Skocz do zawartości

[Line follower] Mały BEAM


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich!

Chciałbym dzisiaj zaprezentować wam mojego robota, mianowicie jest to linefollower oparty tylko na elektronice analogowej. Nie jest to żaden cud techniki, nie wprowadza żadnych nowości, oparty jest zaledwie o 8 elementów elektronicznych i tylko to co udało mi się osiągnąć - przyzwoitą prędkość i stabilność nakłoniło mnie aby go tu pokazać. Często pierwsze projekty na uC mają podobną prędkość. Dodam jeszcze, że linefollower został wykonany wyłącznie z części z demontażu - na celu miałem zrobić coś z niczego - minimalnym kosztem.

Tak więc do rzeczy.

•"Nadwozie" - wykonane jest z grubej tektury pochodzącej z okładki zeszytu (nie będę zdziwiony czytając negatywne komentarze na ten temat) - jest mój główny materiał konstrukcyjny ze względu na twardość, prostotę obróbki, i oczywiście dostępność. Ta nakrętka na silnikach to docisk, konieczny przy takim napędzie. Z przodu zamiast kółka swobodnego zastosowałem szpilki z plastykowymi główkami - dobry poślizg,

•Zasilanie - stary akumulatorek od telefonu. Litowo-jonowy, 3.7 V w teorii - w praktyce przy pełnym naładowaniu 4 V. Pojemność 1300 mAh, rzeczywistej pojemności nie jestem w stanie określić - ale na jednym ładowaniu kilka lub kilkanaście godzin testów to nie problem.

•Napęd - wykorzystane zostały dwa małe silniczki, pochodzą ze starych discmanów - przesuwały głowice z laserami. Obrotów nie potrafię określić, ale są raczej niskie, osie obracają sie ze stosunkowo dużą siłą. Już dawno chodził mi po głowie pomysł, aby właśnie w taki sposób przenieść napęd a parametry silników na to pozwoliły.

Dodatkowo na ośki zostały założone "opony" <--- 🙂 . Są to fragmenty miękkiej izolacji z jakiegoś kabla. Zwiększają przyczepność oraz prędkość kosztem stabilnośći jazdy - różnica doskonale widoczna na filmikach.

•Elektronika - czujniki są (tylko dwa, w odstępie 25mm) wykonane z fototranzystorów pochodzących z myszy kulkowej. Z niej również pochodzą diody Ir połączone równloegle i ograniczone rezystorem 100Ω.

Fototranzystory podłączone z jednej strony bezposrednio do zasilania a z drugiej do sterownika ULN2803 bo taki akurat maiłem pod ręką. Jego maksymalne obiążenie to 500mA na kanał.

Silniki pobierają około 300mA podczas jazdy więc uln nawet się nie grzeje. ULNa zastosowałem tylko dla tego, że jestem początkujący w elektronice i po prostu nie miałem tranzystorów. Schematu nie daje, bo nie mam, i tu nie ma co rysować.

Filmiki:

• Bez opon

• Z oponami

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Pozdrawiam.

@edit

Foty poprawione.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląd, działanie jak i opis nie nadają się do działu "Nasze sukcesy". Konstrukcje tam opisywane są utrzymywane na pewnym poziomie, którego twój robot nie spełnia. Gratuluję pierwszej konstrukcji, oby następna była schludniejsza 😉.

PS. Popraw proszę zdjęcia, wrzuć je na diodę, nie powinieneś linkować obrazków z elektrody.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.