Skocz do zawartości

Wykrywanie ruchu głowy


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Poszukuje jakiegoś układu który wykrywał będzie obroty głowy wokół osi z (tj. prostopadła do ziemi). Myślałem o akcelerometrach ale one chyba nie nadają się do wykrywania takich ruchów.

Link do komentarza
Share on other sites

w sensie twojej własnej głowy? Gdzie taki czujnik miałby być zamontowany?

2 opcje:

- czujnik zewnętrzny - może być nawet system wizyjny złożony z kamery internetowej i komputera

- czujnik zamontowany na obiekcie: kompas, żyrokompas, żyroskop. Poczytaj o tych hasłach. Najprościej kompas (magnetometr).

Link do komentarza
Share on other sites

Było coś podobnego opisane w kilka lat temu w EP. Miało to służyć do sterowania kursorem myszki, na ekranie PC. Ale był to specyficzny projekt, bo wykorzystywał okulary, jakieś czujniki na fotranzystorach i nadajnik IR, trzeba by poszukać w archiwach EP.

Link do komentarza
Share on other sites

żyroskop dla dużej dynamiki ruchów gdzie nie jest potrzebna pozycją bezwzględna, czujnik magnetyczny dla małej dynamiki ruchów gdzie jest potrzebna pozycjia bezwzględna lub fuzja obu tych czujników dla zarówno dużej dynamiki jak i pozycji bezwzględnej z użyciem filtru kalmana lub czegoś podobnego.

Same czujniki do dostania u mnie zarówno jako układy scalone jak i wmontowane na płytkę (<100zł za układy scalone, ok. 200zł komplet modułów).

Mogę też wykonać cały projekt, ale to już wysoka cena.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dodam tylko że takie urządzenia są wykorzystywane w modelarstwie lotniczym FPV (First Person View) do sterowania kamerą zamontowaną na pokładzie samolotu. Kamera zamontowana jest na "pan-tilcie", czyli układzie z dwoma serwami obracającymi ją dookoła osi Z (pan) i pochylającej góra-dół (tilt). Operator modelu kręcąc głową steruje ruchami kamery, tak jakby się rozglądał siedząc w modelu.

Te urządzenia robi się albo na żyroskopie albo na magnetometrze. Rozwiązanie z żyroskopem ma tą wadę że wymaga bardzo dobrej kalibracji żyroskopu tak aby wyeliminować jego dryft. W praktyce jest to niemożliwe i wcześniej czy później kamera odjeżdża w jedną stronę.

Jedno z krajowych rozwiązań jakie znam, to użycie magnetometru 3-osiowego. W tym przypadku dynamika ruchów głowy jest wystarczająco wiernie odwzorowana. Jedyny problem magnetometrów polega na tym że zawsze wskazują północ magnetyczną a czasami trzeba lecieć w inną stronę, chociażby ze względu na słońce oświetlające ekran. Te sprawy można oczywiście rozwiązać programowo

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.