Skocz do zawartości

[Line follower] Snipe - Worklog


TurlacZ

Pomocna odpowiedź

Spodziewacie się pewnie kolejnego workloga na temat budowy świetnego robota,

który może się stać jednym z lepszych w Polsce, ale ja (chyba jako pierwszy 😎 ) będę opisywał postępy przy budowie mojej pierwszej konstrukcji z uC.

W tym temacie pewnie będe także pytał o wiele rzeczy 🙂. Więc po kolei:

➡️ Mechanika:

Robot będzie napędzany dwoma silnika Pololu HP 30:1, połączonymi z kołami Pololu 32x7mm.

Podpórke z przodu będzie stanowić plastikowy Ball Caster Pololu 3/8".

Cała konstrukcja, po ukończeniu ma przypominać wyglądem robota "Feniks2" Trekera.

➡️ Elektronika:

Robot będzie składał się z dwóch płytek. Na jednej będzie 5 czujników lini CNY70,
a na drugiej Atmega8, mostek H L298N, stabilizator 5V 7805 oraz oczywiście złącze programatora.

Obie płytki będę własnoręcznie trawił, ponieważ wolę się nauczyć kolejnej nowej rzeczy,
niż upychać tą całą elektronikę na płytce uniwersalnej.

A teraz, to co zostało już stworzone:

➡️ schemat płytki z czujnikami:

➡️ projekt płytki z czujnikami:

➡️ schemat płyty głównej:

➡️ projekt płyty głównej:

narazie brak...

Jak znam siebie robot zbyt prędko nie powstanie, ale będę się starał przynajmniej raz w tygodniu dodac wpis o postępach nad jego budową.

Narazie szczególne podziękowania dla osób, które można co dzień spotać na naszym czacie, dzięki nim pewnie nie powstałyby jeszcze nawet schematy 😃.

Przyjmuję wszelką krytyke, propozycje i oczywiście pochwały 😃

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

TurlacZ, masz mały błąd na schemacie, AVCC powinno być podłączone tak:

Co do akumulatora - dowolny LiPol dwucelowy, z mojej strony polecam firmę Kokam. Pojemność nie za duża, bo przejazdy trwają kilka sekund, a im większa pojemność tym większa masa baterii.

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=4945 taki będzie w porządku.

Link do komentarza
Share on other sites

Nad akumulatorkami jeszcze pomyśle, dzięki za propozycje:D fish, dzięki za spostrzegawczość schemat poprawiony. Co do projektu płytki to zaczęłem robić, ale obawiam się, że tak szybko jej nie skończe.

Link do komentarza
Share on other sites

UPDATE 02.11.2011r.

co do postępów, to w tym tygodniu lub przyszłym będę miał wszystkie części.

Czytam sobie troche o wytrawianiu płytek i znalazłem kilka naprawde fajnych tutoriali.

A z ważniejszych rzeczy to spędziłem troche czasu na stworzeniu projektu płytki :

Nie jest to ostateczna płytka. jest ona moją pierwszą płytką(zaraz po płytce z czujnikami) i tutaj zadanie dla was:D Prosze was to jakieś wskazówki co do wykonania tej płytki oraz napisania co źle a co dobrze zrobiłem na tej płytce. 😃

ps.przepraszam za 2 posty pod sobą, ale chciałem aby był w nieprzeczytanych 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po krótkiej przerwie mały Update:D

Co do zmian:

-dodane zostały komparatory, więc przerobiłem schematy:

➡️ Płyta główna:

➡️ Płytka zczujnikami:

nad projektem płyty głównej ciągle pracuje...

Co do akumulatorków to zastanawiam się nad Turnigy 500mAh 2S 20C Lipo Pack, jeszcze szukam jakieś ładowarki do nich.

Link do komentarza
Share on other sites

Po dłuuugiej przerwie udało się troszke popracować🙂

co do nowości:

-zmienione wartości rezystorów przy czujnikach

-znalazłem prawidłową bibliotekę do czujników cny70, więc zmieniłem delikatnie pcb z nimi

-a teraz najważniejsze,czyli w końcu przy małej (może nie aż tak małej 😅 ) pomocy użytkownika Naelektryzowany :

Teraz jedyny mój problem to taki, że nie wiem czy na płytce wylać mase, czy pozostawić tak jak jest.

Bardzo bym prosił o wszystkie sugestie co do płytek, ponieważ mam zamiar je wytrawić w tym tygodniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.