Skocz do zawarto艣ci

AiR czy Mechatronika? Co polecacie? Politechnika Rzeszowska

jumbox92

Pomocna odpowied藕

Po pierwsze chcia艂bym si臋 przywita膰. Wi臋c witam wszystkich 馃檪 Jestem Bartek i to m贸j pierwszy post na tym forum, ale chyba b臋dzie wi臋cej 馃構

Ot贸偶 m贸j problem polega na tym, 偶e od pa藕dziernika (mam nadziej臋, 偶e zalicz膮 t膮 matur臋 z polaka) zaczynam studia na Politechnice Rzeszowskiej. Interesuj膮 mnie szczeg贸lnie 2 kierunki: AiR lub Mechatronika. Nie mog臋 si臋 zdecydowa膰. M贸g艂by mi kto艣 wyja艣ni膰 czym one si臋 r贸偶ni膮, kt贸ry jest bardziej przysz艂o艣ciowy, kt贸ry jest ciekawszy, itp?

Na obu tych kierunkach jest specjalizacja Informatyka i robotyka.

Z g贸ry dzi臋ki za informacj臋

Pozdrawiam 馃檪

Ja studiuje w Poznaniu na AiR i mam wsp贸艂lokatora z Mechatroniki. Osobi艣cie uwa偶am, 偶e AiR jest ciekawsze. U mnie jest wi臋cej elektroniki, programowania itp. Na mechatronice raczej projektowanie manipulator贸w (bez ich wykonywania), technika obr贸bki itp. Zale偶y co kto lubi 馃槈

Mechatronika jest szersza ni偶 AiR, wi臋c teoretycznie powiniene艣 pozna膰 wi臋cej ga艂臋zi wiedzy. W praktyce pewnie b臋dzie co艣 kosztem czego艣, np. mechaniki wi臋cej, ale za to elektrotechniki mniej.

We藕 te偶 pod uwag臋 ile nauczysz si臋 samemu oraz miejsce studiowania. Z tego co wiem Rzesz贸w niczym si臋 nie wyr贸偶nia, a studenci maj膮 dobre wyniki, bo wyk艂adowcy przepuszczaj膮 za nic. Nie wiem czy to prawda oczywi艣cie. Zastan贸w si臋.

Ostatnio bra艂em udzia艂 w wyk艂adzie prof. Uhla z AGH. U nich 1 膰wiczenie na laborkach to zaprojektowanie i zbudowanie line followera z mind storm. Generalnie praktyczne podej艣cie do mechatroniki.

ja jestem ze mechatroniki na PP. Tutaj pomi臋dzy mechatronik膮 a AiR r贸偶nica wynika przede wszystkim z tego, 偶e AiR jest na wydziale elektrycznym i informatycznym, a mechatronika jest na wydziale budowy maszyn i zarz膮dzania. Pierwszy i drugi semestr to praktycznie sama in偶ynieria wytwarzania: obr贸bka cieplna, plastyczna, odlewnictwo, tworzywa sztuczne oraz takie rzeczy jak materia艂oznawstwo, dob贸r materia艂贸w konstrukcyjnych.

Wg mnie mechatronika to podej艣cie bardziej konstrukcyjne r贸偶nych robot贸w itp. tutaj matematyki mamy tylko 2 semestry. A AiR to bardziej matematyczne modelowanie robot贸w czy ich sterowanie, oprogramowanie, pracowanie z tym co wymy艣li艂 mechatronik.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Dzi臋ki za odzew. 馃檪

Z tego co wiem Rzesz贸w niczym si臋 nie wyr贸偶nia, a studenci maj膮 dobre wyniki, bo wyk艂adowcy przepuszczaj膮 za nic.

Powiem Ci, 偶e z tym jest r贸偶nie... S膮 kierunki, gdzie tak jest, trzeba si臋 naprawd臋 stara膰 偶eby nie zaliczy膰 roku. Ale s膮 te偶 inne kierunki (np. AiR, Mechatronika, Fizyka techniczna, Lotnictwo, Budownictwo), 偶e jest zapiernicz i trzeba si臋 mimo wszystko co艣 uczy膰.

Poza tym PRz naprawd臋 nie jest z艂膮 uczelni膮. Ja mieszkam 40 km od Rzeszowa na wsch贸d. Niekt贸rzy z moich okolic id膮 na AGH, czy jakie艣 inne uczelnie, ale prawda jest taka, 偶e PRz nie jest zacofana jak si臋 komu艣 wydaje. I je偶eli si臋 uko艅czy jaki艣 w miar臋 po偶膮dany kierunek (nie m贸wi臋 tu o jakich艣 socjologiach) to mo偶na znale藕膰 dobr膮 prac臋.

A tak w og贸le to Rzesz贸w jest jednym z najlepiej rozwijaj膮cych si臋 miast w Polsce. Coraz wi臋cej du偶ych zagranicznych i polskich firm ma tutaj swoje zak艂ady / siedziby.

Ja nie narzekam i nie boj臋 si臋 o prac臋, itp. Na razie tylko wierz臋, 偶e si臋 dostan臋 tam gdzie chce. 馃檪

Na podstawie waszych post贸w ju偶 zaczynam widzie膰 pewn膮 r贸偶nic臋 pomi臋dzy tymi dwoma kierunkami. I jak na razie pewnie b臋d臋 za AiR, ale jeszcze mam czas z wyborem kierunk贸w do 15 lipca.

Je偶eli macie jeszcze jakie艣 uwagi, sugestie, itp to prosz臋 o kolejne posty.

Pozdrawiam

Bartek

P.S. ca艂kiem fajne to wasze forum... 馃構 i zd膮偶y艂em ju偶 obejrze膰 kilka ciekawych "maszyn" w katalogu robot贸w.

je艣li masz mo偶liwo艣膰 to sprawd藕 jakie przedmioty s膮 na poszczeg贸lnych kierunkach i dobrze jest te偶 popyta膰 kogo艣 kto to studiuje jak wygl膮daj膮 zaj臋cia, czy tak jak u mnie spawalnictwo gdzie facet przez 90% czasu nawija teori臋 kt贸r膮 wcze艣niej musieli艣my i tak wyku膰 a 5% czasu to wej艣ci贸wka a 5% faktyczne spawanie gdzie i tak max 2 osoby zd膮偶膮 spr贸bowa膰 tylko, czy np zaj臋cia s膮 takie 偶e przez ca艂y czas robicie jakie艣 ciekawe do艣wiadczenia a prowadz膮cy ch臋tnie s艂u偶y pomoc膮.

Tam w og贸le nie ma takich przedmiot贸w jak spawalnictwo, czy odlewnictwo... S膮 tylko takie przedmioty bardziej z oprogramowania, z mechaniki, pneumatyka, hydraulika, sztuczna inteligencja, itp...

Tam w og贸le nie ma takich przedmiot贸w jak spawalnictwo, czy odlewnictwo... S膮 tylko takie przedmioty bardziej z oprogramowania, z mechaniki, pneumatyka, hydraulika, sztuczna inteligencja, itp...

To by艂 tylko przyk艂ad...

Inaczej m贸wi膮c, dowiedz si臋 czy na uczelni jest wi臋cej zaj臋膰 praktycznych, czy tylko teoria, kt贸ra si臋 艣rednio przydaje bez praktyki?

Dowiedz si臋 jakie s膮 zaj臋cia z elektrotechniki, elektroniki, mechaniki, materia艂oznawstwa, programowania. Jak wygl膮daj膮 te laboratoria.

dowiedz si臋 czy na uczelni jest wi臋cej zaj臋膰 praktycznych, czy tylko teoria

Zale偶y z jakiego przedmiotu, ale zazwyczaj jest mniej wi臋cej tyle samo laboratori贸w i 膰wicze艅 co godzin wyk艂adowych. Cho膰 wiadomo 偶e z takich przedmiot贸w jak np z matmy to lab raczej nie b臋dzie 馃構

Napisa艂em do nich maila i jutro powinienem wszystko wiedzie膰.

Dzi臋ki.

PS jest kto艣 mo偶e tutaj z Polibudy Rzeszowskiej?

Najlepsz膮 odpowied藕 na pewno dostaniesz od os贸b studiuj膮cych na interesuj膮cych ci臋 kierunkach na twojej uczelni. R贸偶nice pomi臋dzy innymi wydzia艂ami/uczelniami bywaj膮 ca艂kiem spore. U nas w Gda艅sku na przyk艂ad jest AiR na dw贸ch wydzia艂ach i wiadomo, 偶e cz臋艣膰 zawsze si臋 b臋dzie pokrywa膰 ale jednak r贸偶nice s膮 ogromne. Mechatronika jest na jeszcze innym wydziale (mechanicznym) i w艂a艣nie maj膮 wi臋cej przedmiot贸w typu materia艂oznawstwo itp kosztem programowania i elektroniki.

Powiem Ci Jumbox, 偶e wi臋kszo艣膰 kierunk贸w i wydzia艂贸w krzyczy "warto nastawi膰 si臋 na kierunek praktyczny i potrzebny na rynku".

Nie da si臋 tego zaprzeczy膰, np. m贸j nauczyciel w technikum jest te偶 wyk艂adowc膮 na AiR i wg. niego najlepszy jest jego kierunek.

Natomiast kolega na informatyce m贸wi INFORMATYKA FTW!

Inny siedzi na Budowie Maszyn i z u艣miechem opowiada nowo艣ci.

Tutaj ci臋偶ko b臋dzie ci znale藕膰 odpowied藕 na to pytanie, lecz wg. mnie jest jedna wa偶na (dla mnie) 偶yciowa rada "pod膮偶aj za pasj膮, a nigdy nie b臋dziesz pracowa艂".

Btw. ja mam jeszcze rok (uko艅czy艂em teraz 3kl. tech) i najprawdopodobniej wybior臋 AiR cho膰 ICT (teleinformatyka) to m贸j kierunek technika i EiT by艂o by jego kontynuacj膮.

PS jest kto艣 mo偶e tutaj z Polibudy Rzeszowskiej?

Jest. I to z AiR 馃槈

Z tego co wiem Rzesz贸w niczym si臋 nie wyr贸偶nia, a studenci maj膮 dobre wyniki, bo wyk艂adowcy przepuszczaj膮 za nic. Nie wiem czy to prawda oczywi艣cie. Zastan贸w si臋.

Na pocz膮tek tu koleg臋 troch臋 sprostuj臋. Tak 艂atwo to niestety nie jest. Z przyj臋tych na pocz膮tek 90 os贸b zosta艂o po I semestrze 60 os贸b. Po II b臋dzie pewnie ju偶 mniej ni偶 50. Nie ma nic za darmo, jest bardzo ci臋偶ko.

Ja oczywi艣cie zapraszam, tym bardziej, 偶e ten rocznik b臋dzie mia艂 zmieniony plan studi贸w w por贸wnaniu z naszym. I to na wasz膮 korzy艣膰. S膮 du偶e mo偶liwo艣ci, szczeg贸lnie w kole naukowym.

Jakby艣 chcia艂 pozna膰 wi臋cej szczeg贸艂贸w to zapraszam na GG, czy na maila. Byle nie dzi艣, jutro egzamin 馃構

@jumbox92 Ile opinii nie us艂yszysz, przeczytasz to zawsze b臋d膮 g艂osy za i przeciw. Nie wiem jak na Politechnice Rzeszowskiej ale w Opolu je艣li jeszcze raz mia艂bym wybiera膰 to poszed艂bym na Mechatronik臋 bo jest to kierunek bardziej zbli偶ony moim upodobaniom lecz okaza艂o si臋 to dopiero w praniu. Na AIR zdecydowa艂em si臋 bo 藕le rozwin膮艂em skr贸t my艣la艂em, 偶e to (Alkohol I Rozrywka) oczywi艣cie to taki 偶arcik na powa偶nie to co nie wybierzesz b臋dzie dobre bo oba te kierunki s膮 przysz艂o艣ciowe.

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.