Skocz do zawartości

Sterownik dwóch serw.


pavlo88

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Od niedawna zacząłem zabawę z robotyką. Wpadł mi do głowy pewien ciekawy pomysł ale nie bardzo wiem jak go rozwiązać, proszę o pomoc.

Sprawa polega na tym, że chce sterować za pomocą potencjometru serwomechanizmem. Znalazłem układ, który świetnie się spisuje do tego ale... steruje tylko jednym serwem.

Znalazłem też inny sterownik, dwóch serw ale wykorzystuje on dwa potencjometry.

Ja bym chciał sterować jednym potencjometrem dwa serwa synchronicznie. Prosiłbym was o wskazówki i pomoc.

Z góry uprzejmie dziękuję za pomoc i zainteresowanie. Pozdrawiam 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

A może jakiś procesor potencjometr pod adc i dwa serwa i gotowe. I chyba jest też taka możliwość aby obydwa serwa podłączyć pod to samo wyjście na schemacie pierwszym. Ale czy to zadziała musiał by to ktoś potwierdzić bo gwarancji na to nie daje

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich.

Od niedawna zacząłem zabawę z robotyką. Wpadł mi do głowy pewien ciekawy pomysł ale nie bardzo wiem jak go rozwiązać, proszę o pomoc.

Sprawa polega na tym, że chce sterować za pomocą potencjometru serwomechanizmem. Znalazłem układ, który świetnie się spisuje do tego ale... steruje tylko jednym serwem.

Obrazek

Znalazłem też inny sterownik, dwóch serw ale wykorzystuje on dwa potencjometry.

Obrazek

Ja bym chciał sterować jednym potencjometrem dwa serwa synchronicznie. Prosiłbym was o wskazówki i pomoc.

Z góry uprzejmie dziękuję za pomoc i zainteresowanie. Pozdrawiam 🙂.

A jak zrobić żeby serwa działały przeciwbieżnie, tzn. jak pierwsze wychyla się w lewo to drugie wychyla się w prawo ?

No i oczywiście wszystko sterowane jednym potencjometrem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A jeśli bardzo nie chcesz wstawiać procesorka to najprostsze rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy to użycie potencjometru stereofonicznego i wykonanie podwójnego układu ze schematu pokazanego na wstępie. W każdym z nich powinieneś potencjometr podłączyć odwrotnie i wtedy w jednym impulsy będą wydłużane a w drugim skracane. Z pojedyńczym potencjometrem też się da, ale inaczej 🙂 Jesteś zainteresowany?

EDIT: Albo - jeśli konstrukcja mechaniczna na to pozwala - zrób tak jak robi się lotki w modelach samolotów: dwa serwa sterowane tym samym sygnałem (tzw. kabel Y) ale zamontowane w skrzydłach odwrotnie tzn. tak, by jedno wychylało lotkę w górę a drugie w dół.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.