Skocz do zawartości

Czujnik odbiciowy.


Nyquist

Pomocna odpowiedź

Witam!

Prosze mnie nie besztac, twierdzac ze bylo to juz walkowane setki razy 🙂 Moj problem polega na doborze czujnika. Potrzebuje czujnik, najlepiej odbiciowy z zasiegiem ok. 3 - 10cm. Jedynie detekcja przeszkody, bez wykrywania koloru. Zalozenie jest takie, iz musi on zajmowac 1 nozke procesora i nie posiadac zbyt duzo elementow dyskretnych.

Czy ktos jest w stanie cos doradzic?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj wśród Sharpów cyfrowych, jeśli chodzi o dodatkowe elementy, kup razem z płytką.

Lub też spróbuj wykorzystać zwykł transoptor, ale na taką odległość będziesz mieć problemy z zewnętrznym światłem.

Link do komentarza
Share on other sites

IS471FE z mojej oferty lub coś ze sharpów cyfrowych. Nie mam w tej chwili tego na 10cm, a tylko ten na 40cm.

Możesz też pomyśleć o GP2D120. Daje on na wyjściu sygnał analogowy, ale masz tylko 3 przewody (5V,GND,sygnał analogowy) bez żadnych dodatkowych elementów i jak masz nóżkę procesora z przetwornikiem ADC to możesz dobierać odległość działania poprzez ustawiania jakiegoś poziomu sygnału analogowego przy którym czujnik "zadziała" i tak możesz zmienić zakres działania na 3cm, 5cm, 10cm, 20cm itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam serdecznie. Przepraszam, że się podepnę ale mam pytanie związane z tematem. Otóż, myślałem też nad zrobieniem czujnika odbiciowego na odbiorniku TSOP1736 oraz diodzie IR. Poszukuję taniej alternatywy dla sharpów, bo 47zł/sztuka gdy potrzeba minimum 2 sztuk to nie mało dla mnie.

Zapewne wymagałoby to dodatkowych elementów. Czy ktoś mógłby rozwinąć ten pomysł?

Dodam, że korzystam z atmeg8-16pu, bo nabyłem kilka po okazyjnej cenie i inne procki w grę raczej nie wchodzą.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

W zależności od potrzebnego zasięgu masz tańsze Sharpy (GP2Y0D810 na 10cm za 13zł i GP2Y0D340K na 40cm za 38zł). No a w tym temacie masz opisaną całkiem rozsądną alternatywę za mniejsze pieniądze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.