Skocz do zawartości

ROBOP na CybAiRBot 2008


Pomocna odpowiedź

Witam Was!

Chciałbym w paru słowach opowiedzieć o swoim robocie klasy sumo budowanym na tegoroczne zawody w Poznaniu.

Pierwszym, głownym i najwazniejszym priorytetem było to aby robot w ogóle wystartował w zawodach... czyli przeszedl eliminacje 🙂. Robota robilem sam bez sponsorów i bez wspołpracy z kimkolwiek (kola naukowe itd). Robot wyniósł ok 400 zl - tak mi sie wydaje. W zasadzie wszystko robilem sam - nie kupowalem gotowych modułów - czujniki Sharpa byly tylko oryginalne.

Napęd robota to cztery silniki i przedładnie z wkretarek z Tesco 😉 Obudowa aluminiowa. Zasilanie silnikow to jeden akumulator 3,7V Li-Po ze sklepu modelarskiego, zasilanie elektroniki to 11,1 V akumulator modelarski Li-Po. Steruje tym Atmega32. Czyjnik linii zrobiony z 4x CNY70 i komparatorow:). Sterowanie silnikami przez mostek typu H na MOSFETach. Czujniki zblizeniowe Sharpa - te wieksze 🙂 Ale tylko dwa...

Zawodow nie wygralem bo 🙂

- byli lepsi 🙂

- silniki z Tesco

- tylko dwa czujniki zblizeniowe

Ale zabawa była suuuper - mowie Wam 😃 - jestem bardzo zadowolony 🙂

Poniżej kilka zdjęć 🙂

Na youtubie jest kilka filmikow z testow mojego robota.. to jeden z nich 🙂 -> http://pl.youtube.com/watch?v=3j-1M2WUv6U

Eliminacje:

Sparingi:

Testy na zawodach - ogolna zabawa 🙂

Pozdrawiam serdecznie!

IMG_48289855cc7a59561.jpg.1cda15f4cf682adfe5c4cb7cdb18f2c9.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Robocik wykonany na 10-/10+ czemu taka ocena ? bo nie jest do końca dopracowany system znajdowania przeciwnika 😉 a druga wada jest taka żę koła słabo osłonięte xD ale i tak GRATULUJĘ !

Link do komentarza
Share on other sites

Koła można osłonić "barierką" z drutu.. A robocik klasa;s zwłaszcza wygląd.

Wyszukiwanie rzeczywiście szwankuje....

A jak już jesteśmy w tematach sumo co jest lepsze -b powolny robot o dobrej przyczepności i dużym przełożeniu czy szybki ze średnią przyczepnością ?

Pozatym jestem typowym profanem amatorem bo moim zdaniem wystarczyły by 2 styczniki zderzeniowe i brak elektroniki ;d (taki robak który czeka aż go uderzą..)

http://pl.youtube.com/watch?v=7OWopN7Wysg <- WOW

Link do komentarza
Share on other sites

Czemu mialbym chowac kola?

Musze jakos przerobic program zeby lepiej szukal (na filmiku robot widzi lozka albo lodowke oprocz kartonu 🙂

Macie jakis pomysl jak szukac przeciwnika ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bo to byl tylko prototyp - to jest robot robiony konkretnie na zawody - mial jezdzic 🙂 Straciłbym niepotrzebnie czas, pewnie jakis tydzien na robienie projektu i samej plytki - nie bylo to warte - w protelu mam zrobione schematy wiec tylko krok od plytki ale to jest niepotrzebne 🙂 Ładuje filmy z zawodow na youtuba - sparingi itd - mysle ze bedzie cos widac:)

np ten: http://pl.youtube.com/watch?v=bP8h4TNak_8

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak... program do kosza i pisz od nowa 😃 zawsze pomaga

Pozatym jak robot widzi elementy otoczenia to zmniejszyć mu zasięg czujników... lub lekko je pochylić by po 2-3 metrach trafialy w ziemię (i programowo ustawić coś takiego jako brak przeciwnika)

Powodzenia

Link do komentarza
Share on other sites

O ile się nie mylę to są sharpy, tak?

Więc podają one dosyć dokładną odległość od przeszkody mierzoną w cm, ogranicz więc czujność robota do trochę mniejszej niż średnica ringu i po sprawie.

Dodatkowo warto by po bokach zamontować czujniki obecności tzn. takie które nie podają odległości tylko mówią czy coś tam jest czy nie np TSOP1736 + dioda IR modulowana na 36kHz.

Link do komentarza
Share on other sites

treker - mozesz napisac co wiecej o tym zestawie TSOP i IR 🙂 Mialem sie sto razy za to zabrac 🙂

Jak wyglada zabawa z TSOP? Czy to jest tak ze na diode jest 36kHz z procka czy tam z czegos i co wtedy ma na wyjsciu ten TSOP - kiedys czytalem dokumentacje od niego ale nie doszedlem do konkretnych wniosko 🙂

** Dodano: 2008-05-13, 18:01 **

Yatu - obudowa aluminiowa - skrecona z blachy dwojki ktora zalatwila mi mama mojej dziewczyny 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat podłączenie czujnika wygląda mniej więcej tak:

36kHz można generować za pomocą NE555.

Tutaj jeszcze krótki opis, który kiedyś wrzuciłem, jak będę miał chwilę czasu na pewno go poprawie i uzupełnię.

Link do komentarza
Share on other sites

Z TSOP to jest tak że po odebraniu wiązki podczerwieni o częstotliwości 36kHz na wyjściu pojawia się jedynka logiczna. Masa jest tego w sieci.

treker, właśnie wrzucałem ten sam schemat 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Tak schemat znam ale zastanawiaja mnie wygnaly na wyjsciu samego czujnika... czy jak cos widzi to jest jeden konkretny stan czy tez na wyjsciu jest cos zmodulowanego.

Na tej stronie ktora mi wyslales to jest zdjecie plytki na wiecej niz jeden czujnik tak?

Pozdrawiam

** Dodano: 2008-05-13, 18:12 **

drukarz - dzieki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

akie które nie podają odległości tylko mówią czy coś tam jest czy nie

Robisz takie bajery dookoła i poprostu robot się obraca w stronę gdzie COŚ jest.. a już sharpy martwią się o wjechanie w to coś.. Pozatym proponował bym rozsunąć je maksymalnie (nietrafianie w plecaczek 😋)

nowa płyta przednia - zamiast tak | = = | to '= =' przy samych krawędziach.. (i tak przesunąć czujniki...) O ile się nie myle to zwiększy to pole "łapania" przeciwnika... problem może być tylko jak trafimy na coś na tyle małego że zmieści się między nimi... (3 czujnik po środku ?... nie wiem po ile są sharpy..)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.