Skocz do zawartości

[Mechanika] Mechanika robota kroczącego - HEXAPOD-a małym kosztem (~80zł!)


madix

Jaka konstrukcja robota z profili jest najbardziej pożądany na forum?  

147 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Gratuluje! Takie artykuły/projekty najbardziej mnie interesują. Odwaliłeś kawał świetnej roboty. Wielkie gratulacje!

Ale żeby nie było tak różowo to napiszę co mi się nie podoba(choć i tak uważam że to jest świetny artykuł). Troche mi brakuje szczegółów, tzn. wiem, że powinienem zaglądnąć do sketchupa, ale wolałbym mieć np. wymiara na jakimś obrazku, chociaż ogólne jak długość, szerokość, itd. To dałoby mi lepszy przegląd sytuacji. W dodatku opis poszczególnych czynności jest delikatnie chaotyczny, ale i tak jest bardzo dobrze 😉

Wielkie dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rav - Dłoń planuje napędzać pneumatycznymi mięśniami (guma do procy, oplot taki do kabli, sprężarka samochodowa 12v, zbiornik z aluminiowej butli po absolucie^^) wszystko już w trakcie przygotowania - odsylam do google 'air muscles'

Grabki - Co do chaotycznego opisu to przepraszam ale robiłem go w ostatniej chwili praktycznie (studia) wiem że brakuje tu dużo do idealnego opisu, postaram się to ogarnąć jak najszybciej i mogę dodać zrzuty z sketchupa z wymiarami elementów jesli to potrzebne chociaż najwygodniej wszystko odczytać sobie z projektu w 3D. Jak będzie czas to wszystko postaram się ładnie ogarnąć i zamieścić inne opisy budowy robotów myślę że bardzo przydadzą się na forum bo tego typu konstrukcje są mało popularne. Niestety wymagają dużo pracy ale za to jaka SATYSFAKCJA ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Palec według projektu ma 16mm czyli mniej niż przeciętny ludzki - spokojnie da się coś takiego wykonać. Zastanawiam się tylko skąd wziąć dużą ilość elektrozaworów do powietrza w przystępnej cenie.

Z powodu zainteresowania dodaje również aktualne zdjęcia BIPEDA z zmiennym - przesuwnym na wózkach środkiem ciężkości (akumulator, elektronika) - łożyskowanie na tulejkach. Profile planuje ożebrować w celu zmniejszenia wagi.

Jest to BAAAARDZO wstępna koncepcja prawdopodobnie dużo się w niej zmieni.

Milion pomysłów na minute objawia się masą nieskończonych projektów ;d

Link do komentarza
Share on other sites

Twoja konstrukcja hexapoda bardzo fajnie wygląda, jest tania, prosta i wymaga łatwo dostępnych materiałów, ale na razie chyba bardziej nadaje się do postawienia na szafę niż do użytku. Wspomniałeś o gotowym serwokontrolerze i dodaniu czujników, ale sterowanie konstrukcji z zewnątrz i ciągnięcie za sobą przewodów to raczej nie jest zbyt szczęśliwe rozwiązanie. Przy projektowaniu nie przewidziałeś miejsca na zasilanie i elektronikę a dołożenie tych elementów na pałę zepsuło by bardzo dobry efekt estetyczny. Jak byś na przykład na brzuchu umieścił lipola, do tego na górę dał płytkę z elektroniką i wszystko ładnie obudował, projekt był by dużo bardziej praktyczny.

Za to wielkim plusem Twojego artykułu jest otwarcie oczu nowicjuszom. Pokazałeś, że roboty kroczące wcale nie muszą kosztować kilka tysięcy złotych, mieć zaimplementowanych różnych algorytmów chodu i kinematyki odwrotnej. Można zacząć od czegoś bardziej przyziemnego a efekt i tak jest bardzo przyjemny dla oka.

Link do komentarza
Share on other sites

Miejsce na elektronikę i lipola jest przewidziane.

Jak zmontuje ponownie robota aktualnie został rozłożony do zdjęć - pokaże co i jak 😉 bez obaw wszystko spokojnie się mieści. Obudowanie takiego robota według mnie niema sensu ponieważ ma szkielet z rurek który chroni wszystko wystarczająco i dodaje swego rodzaju uroku.

Link do komentarza
Share on other sites

A to spoko, trzeba było o tym wspomnieć w artykule, albo umieścić je na modelu bo jednak na zdjęciach trudno mi było określić czy jeszcze gdzieś je zmieścisz. I chodziło mi o obudowanie lipola i elektroniki profilami, żeby na wierzchu nie leżały, ale w takim razie już to zrobiłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

A jak byś rozwiązał budowę takiego robota ?

PS. Jestem fanem serialu Ghost In The Shell. Ten robocik to Tachikoma (czyt. Taczikoma), to bojowy kroczący czołg wsparcia jednostek specjalnych obdarzony sztuczną AI na poziomie 7 letniego dziecka.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Raz, że były spacje pomiędzy linkiem, a tagami. Po drugie ten serwer nie pozwala na hotlinkowanie w takiej formie. Po trzecie 🙂

Dzięki, już wiem dla czego obrazki z Imageshark mi nie wchodzą. Poprawiłem też post aby było na naszym serwerze.

Link do komentarza
Share on other sites

No no.. bardzo ciekawy robocik w sumie jest to do zrobienia, szkielet najlepiej wykonać na frezarce CNC z alu, obudowę za pomocą prostej metody 'vacuum forming'

Na pewno robot nie był by AŻ tak skomplikowany i trzeba by było ograniczyć trochę jego stopnie swobody (bez przegubów kulowych w nogach) napęd 12 servo (3 na nogę)

Chyba że chodzi ci o coś prostszego z profili tzw quadropeda to nic nie stoi na przeszkodzie tylko czas i chęci bo koszty nie były by jakieś kosmiczne - trochę irytujące jest przeświadczenie że robotyka musi być straaasznie droga tak naprawdę bardzo ciekawe rzeczy da się zbudować bardzo tanio! Udowodnię to moją serią artykułów które mam nadzieje wzbogacą serwis.

GAndaLF- ogarnąłem artykuł i dodałem parę zdjęć 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.