieliśmy się że interesuje nas cewka o oznaczeniu L68 czyli innymi słowy cewka 68uH na około 2.5A oraz wytrzymująca 52kHz przełączania.

Cewkę którą wybrałem jest: DE1207-68, jakieś przeciwwskazania?

Edit, w całych obliczeniach brałem pod uwagę znamionowe napięcie Li-pola.

Link do komentarza
Share on other sites

DE1207-68 będzie OK. Ja nie widzę przeciwwskazań 🙂 Jeśli zrobisz wszystko tak jak jest wyjaśnione (dosyć łopatologicznie) w nocie katalogowej to musi działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyłożyłeś wszystko kawa na ławę, teraz dla wielu będzie jasne jak dobierać L do przetwornic. Po stronie wtórnej w zasilaczach ATX często są fajne dławiki. Kilku warstwowe cewy z dość grubego drutu na pręcie ferrytowy, wysokie na m/w 4cm. Złote mają ok. 47µH a czerwono-fioletowe ok. 56. Raczej Cię nie urządzą bo są duże ale można się nimi posłużyć np. do prób.

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, Xweldog, przedstawiłem to w tej formie po to bo może komuś przyda:-). Ja na początku milcząco założyłem cewkę 100uH i pewnie też by była dobra ze względu na to że nie da się określić prądu jaki rzeczywiście będą pobierać silniki + elektronika i do tego napięcia na lipolu nie jest stałe więc wszystko się rozjeżdża;p dopiero potem kolega Xweldog siadł mi na ambicji 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Jak do silników to i nawet 47uH (albo mniejsza) byłaby dobra 😉 Wszystko zależy od tego jakie wahania napięcia akceptujemy. Obliczenia są istotne przede wszystkim aby znać rząd wielkości i nie wkładać np. cewki 2uH abo 0.5mH. Drobne braki w indukcyjności zawsze można nadrabiać pojemnością kondensatora (czyli np. jeśli L jest o 1/3 mniejsze to C mozę być o 1/2 większe).

Link do komentarza
Share on other sites

Cout, wiadomo że Cin jest zależny cześciowo od oporu źródła zasilania i indukcyjności przewodów. Wiadomo też, że cenowo i objętościowo lepiej użyć zalecanej indukcyjności niż nadrabiać przez dodawanie dodatkowych kondensatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.