Skocz do zawartości

AiR czy Mechatronika? Co polecacie? Politechnika Rzeszowska


jumbox92

Pomocna odpowiedź

Po pierwsze chciałbym się przywitać. Więc witam wszystkich 🙂 Jestem Bartek i to mój pierwszy post na tym forum, ale chyba będzie więcej 😋

Otóż mój problem polega na tym, że od października (mam nadzieję, że zaliczą tą maturę z polaka) zaczynam studia na Politechnice Rzeszowskiej. Interesują mnie szczególnie 2 kierunki: AiR lub Mechatronika. Nie mogę się zdecydować. Mógłby mi ktoś wyjaśnić czym one się różnią, który jest bardziej przyszłościowy, który jest ciekawszy, itp?

Na obu tych kierunkach jest specjalizacja Informatyka i robotyka.

Z góry dzięki za informację

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja studiuje w Poznaniu na AiR i mam współlokatora z Mechatroniki. Osobiście uważam, że AiR jest ciekawsze. U mnie jest więcej elektroniki, programowania itp. Na mechatronice raczej projektowanie manipulatorów (bez ich wykonywania), technika obróbki itp. Zależy co kto lubi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mechatronika jest szersza niż AiR, więc teoretycznie powinieneś poznać więcej gałęzi wiedzy. W praktyce pewnie będzie coś kosztem czegoś, np. mechaniki więcej, ale za to elektrotechniki mniej.

Weź też pod uwagę ile nauczysz się samemu oraz miejsce studiowania. Z tego co wiem Rzeszów niczym się nie wyróżnia, a studenci mają dobre wyniki, bo wykładowcy przepuszczają za nic. Nie wiem czy to prawda oczywiście. Zastanów się.

Ostatnio brałem udział w wykładzie prof. Uhla z AGH. U nich 1 ćwiczenie na laborkach to zaprojektowanie i zbudowanie line followera z mind storm. Generalnie praktyczne podejście do mechatroniki.

Link do komentarza
Share on other sites

ja jestem ze mechatroniki na PP. Tutaj pomiędzy mechatroniką a AiR różnica wynika przede wszystkim z tego, że AiR jest na wydziale elektrycznym i informatycznym, a mechatronika jest na wydziale budowy maszyn i zarządzania. Pierwszy i drugi semestr to praktycznie sama inżynieria wytwarzania: obróbka cieplna, plastyczna, odlewnictwo, tworzywa sztuczne oraz takie rzeczy jak materiałoznawstwo, dobór materiałów konstrukcyjnych.

Wg mnie mechatronika to podejście bardziej konstrukcyjne różnych robotów itp. tutaj matematyki mamy tylko 2 semestry. A AiR to bardziej matematyczne modelowanie robotów czy ich sterowanie, oprogramowanie, pracowanie z tym co wymyślił mechatronik.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za odzew. 🙂

Z tego co wiem Rzeszów niczym się nie wyróżnia, a studenci mają dobre wyniki, bo wykładowcy przepuszczają za nic.

Powiem Ci, że z tym jest różnie... Są kierunki, gdzie tak jest, trzeba się naprawdę starać żeby nie zaliczyć roku. Ale są też inne kierunki (np. AiR, Mechatronika, Fizyka techniczna, Lotnictwo, Budownictwo), że jest zapiernicz i trzeba się mimo wszystko coś uczyć.

Poza tym PRz naprawdę nie jest złą uczelnią. Ja mieszkam 40 km od Rzeszowa na wschód. Niektórzy z moich okolic idą na AGH, czy jakieś inne uczelnie, ale prawda jest taka, że PRz nie jest zacofana jak się komuś wydaje. I jeżeli się ukończy jakiś w miarę pożądany kierunek (nie mówię tu o jakichś socjologiach) to można znaleźć dobrą pracę.

A tak w ogóle to Rzeszów jest jednym z najlepiej rozwijających się miast w Polsce. Coraz więcej dużych zagranicznych i polskich firm ma tutaj swoje zakłady / siedziby.

Ja nie narzekam i nie boję się o pracę, itp. Na razie tylko wierzę, że się dostanę tam gdzie chce. 🙂

Na podstawie waszych postów już zaczynam widzieć pewną różnicę pomiędzy tymi dwoma kierunkami. I jak na razie pewnie będę za AiR, ale jeszcze mam czas z wyborem kierunków do 15 lipca.

Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi, sugestie, itp to proszę o kolejne posty.

Pozdrawiam

Bartek

P.S. całkiem fajne to wasze forum... 😋 i zdążyłem już obejrzeć kilka ciekawych "maszyn" w katalogu robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

jeśli masz możliwość to sprawdź jakie przedmioty są na poszczególnych kierunkach i dobrze jest też popytać kogoś kto to studiuje jak wyglądają zajęcia, czy tak jak u mnie spawalnictwo gdzie facet przez 90% czasu nawija teorię którą wcześniej musieliśmy i tak wykuć a 5% czasu to wejściówka a 5% faktyczne spawanie gdzie i tak max 2 osoby zdążą spróbować tylko, czy np zajęcia są takie że przez cały czas robicie jakieś ciekawe doświadczenia a prowadzący chętnie służy pomocą.

Link do komentarza
Share on other sites

Tam w ogóle nie ma takich przedmiotów jak spawalnictwo, czy odlewnictwo... Są tylko takie przedmioty bardziej z oprogramowania, z mechaniki, pneumatyka, hydraulika, sztuczna inteligencja, itp...

Link do komentarza
Share on other sites

Tam w ogóle nie ma takich przedmiotów jak spawalnictwo, czy odlewnictwo... Są tylko takie przedmioty bardziej z oprogramowania, z mechaniki, pneumatyka, hydraulika, sztuczna inteligencja, itp...

To był tylko przykład...

Inaczej mówiąc, dowiedz się czy na uczelni jest więcej zajęć praktycznych, czy tylko teoria, która się średnio przydaje bez praktyki?

Dowiedz się jakie są zajęcia z elektrotechniki, elektroniki, mechaniki, materiałoznawstwa, programowania. Jak wyglądają te laboratoria.

Link do komentarza
Share on other sites

dowiedz się czy na uczelni jest więcej zajęć praktycznych, czy tylko teoria

Zależy z jakiego przedmiotu, ale zazwyczaj jest mniej więcej tyle samo laboratoriów i ćwiczeń co godzin wykładowych. Choć wiadomo że z takich przedmiotów jak np z matmy to lab raczej nie będzie 😋

Napisałem do nich maila i jutro powinienem wszystko wiedzieć.

Dzięki.

PS jest ktoś może tutaj z Polibudy Rzeszowskiej?

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepszą odpowiedź na pewno dostaniesz od osób studiujących na interesujących cię kierunkach na twojej uczelni. Różnice pomiędzy innymi wydziałami/uczelniami bywają całkiem spore. U nas w Gdańsku na przykład jest AiR na dwóch wydziałach i wiadomo, że część zawsze się będzie pokrywać ale jednak różnice są ogromne. Mechatronika jest na jeszcze innym wydziale (mechanicznym) i właśnie mają więcej przedmiotów typu materiałoznawstwo itp kosztem programowania i elektroniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem Ci Jumbox, że większość kierunków i wydziałów krzyczy "warto nastawić się na kierunek praktyczny i potrzebny na rynku".

Nie da się tego zaprzeczyć, np. mój nauczyciel w technikum jest też wykładowcą na AiR i wg. niego najlepszy jest jego kierunek.

Natomiast kolega na informatyce mówi INFORMATYKA FTW!

Inny siedzi na Budowie Maszyn i z uśmiechem opowiada nowości.

Tutaj ciężko będzie ci znaleźć odpowiedź na to pytanie, lecz wg. mnie jest jedna ważna (dla mnie) życiowa rada "podążaj za pasją, a nigdy nie będziesz pracował".

Btw. ja mam jeszcze rok (ukończyłem teraz 3kl. tech) i najprawdopodobniej wybiorę AiR choć ICT (teleinformatyka) to mój kierunek technika i EiT było by jego kontynuacją.

Link do komentarza
Share on other sites

PS jest ktoś może tutaj z Polibudy Rzeszowskiej?

Jest. I to z AiR 😉

Z tego co wiem Rzeszów niczym się nie wyróżnia, a studenci mają dobre wyniki, bo wykładowcy przepuszczają za nic. Nie wiem czy to prawda oczywiście. Zastanów się.

Na początek tu kolegę trochę sprostuję. Tak łatwo to niestety nie jest. Z przyjętych na początek 90 osób zostało po I semestrze 60 osób. Po II będzie pewnie już mniej niż 50. Nie ma nic za darmo, jest bardzo ciężko.

Ja oczywiście zapraszam, tym bardziej, że ten rocznik będzie miał zmieniony plan studiów w porównaniu z naszym. I to na waszą korzyść. Są duże możliwości, szczególnie w kole naukowym.

Jakbyś chciał poznać więcej szczegółów to zapraszam na GG, czy na maila. Byle nie dziś, jutro egzamin 😋

Link do komentarza
Share on other sites

@jumbox92 Ile opinii nie usłyszysz, przeczytasz to zawsze będą głosy za i przeciw. Nie wiem jak na Politechnice Rzeszowskiej ale w Opolu jeśli jeszcze raz miałbym wybierać to poszedłbym na Mechatronikę bo jest to kierunek bardziej zbliżony moim upodobaniom lecz okazało się to dopiero w praniu. Na AIR zdecydowałem się bo źle rozwinąłem skrót myślałem, że to (Alkohol I Rozrywka) oczywiście to taki żarcik na poważnie to co nie wybierzesz będzie dobre bo oba te kierunki są przyszłościowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.