Skocz do zawartości

[Line follower] Silver shaft - worklog


Pomocna odpowiedź

Offtop to się spory zrobił sketchupie, może zrobić by temat dot. Tego programu?

Odnośnie wykonanie modelu na podstawie rysunku technicznego, jak najbardziej, silver shaft też powstał na papierze milimetrowym 😃 , potem rysowałem z gotowych wymiarów. Jeżeli chodzi o proces odwrotny, to za barzo nie wiem, nigdy takiej opcji nie pptrzebowałem. Na pewno projekt można wyeksportować do jednego z programów dających taką możliwość, ja nie testowałem, bo wymagana wersjia pro.

"Export 3D models in additional formats:

3DS (.3ds)

AutoCAD DWG (.dwg)

AutoCAD DXF (.dxf)

FBX (.fbx).

OBJ (.obj)

XSI (.xsi)

VRML (.vrml)

"

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Praca idzie na przód:

-Zdecydowałem się na 6mm odstęp między kitrami.

-Zmniejszyłem wymiary płytki z czujnikami

-udoskonaliłem model 3d (przede wszystkim koła) wykonanie kół zajęło mi ponad godzinę, a teraz czytam w worklogu "[Microsumo] Micro Jay Jay" że są gotowe elementy do pobrania (przynajmniej mam satysfakcję 😃 )

Zastanawiam się nas silniczkami 10:1 boje się jednak że będą za słabe i trudne do opanowania. Chciałem dzisiaj zamówić muszę pomyśleć 😃. Zresztą chyba nikt nie używał tych 3000rpm i tak dużych kół.

Zaktualizowany schemat i model 3d:

Oraz coś dla fanów 3D red-cyan 😋 uprzedzam pytania te 3d wykonane w programie anamaker 🙂

Dodam, że efekt nie jest dobry na monitorach crt (chyba chodzi o kolory) . Najlepiej wypada ekranik w telefonie, nie wiem jak lcd - mniemam żadnego do porównania 🙁

I przy okazji:

Kiedyś wspomniałem o moim poprzednim robocie 😋 był wykonany prawie 2 lata temu:

I wygrał szkolną wystawę zainteresowań (wraz z kilkoma innymi projektami na avrkach)

Link do komentarza
Share on other sites

Koła naprawdę pierwsza klasa! Właśnie szukam sposobu jak prosto zrobić te koła 😃 jak znajdę to umieszczę na pewno w poradniku. Ale z tego co pamiętam to nigdzie nie ma tak ładnych pololu więc gratulacje!!!

Link do komentarza
Share on other sites

Koła naprawdę pierwsza klasa! Właśnie szukam sposobu jak prosto zrobić te koła 😃 jak znajdę to umieszczę na pewno w poradniku. Ale z tego co pamiętam to nigdzie nie ma tak ładnych pololu więc gratulacje!!!

robiłem czystkę na dysku i znalazłem screna... może ci pomoże w zrobieniu takich kółek:

Link do komentarza
Share on other sites

Prace idą dalej.

Dostałem właśnie pololki (swoją drogą, czy to normalne, że jeden silniczek piszczy, przy czym drugi chodzi jak szwajcarski zegarek? Jeżeli chodzi o prędkość/siłę to na oko jest taka sama. Mam gdzieś jakieś oleje maszynowy i wazelinowy - może to tylko przekładnia)

Teraz cel w jakim piszę ten wpis.

Otóż chciałem aby silver shaft był maksymalnie lekki- więc duży i ciężki lcd odpada. Nie mogę sobie pozwolić też na zakup laptopa więc nie miałbym też możliwość przeprogramowania w biegu. Dlatego konfigurację załatwię po uarcie. przyciski / lcd i jakiś inny avr'ek będą na osobnej płytce dołączanej kabelkiem.

Do zakupienia zostały akumulatorki, mostki i kitry + cześć drobnicy. Mam nadzieję, że będę mógł się pochwalić cacuszkiem na sumo challenge w łodzi 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mogę sobie pozwolić też na zakup laptopa

Poszukaj jakiejś starej Toshiby albo Compaqa na allegro, mnie się udało trafić za niecałe 200zł Toshibe 4200 w bardzo dobrym stanie, z LPT, trzymającą baterią i 192MB RAM'u 😃 W zupełności wystarcza taki komputer na pisanie i wgrywanie nowych programów (LPT, COM, USB - pełen arsenał 😋 ), do Eagle też podoła.

Link do komentarza
Share on other sites

Długo nie pisałem.

Ale to nie znaczy, że nic nie robiłem 😃

A więc może zacznę od zmian jakie wprowadziłem.

1. Kupiłem akumulatorki Batimex 450mAh zamiast zippy

2. Zmieniłem delikatnie kształt robota, ale wprowadziłem wiele dodatkowych bloków funkcyjnych do układu.

Co już mam:

Schemat: 100%

Płytka pcb: projekt 90% (do świąt powinienem skończyć)

skompletowanie elementów 99% (brakuje tylko st1s10phr)

Wszystkie części:

i ukończony schemat (propozycje i uwagi mile widziane):

@edit

Poprawiłem podpisik. Swoją drogą, dlaczego nie pojawia się on pod wszystkimi postami ?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Ten schemat jest taki poupychany ze nic na nim nie widać 😋 Nie znaczy to, ze jest źle narysowany, bo wszystkie połączenia zachowują zasady prawidłowego projektowania i przejrzystości, tyle ze dużo elementów i linii na małej powierzchni. Wygodniej się ogląda bloki.

Link do komentarza
Share on other sites

Che che. Widać s różne gusta 😋

Ja np. lubię schemat zwięzły, bo mieści się na ekranie i nie trzeba go przewijać (łatwiej ogarnąć wzrokiem). Dla większej czytelności czasami oddzielam poszczególne bloki, ale uznałem, że schemat jest na tyle oczywisty i prosty, że nie trzeba tego robić. 😃

@edit

Znalazłem chwilę czasu. Pokolorowałem schemacik:

Link do komentarza
Share on other sites

Każdy schemat jest najbardziej czytelny dla jego twórcy.

Ale wydaje mi się że jak się już publikuje schemat szerszemu gronu, to tak żeby nie było wątpliwości dla nikogo i tak żeby był czytelny każdy jego aspekt.

A tak od siebie, to co to IC5 i ten scalak koło dławika?

I gdzie robiłeś zakupy, konkretnie o te akumulatorki mi chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

IC5 to sharp cyfrowy (10cm) GP2Y0D810Z0F. Biblioteka własnej produkcji i zapomniałem dodać pola "name" 😋

Akumulatorki kupowałem w batimexie konkretnie takie:

http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=4331&idzastosowania=519&idzastosowanianad=518

Jaki scalak koło dławika?... chodzi o przetwornicę koło cewki L2? To jest ST1S10PHR. Tu już mnie nie obwiniajcie, bo lib z przetwornicą nie mój. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.