Skocz do zawartości

L298N mostkowanie


soban

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie odnośnie mostka L298N a mianowicie jak połączyć wszystko tak żeby wykorzystać pełną moc mostka na jeden silnik. Normalnie ma on 2 wejścia PWM, 4 do podania sygnały i wyjścia na 2 silniki. Mam zamiar zrobić go tak aby móc połączyć razem 2 PWMY, 4 wejścia na 2 i 2 wyjścia na silniki na jeden. Jest jakaś zasada takiego łączenia? Za pomoc wielkie dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie mostka L298N a mianowicie jak połączyć wszystko tak żeby wykorzystać pełną moc mostka na jeden silnik. ...

A do datasheet zaglądnąłeś?

When the repetitive peak current needed from the load is higher than 2 Amps, a paralleled configuration can be chosen (See Fig.7)

...

Figure 7 : For higher currents, outputs can be paralleled. Take care to parallel channel 1 with channel 4 and channel 2 with channel 3.

An external bridge of diodes are required when inductive loads are driven and when the inputs of the IC are chopped ; Shottky diodes would be preferred.

This solution can drive until 3 Amps In DC operation and until 3.5 Amps of a repetitive peak current.

rysunek Figure 7, strona 7/13 wraz z opisem: http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00000240.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze zrozumiałem?

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Do wszystkich, którzy będą chcieli skorzystać z powyższego schematu:

Na schemacie zamiast symbolu diod są symbole rezystorów oznaczone literką D przez co brakuje chociażby zaznaczenia polaryzacji diod.

Komentarz dodany przez: Sob4n

Polaryzacja diod jest pokazana w temacie H-Bridge ze strony głównej. Link:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/h-bridge-vt111.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, ale dla dobra tych, co będą w przyszłości ten schemat widzieć (nie dla Ciebie, bo Ty wiesz) zastąp te diody prawidłowym symbolem diody, a nie rezystora i podmień ten schemat 🙂

EDIT:

Drobna uwaga. Prowadzenie zasilania części logicznej (Vcc) na jednym złączu obok 12V to ryzyko przenoszenia się zakłóceń. Nie wiem co na to doświadczeni koledzy z praktyki robotów, ale ja doradzałbym albo osobne dwa złącza, albo co najmniej 4-pinowe z napięciami na zewnątrz, a pinami masy na dwóch środkowych.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie mogę znaleźć diod SMD dlatego dałem rezystory i oznaczyłem literką D

To napisz to na rysunku - zadbaj o przyszłych adeptów - oznaczenie literką D może im umknąć 🙂

Poza tym kierunek diody jest kolosalnie istotny, a tego nie widać.

Link do komentarza
Share on other sites

Na stronie startowej jest podpunkt o nazwie H-BRIDGE, tam wszystko jest opisane. A D to normalny symbol Diody, jeśli ktoś tego nie wie to chyba nie ma co brać się za budowę robota.

Link do komentarza
Share on other sites

A D to normalny symbol Diody, jeśli ktoś tego nie wie to chyba nie ma co brać się za budowę robota.

To jak nowo upieczony elektronik podłączy tę diodę według schematu z symbolem rezystora?

Dbaj o nowicjuszy, bo szkoda im kłody pod noki wrzucać.

Popraw proszę, bo będę zmuszony zgłosić moderatorowi.

Link do komentarza
Share on other sites

Sry ale to jest mój schemat DLA MNIE, większość wie co ma tam być i nie rób z siebie Policji. Jeśli masz ochotę uczyć nowych to załóż sobie osobny temat o mostkach i opisz od A do Z z plikami Eagla itp.

PS: Może ktoś jeszcze potwierdzić poprawność schematu?

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro to schemat tylko dla ciebie to po co wstawiasz go na forum?

PS: Może ktoś jeszcze potwierdzić poprawność schematu?

Nie. Nie wiadomo o co chodzi, bo zamiast diod wstawiłeś rezystory, które w odróżnieniu od diod nie mają polaryzacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć czy jest dobrze, to

Na stronie startowej jest podpunkt o nazwie H-BRIDGE, tam wszystko jest opisane.
Link do komentarza
Share on other sites

Celna uwaga!

FORBOT powinien dbać o opinie, jako wiarygodnego źródła wiedzy. Moim skromnym zdaniem, ten temat nie spełnia tego kryterium.

Nieśmiało sugeruję, że właściwym miejscem dla tego tematu jest KOSZ.

Link do komentarza
Share on other sites

Chwilowo do wiadomości ze schematem została dopisana przez moderatora uwaga dla przyszłych czytelników, aby zwrócili uwagę na ten błąd.

P.S Diody są w bibliotece "diode.lbr" z tego co pamiętam - bo chyba brak tej wiedzy był powodem użycia rezystorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Sry ale to jest mój schemat DLA MNIE

To go sobie weź a nie pokazuj na forum. Jak pokazujesz coś na forum to musi być poprawne albo przynajmniej wyjaśnione, czemu nie jest poprawne. Jeśli jesteś aż takim leniem, że nie chce ci się zamienić rezystorów na diody, to zastanów się, dlaczego komuś w ogóle się chce udzielać Ci pomocy.

jeśli masz ochotę uczyć nowych

To po co w ogóle forum? Myślałem że każdy kto tu wchodzi i jest choć trochę aktywny ma ochotę pomagać nowym i dbać o rozwój robotyki, a nie egoistycznie prosić jedynie o pomoc nie udzielając jej innym.

chyba brak tej wiedzy był powodem użycia rezystorów.

Chyba lenistwo i nieumiejętność korzystania z googli i wyszukiwarki w Eagle.

Może ktoś jeszcze potwierdzić poprawność schematu?

Podpisuję się pod nanab, nie można stwierdzić czy jest poprawny bo są w nim inne elementy niż powinny być.

[ Dodano: 14-09-2011, 22:45 ]

Sorry za odkop, ale minęły już ponad dwa tygodnie od ostatniego postu, a schemat nie został poprawiony. Sugeruję wyrzucenie posta ze schematem do kosza.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.